Jutrzenka Goplana

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Spróbuję. Chociaż mając na uwadze wcześniejsze doświadczenia forumowiczów, no i mojego życiowego pecha, mam marne szanse na odp. ... :roll:
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

właśnie ostatnio się zastanawiałam jak to możliwe że czekolad nie możemy prawie wszystkich a na składzie produktów typu galaretki, czy wafelki ryżowe - w czekoladzie niczego niedozwolonego nie ma... dziwne... ale czy według was możliwe...?
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Dolorez
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 19 wrz, 2006 12:11
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Dolorez »

Hej Jestem tutaj nowa ale mogę tylko powiedzieć to czego już się nauczyłam i co widziałam O:) Studiuję technolodię żywności i miałam właśnie praktyki w różnych zakładach produkujących żywność Jeżeli chodzi o tą czekoladę w galaretkach to możecie być raczej spokojni, ponieważ do galaretek pewnie mają osobną linię produkcyjną, a galaretkę oblewają czekoladą na samym końcu na odpowiedniej maszynie, bo bez sensu by było gdyby gotową galaretkę zanurzali gdzieś w pojemniku w innym pomieszczeniu.Zazwyczaj linia produkcyjna to ciąg maszyn i urządzeń współpracujących ze sobą
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Dolorez, jeśli w czekoladzie jest bliżej nieokreślona skrobia, to chyba nie ma znaczenia w jakim pomieszczeniu i na jakiej linii produkcyjnej oblewa się galaretki :roll:
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

elola pisze:Dolorez, jeśli w czekoladzie jest bliżej nieokreślona skrobia, to chyba nie ma znaczenia w jakim pomieszczeniu i na jakiej linii produkcyjnej oblewa się galaretki
no dokładnie dolorez chodziło mi o zawartość glutenu w czekoladzie a nie o zanieczyszczenia spowodowane liniami produkcyjnymi...
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Dolorez
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 19 wrz, 2006 12:11
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Dolorez »

No tak macie rację... Niestety coraz więcej ładuja do jedzonka!!! To jest straszne i bardzo smutne :evil:
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: salcia »

A co z tymi składnikami typu syrop glukozowy czy glukozowo-fruktozowy bo chyba kojarzę,że są w składzie??

[ Komentarz dodany przez: Rafal_tata: Pią 13 Lip, 2007 14:21 ]
//dla nowych użytkowników forum - informacje o dyrektywach EU na temat syropów skrobiowych (glukozowo-fruktozowych) są tutaj: LINK
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

salcia pisze:A co z tymi składnikami typu syrop glukozowy czy glukozowo-fruktozowy bo chyba kojarzę,że są w składzie??
Być może mają certyfikaty?
Niedawno wyczytałam, że UE wycofała (czasowo do 25.09.2007, potem chyba wprowadzą to na stałe) syrop glukozowy i glukozowo-fruktozowy nawet robiony z pszenicy z listy składników, które trzeba wymieniać na opakowaniach. Podbno nie szkodzi.
W tym: http://forum.celiakia.pl/topics3/szynka-sery-dzemy-vt171,30.htm wątku o tym piszę.
Dane są, ale żadnego oficjalnego komunikatu czarno na biłabym nie ma.... Kolejny produkt do indywidualnej oceny: czy szkodzi czy nie :?
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

salcia pisze:A co z tymi składnikami typu syrop glukozowy czy glukozowo-fruktozowy bo chyba kojarzę,że są w składzie??
Po tym co napisała Ola* to rozumiem, że te syropy pochodzą z pszenicy. Czy dobrze rozumiem?
bogusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 243
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Katowice

Post autor: bogusia »

Miałam dzisiaj w ręku " Złote Róże "z Goplany - w składzie syrop glukozowy( pszenica).
A napisali,że bezglutenowe. :?
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

To nieźle :evil: Potwierdza się tylko stara zasada celiaków - czytać eteykiety!!!! Nie zakładam, że producent kłamał. Jednak trzeba pamiętać, ze skład się zmienia. Kolejny dowód na konieczność przeprowadzenia badń we własnym zakresie, i na konieczność ponawiania badań. Mnóstwo pracy przed nami!
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Wiecie, a ja chyba będę się skłaniać do zaufania unijnym wytycznym - jeśli wycofują syropy z listy produktów, które szkodzą, to powinni mieć do tego jakieś podstawy. Oczywiście, jeśli sami je zbadamy, to zaufanie będzie można mieć całkowite.

Ale: znalazłam nawet tę dyrektywę (jeśli ktoś chce przeczytać, to tu jest: LINK , tylko 2 strony).

Skoro jesteśmy w Unii, to powinniśmy chyba ufać zaleceniom?
Obrazek
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Sheep pisze:Wiecie, a ja chyba będę się skłaniać do zaufania unijnym wytycznym - jeśli wycofują syropy z listy produktów, które szkodzą, to powinni mieć do tego jakieś podstawy.
Podpisuję się!
Od jakiegoś miesiąca, czyli od czasu gdy poczytałam sobie unijne dyrektywy - przestałam traktować syrop glukozowo-fruktozowy jako potencjalne źródło glutenu. Otworzył się przede mną świat słodyczy :D :D i dobrze mi z tym.

Zresztą - podobna sprawa jest z ptasim mleczkiem Wedla - producent deklaruje jako bezglutenowy (są to informacje z forum), a w składzie jak byk stoi syrop glukozowo-fruktozowy.
bogusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 243
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Katowice

Post autor: bogusia »

Tyle, że w składzie "Złotych Róż " wyrażnie napisali -syrop glukozowy(pszeniczny). Dzisiaj czytałam drugi raz w innym sklepie.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Krystyna Smentek pisze:Przypatrzyłam się dokładnie składowi galaretek Jutrzenki "Mella" i w anglojęzycznej wersji składu zauważyłam wzmiankę o zawartości białek przenicy (wheat protein), natomiast w polskim opisie nie zostało to zaznaczone. :evil:
Temat stary ale nadal aktualny. Ostatnio zauważyłem, że na praktycznie wszystkich czekoladach jest już napisane "może zawierać śladowe ilości białek pszenicy". I mówię tu nie tylko o Goplanie, ale także o Wedlu, Alpen Gold i innych firmach. Co gorsza(bądź nie) napis ten znajduje się także na tych czekoladach, które jak dotąd były dla nas bezpieczne. Np Czekolada Alpejska Goplany.

Ale wróciłem do tego topicu z trochę innego powodu. Po 15 minutach przeglądania wszystkich czekolad w markecie w końcu znalazłem taką, która "może zawierać (tylko- to mój dopisek:) ) śladowe ilości orzechów arachidowych". Jakże wielka była moja radość...do czasu...do czasu kiedy w domu przeczytałem skład surowcowy po angielsku :/ Tam już było dodane, że może zawierać, mleko, coś tam jeszcze i...pszenicę :/ ....BRAK SŁÓW
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
ODPOWIEDZ