Jeżyki, szyszki

Wszystko co dla osłody i ochłody - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ja zamiast ryżu preparowanego, czy innych dodatków, używam poppingu z amarantusa. Też dobre i"szyszki" łatwiej się formuje. Na Wielkanoc zrobiłam takie w kształcie jajek w dwóch smakach - do jednej części dodałam kakao, a do drugiej trochę soku z cytryny i starką skórkę z onej. Mam pytanie - czy mleko skondensowane słodzone (takie w puszce) jest bezpieczne? 100 razy przestudiowałam etykietkę i nie znalazłam niczego podejrzanego... A z niego robi się najprostszy kajmak świata - wystarczy włożyć taką puszkę (zamkniętą oczywiście :wink: ) do garnka z wodą i gotować na wolnym ogniu 3-4 godziny. Potem zostawić do ostygnięcia. Samo się robi... :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Mam nadzieje, że mleko skondensowane jest bezpieczne bo sama używam go czasem.
Dobrze, że wspomniałaś o poppingu z amarantusa, kupiłam taki jakiś czas temu i nie wiedziałam co z nim zrobić :D
Może masz jeszcze inne sposoby na niego, jeśli tak to proponuje założyć nowy wątek w dziale Kogel Mogel (to dział w sam raz na kuchenne pogaduszki :wink: )
Obrazek
justyna5
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 17 kwie, 2006 11:45
Lokalizacja: Z kuchni :)

Post autor: justyna5 »

Ja także nie wiedziałam do czego służy ten amartus ... :) a według mnie najlepsze szyszki są z ryżu .. :)
Jestem nowa , mam 13 lat , wciąga mnie gotowanie :)
Geshu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 10:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jeżyki, szyszki

Post autor: Geshu »

Agniesia pisze:Podam wam przepis na moje ulubione jeżyki, myślę że i wam będą smakować a dzieciaki będą się zajadać :-)

Potrzebujemy:
12 szt. krówek ciągnących się, najlepsze są z firmy Zet Be
1 łyżka masła
1 paczka ryżu preparowanego (dmuchanego)

Masło rozpuścić w średniej wielkości garnku włożyć oczywiście obrane krówki :-) i doprowadzić na wolnym ogniu do całkowitego ich roztopienia, następnie wsypać ryż i szybko wszystko wymieszać, tak żeby ryż był oblepiany przez rozpuszczoną krówkę. Zdjać z ognia i szybko wyciągac łyżką nie za dyże porcje i formować kule. Najlepiej robic tą czynność we dwie osoby, jedna wyciąga a druga skleja :-) Uwaga bardzo gorące.
Po ostygnięciu gotowe do jedzenia. Powinny zrobić się twarde :-)

Mam nadzieje że ani w krówkach ani w ryżu preparowanym nie ma glutenu.

Obrazek
ja robiłem identyczne szyszki ale z dodatkiem kukułek taka sama ilość ja krówek (trzeba je rozgnieść i rozpuścić tak samo jak krówki ) czasami dodaje jeszcze ziarno sezamu lub bakalie
Na diecie od 1979r
mama czworga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 143
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016 14:09

Re: Jeżyki, szyszki

Post autor: mama czworga »

Podbije watek aby zaznaczyć bo kupiłam dziś 3 opak ryzu preparowanego , synek się patrzy jakby milion dolcow zobaczyl a ja mu kaze czekac i szukam czy mu wolno ryz bo mamy chec na szyszunie ...wiec lece czytac i szukac przepisów ...jak znajde będą świeta :mikolaj:
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jeżyki, szyszki

Post autor: Anja »

A jaki ryż preparowany jest bezpieczny? Pracuję obok zakładu, co robią takie smakołyki. Niestety robią tam też i glutenowe styropianki.
mama czworga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 143
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016 14:09

Re: Jeżyki, szyszki

Post autor: mama czworga »

No wlasnie ... tez się w sumie zastanawiam bo nigdzie nie znalazłam z przekreślonym klosem , kupiłam na razie zwykly który ma w składzie : ryz preparowany ... I nic więcej . Syn i maz podjadają sobie jego na razie na sucho od tygodnia i kompletnie nic się nie dzieje wiec uznaje ze jest ok pomimo braku info o glutenie lub jego braku ...także w planach kupno krówek i będą szyszunie :-)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Jeżyki, szyszki

Post autor: Anula80 »

mama czworga można by napisać do producenta, czy na pewno jest bezpieczny. To że w składzie jest tylko ryż niestety nie wyklucza możliwości zanieczyszczeń :/ i nawet jak przepisy nakazuję umieszczać alergeny, to wiadomo jak to jest. Niektórzy mają to w nosie, dopóki ich się nie postawi pod ścianą
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
mama czworga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 143
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016 14:09

Re: Jeżyki, szyszki

Post autor: mama czworga »

W sumie racja ...nie pomyslala o tym ... wieczorkiem skrobnę tak dla pewności i będę mogla cos napisac więcej o ile mi odpiszą :-/
ODPOWIEDZ