Cheetos

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Cheetos

Post autor: Gosiuuunia »

Dostałam odpowiedź od producenta. Umieszczam ją tutaj.

Szanowna Pani Małgorzato,

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi produktami.

Odpowiadając na zadane pytanie, chcielibyśmy podkreślić, że bezpieczeństwo naszych konsumentów stawiamy na pierwszym miejscu, a ich zadowolenie jest jednym z najwyższych priorytetów naszej działalności.



Niektóre składniki żywności mogą powodować nietolerancję żywności lub alergie u niektórych osób (szczególnie wrażliwych na poszczególne składniki żywności). Pod tym względem chipsy i chrupki nie różnią się niczym specjalnym w porównaniu do żywności innego typu.

FL Poland podaje na opakowaniu informację o składnikach potencjalnie alergennych lub powodujących nietolerancję (np. laktoza z mleka, mąka), zgodnie z wymaganiami przepisów dotyczących znakowania żywności.



Na dzień dzisiejszy z chrupek, produkowanych przez naszą firmę, Cheetos o smaku serowym nie zawiera mąki pszennej ani glutenu(zawiera natomiast glutaminian sodu - wyszczególniony w oznakowaniu na opakowaniu). Wolne od glutenu są również Cheetos Spirale i Cheetos cebulkowe. Pozostałe chrupki Cheetos zawierają w sobie niewielkie ilości glutenu (w mieszankach smakowych, baza nieprzyprawiona nie zawiera glutenu) i choć niektóre z nich są produkowane na tej samej linii, to systemy produkcyjne wykluczają wzajemne zanieczyszczenie.

Mam nadzieję, że odpowiedź satysfakcjonuje Panią, a kontakty z naszymi produktami będą należały do przyjemnych.



Serdecznie pozdrawiam.


I co wy na to???
Awatar użytkownika
Anna Frączek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: sob 01 kwie, 2006 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Anna Frączek »

"choć niektóre z nich są produkowane na tej samej linii, to systemy produkcyjne wykluczają wzajemne zanieczyszczenie."
Jeśli tak wygląda ich produkcja, to chyba jednak nie są w pełni bezpieczne...
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

no właśnie. wszystko niby ok, a tu te linie produkcyjne... A przecież mogłoby być tak pięknie...
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Niekoniecznie, oglądałam kiedyś program w telewizji, w którym była właśnie mowa o czystości linii produkcyjnych, jest to zwykła zagrywka firm, którym się nie chce sprawdzać czystości swoich produktów pod względem różnych alergenów, linie produkcyjne muszą być utrzymywane w czystości bo inaczej Sanepid mógłby zamknąć taki zakład. Tak powiedział pewien pan, nazwiska nie pamiętam, który zajmuje się kontrolą linii produkcyjnych.
Obrazek
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

niby sa takie same linie produkcyjne , ale przeciez tego glutenu moze dostac sie tak nie wiele , ze nie zaszkodzi to nam ... :P
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Ziarnko do ziarnka - a będzie bochenek :roll:
przemq19
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 26 cze, 2006 21:18
Lokalizacja: Internet

Post autor: przemq19 »

Cheetos Spirale ? :? Wydaje mi się, iż taki nie istnieją 8) Przynajmniej tak na stronie producenta jest napisane :D
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

jest coś takiego... ale one coś tam mają... nie wiem czy słód jęczmienny...
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: mr.kwiatek »

Anna Frączek pisze:Jeśli tak wygląda ich produkcja, to chyba jednak nie są w pełni bezpieczne...
elola pisze:Ziarnko do ziarnka - a będzie bochenek
Gosiuuunia pisze:no właśnie. wszystko niby ok, a tu te linie produkcyjne...
itd...
To zaczyna sie powoli przeradzać w paranoje... czy z talerza na którym ktoś jadł chleb też już nie zjecie? przecież te linie produkcyjne muszą być myte za każdym razem i szanse, że zostanie tam jakiś gluten są minimalne, a producenci muszą takie rzeczy pisać na opakowaniach dla własnego "bezpieczeństwa" - tak samo jak producenci lekarstw. Czytał ktoś ulotke od jakichkolwiek leków? Tam też wypisują wszystko na zapas - od biegunki po padaczke, a i tak każdy je wcina.
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Mr.kwiatek – paranoja to zaburzenie psychiczne. Fajnie by było gdybyś uważniej dobierał słowa :okulary2:

Jest tyle niepewności związanych z dietą, że każdy z nas musi indywidualnie ocenić co jest dla niego bezpieczne. Informacje, które do nas docierają każdego dnia modyfikują naszą opinię dotyczącą diety. I to co wczoraj było zakazane, dzisiaj okazuje się być do przyjęcia. I odwrotnie.

Dzielmy się więc swoimi poglądami dotyczącymi diety, nie oceniając innych.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

mr.kwiatek pisze:czy z talerza na którym ktoś jadł chleb też już nie zjecie?
Z nieumytego - nie. Jeśli ktoś położy mój chleb razem z chlebem glutenowym - też nie ruszę.
mr.kwiatek pisze:producenci muszą takie rzeczy pisać na opakowaniach dla własnego "bezpieczeństwa" - tak samo jak producenci lekarstw.
Obudź się! Naprawdę wierzysz w to co napisałeś? To gratuluję optymizmu... :okulary2: I w sprawie ustawy regulującej opisy składów żywności poczytaj trochę na Forum, bo był to temat wałkowany długo. Takie małe wiaderko zimnej wody.
kabran - posiadaczka paranoi. :027:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Nigdy nie klade dziecku jedzenia na talerz po glutenowym jedzeniu. Nawet myje noz przed krojeniem jego chleba. I tak w szkole czasem mu sie zdarzy zjesc cos z syropem glukozowym lub z sosem sojowym.
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

mr.kwiatek pisze:To zaczyna sie powoli przeradzać w paranoje... czy z talerza na którym ktoś jadł chleb też już nie zjecie?
Z nieumytego - nie. Tak samo nie zrobię sobie jedzenia na blacie kuchennym pokrytym okruchami chleba (najpierw umyję ten blat), nie użyję noża/łyżki czy innego sztućca, którym ktoś wcześniej kroił/mieszał coś glutenowego (najpierw umyję sztuciec). Nie położę kanapki czy ciasta na talerzu razem z glutenowymi kanapkami/ciastem. Uważam za rozsądne posiadanie osobnego masła/osobnego słoika dżemu dla osób glutenowych i bezglutenowych. Na takiej samej zasadzie umyję najpierw brudny talerz czy sztuciec, których ktoś wcześniej użył, zanim sama ich użyję. Nie uważam tego za paranoję. Po prostu, na to, czy producent umył linię produkcyjną, wpływu nie mam - trudno. Na to, czy ja umyję wspomniany blat czy talerz, czy też będę świadomie jeść okruchy glutenu, wpływ mam, więc coś z tym robię. Zanieczyszczeń glutenowych z jedzonej przeze mnie żywności w 100% kontrolować nie jestem w stanie, więc robię to, co mogę . Proste.

A "paranoja" jest określeniem po pierwsze pejoratywnym, a po drugie, mocno względnym. Historyjka międzykulturowa: Amerykanie nie uznają bezglutenowej skrobii pszennej, a europejską żywność bezglutenową na tejże skrobii opartą potrafią określić jako "to ich tak zwane bezglutenowe jedzenie" - bo nie jest w 100% gluten-free. Z amerykańskiej strony celiaków dowiedziałam się na przykład, że trzeba mieć oddzielne deseczki do krojenia, łyżki drewniane, łopatki do patelni, itd. - bo drewno jest porowate i może zatrzymywać w sobie drobiny glutenu. Dowiedziałam się stamtąd również, że powinno się mieć osobne patelnie i tostery dla potraw glutenowych i bezglutenowych (bo teflon jest porowaty), osobne grille, itd. Czy to jest paranoja? Tego nie twierdzę, choć aż tak daleko nie posuwam swoich działań. Każdy musi sobie sam określić swoje granice rozsądku.
mr.kwiatek pisze:producenci muszą takie rzeczy pisać na opakowaniach dla własnego "bezpieczeństwa" - tak samo jak producenci lekarstw.
To się nazywa "optymizm początkującego". Świetnym lekarstwem na to jest napisanie do paru producentów i przekonanie się, jak wielce "fachowych" odpowiedzi udzielają :okulary2:
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

mr.kwiatek pisze:czy z talerza na którym ktoś jadł chleb też już nie zjecie?
kfiatek pisze:Z nieumytego - nie. Tak samo nie zrobię sobie jedzenia na blacie kuchennym pokrytym okruchami chleba, nie użyję noża/łyżki czy innego sztućca, którym ktoś wcześniej kroił/mieszał coś glutenowego. Nie położę kanapki czy ciasta na talerzu razem z glutenowymi kanapkami/ciastem. Uważam za rozsądne posiadanie osobnego masła/osobnego słoika dżemu dla osób glutenowych i bezglutenowych. Na takiej samej zasadzie umyję najpierw brudny talerz czy sztuciec, których ktoś wcześniej użył, zanim sama ich użyję.
Dokładnie tak. Gdy dla siebie robię glutenową kanapkę i mam po chwili zrobić kanapkę bg dla córki myję ręce mydłem i ciepłą wodą.
kfiatek pisze:trzeba mieć oddzielne deseczki do krojenia
córka ma swoją deskę i dla mnie to jest normalne
kfiatek pisze:powinno się mieć osobne patelnie i tostery
tostery mam w domku dwa jeden "glutenowy" drugi "bez". Patelnie mam jeszcze nie dopracowane :D i wcale nie uważam żebym popadła w paranoję, ale jeśli chodzi o zdrowie dziecka wolę być bardzo ostrożna.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Cheetos

Post autor: miszczPZ »

Gosiuuunia pisze:

Na dzień dzisiejszy z chrupek, produkowanych przez naszą firmę, Cheetos o smaku serowym nie zawiera mąki pszennej ani glutenu(zawiera natomiast glutaminian sodu - wyszczególniony w oznakowaniu na opakowaniu). Wolne od glutenu są również Cheetos Spirale i Cheetos cebulkowe.
Trochę dziwna odpowiedź. Odpowiadająca osoba podkreśliła, że chrupki zawierają glutaminian (czyli zwracając na to uwagę miała chyba na celu przekazanie, że zawierają gluten, bo nie widzę innego powodu takiej odpowiedzi).

Po chwili natomiast jest napisane " wolne od glutenu są również". Czyli to podkreślenie, że produkty zawierają glutaminian sodu było w jakim celu? :/
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
ODPOWIEDZ