SM Mlekovita

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

chemik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pt 18 maja, 2012 12:55
Lokalizacja: Warszawa

MLEKOVITA

Post autor: chemik »

PRODUKTY ZAWIERAJĄCE GLUTEN:


- jogurt polski pitny wiśnia z musli 250 g,

- MiaMu jogurt jagoda z biszkoptami 125 g,

- MiaMu jogurt z biszkoptami 125 g,

- Jogurt MENU B musli z owocami egzotycznymi 150 g

- lody rożki.


produkty z wsadami owocowymi zawierają w swoim składzie syrop glukozowo-fruktozowy; np. serki homogenizowane i jogurty. Jednakże stosowane syropy są oczyszczone i pozbawione glutenu.


SM Mlekovita zapewnia, że pozostałe produkty są bezglutenowe
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

Najnowsza lista, jaką otrzymałam od Mlekovity:

Nie zawierają glutenu:

Masło, np. Masło Polskie ekstra 82 % tł., Masło Polskie Śmietankowe, Masło Klarowane,
Margaryny, np. DARIA, Roślinne z Mlekovity,
Mleko w proszku,
Mozzarella do sałatek,
Sery dojrzewające szwajcarskie i holenderskie,
Twarogi, np. Wiejski, MENU B,
Śmietana termizowana 12%, 18%, 22%,
Mleka zagęszczone UHT,
Maślanka naturalna,
Jogurty naturalne, np. Jogurt naturalny typu greckiego, MENU B 0% tł. Jogurt Polski,
Śmietanka UHT 12%, 18%, 30%, 36%- opakowanie kartonowe,
Mleko UHT smakowe o smaku waniliowym, truskawkowym, czekoladowe,
Ser Favita sałatkowy,
Mleko spożywcze pasteryzowane,
Mleko zsiadłe,
Serek wiejski polski naturalny,
Kefir naturalny Polski i MENU B,
Ser twarogowo-kanapkowy DeliSer naturalny i z ziołami,
Sery topione do smarowania,
Lody (jedynie lody w rożku zawierają produkty pochodne ze zbóż),

Informujemy, że do produkcji niektórych serków homogenizowanych i jogurtów wykorzystano dodatki spożywcze , zawierające syrop glukozowo-fruktozowy uzyskany z pszenicy, która uznana jest za składnik alergenny. Jednak zgodnie z Załącznikiem nr 2 w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10.07.2007r. w sprawie znakowania środków spożywczych (dz. U z 2007 r Nr 137, poz. 966 z późniejszymi zmianami) umieszczenie informacji o zawartości składnika alergennego na opakowaniu nie jest konieczne, ponieważ podczas przetwarzania zboża w syrop glukozowo-fruktozowy składnik alergenny został usunięty.

Produkty w których składzie występuje syrop glukozowo-fruktozowy:

Serki homogenizowane Mia Mu dostępne w czterech smakach: czekoladka, malinka, truskawka, wanilia,
Serki homogenizowane DAREK o smaku: waniliowy, truskawkowy, kokosowy, straciattella, brzoskwinia,
MENU B serek homogenizowany jeżyna-głóg,
Jogurt Polski pitny 250 g: pomarańcza z melisą, wiśnia z żeńszeniem, różowy grejpfrut z zieloną herbatą, kawa z guaraną, jabłko z miętą,
Jogurt polski 150g: wiśnia, malina, owoce leśne, truskawka,
Maślanka truskawkowa,
Jogurty Mia Mu : nektarynka – pomarańcza; truskawka;
zawierają syrop glukozowo-fruktozowy,

natomiast jogurty o smakach:

Jogurt Mia Mu z biszkoptami; Jogurt Mia Mu jagoda z biszkoptami- zawierają syrop glukozowo-fruktozowy i biszkopty w skład których wchodzi mąka z pszenicy zawierająca gluten.
Ostatnio zmieniony sob 12 sty, 2013 12:10 przez noodle, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na mojego bloga! http://bezglutenowy.blog.pl
Od 1.11.2012 na diecie bezglutenowej
Obrazek
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: mJULKA »

Czy ktoś je te produkty?Chodzi mi szczególnie o te zawierające syrop glukozowo-fruktozowy.
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

Syrop g-f wytwarzany jest z kukurydzy z tego co mi wiadomo.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Gosiuuunia pisze:Syrop g-f wytwarzany jest z kukurydzy z tego co mi wiadomo.
... a także z ziemniaków, pszenicy, być może także z ryżu - tam gdzie podstawą upraw jest ryż.
Kukurydziany syrop g-f jest powszechny w USA. U nas - niestety króluje pszeniczny.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
idealna81
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czw 29 paź, 2009 23:34
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: idealna81 »

Czyli syrop glukozowo-fruktozowy jest niebezpiecznym składnikiem w diecie bezglutenowej ?
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

to raczej kwestia tego co sama uważasz za słuszne. Jeśli do produkcji używa się syropu gf to w ostrzeżeniu będzie że produkt zawiera gluten czy pszenice. Jeśli nie ma takiego ostrzeżenia, że produkt ewidentnie zawiera gluten, to nie widzę przeciwwskazań do spożycia.

A najlepiej w ogóle ograniczyć syrop i cukier i słodziki bo są niezdrowe :P
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

tu jeszcze znalazłam coś takiego:

"SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY – jest to substancja słodząca – mieszanina cukrów: glukozy i fruktozy. Jest dodatkiem kontrowersyjnym w diecie bezglutenowej. Pozyskuje się go najczęściej z kukurydzy, ale też z pszenicy i innych zbóż. Jednakże stopień przemysłowego oczyszczenia cukrów z frakcji białkowej zbóż jest na tyle wysoki, że syropy glukozowo-fruktozowe uznaje się za bezglutenowe. Jeśli jest inaczej, producent ma obowiązek umieścić informację na opakowaniu, że produkt zawiera gluten lub glutenowe zboże. "
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

idealna81 pisze:Czyli syrop glukozowo-fruktozowy jest niebezpiecznym składnikiem w diecie bezglutenowej ?
Zdania na temat syropu są bardzo podzielone;
jedni mogą go spożywać bez większych obaw, bo w procesie produkcji białka glutenowe są z syropu usuwane (tak mówią przepisy);
inni cierpią po pszenicznym syropie nie mniej niż po glutenie (ja się do nich zaliczam).

Więc najlepiej chyba samemu sprawdzić, jak się reaguje na taki syrop. Sprawdzić można np. na słodyczach Jutrzenki/Goplany, która dodaje pszeniczny syrop do swoich słodyczy, a są one deklarowane jako bezglutenowe.
ALE - warto zwrócić uwagę na tychże słodyczach na etykietę na opis w języku angielskim - tam piszą, że może zawierać "traces of gluten". Dlaczego? A dlatego, że np. w USA każdy produkt, który został wyprodukowany ze zboża glutenowego potencjalnie może zawierać jego śladowe ilości. A w polskich przepisach nie ma wymogu oznaczania takiego syropu, bo WEDŁUG polskich PRZEPISÓW nie zawiera już glutenu.

Pytanie więc, czy Twój organizm działa według przepisów polskich, czy amerykańskich? :)
Nie ma innego sposobu, jak sprawdzić, jak się po nim czujesz.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
idealna81
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czw 29 paź, 2009 23:34
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: idealna81 »

Ola_la ---- > Rozumiem teraz i bardzo dziękuje za odpowiedz.
Będę próbować , a jeśli chodzi o Goplane czy Jutrzenkę to co od nich bezpiecznie mogę kupić ???
Stwierdzono u mnie Celiakie :(
Pozdrawiam
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

idealna81 pisze:jeśli chodzi o Goplane czy Jutrzenkę to co od nich bezpiecznie mogę kupić ???
No właśnie rzecz w tym, że albo możesz kupować wszystkie produkty, na których mają napisane "produkt bezglutenowy" i znaczek przekreślonego kłosa, a w składzie syrop glukozowo-fruktozowy;
albo tylko gorzką zwykłą czekoladę, która tego syropu nie ma.
Ja się przekonałam po ich czekoladach nadziewanych i galaretkach w czekoladzie, że ten syrop glukozowy jest dla mnie zakazany.
Ale są osoby z celiakią, które mogą te słodycze spokojnie jeść.
Więc na początek kup sobie jakąś nadziewaną czekoladę (ze znakiem kłosa!) i sprawdź, czy się po niej czujesz dobrze, czy nie.
Ja zwijałam się z bólu brzucha.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
sia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: śr 08 lut, 2012 11:00
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sia »

Ucieszycie się ;)

Wklejam fragment mojej korespondencji z Mlekovitą. Pytanie dotyczyło głównie jogurtów owocowych i serka wiejskiego.

(...)
W związku z nadesłanym zapytaniem, chaiąłbym poinformowac Panią, że w Zakładzie Produkcyjnym Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita zachowana jest zasada kolejności procesu produkcji. Produkty w których składzie może znajdować się gluten produkowane są jako ostatnie w celu uniknięcia zanieczyszczenia innych produktów substancją alergizującą.

Na lini produkcyjnej na której produkowane są Serki Wiejskie nie ma możliwości zanieczyszczenia produktów glutenem, poniewaz na tej linii nie produkowane sa inne produkty w których składnie mógłby znajdowac sie gluten. Podobnie jest z jogurtami pitnymi 250 i 400g.

Aktualnie posiadamy wyniki badań przeprowadzone w zewnętrznym labolatorium na zawartość glutenu w Jogurtach pitnych 250g. W wyniku badań nie stwierdzono w nich obecności glutenu. Badaniu na zawartośc glutenu zostanie poddany teraz Jogurt Polski owoce leśne 150g

Chcialabym równiez poinformowac Panią, że dbajac o naturalnośc produktów, aktualnie wprowadzamy zmiany w składzie naszych produktów poprzez zmiane sygopu glukozowo-fruktozowego na cukier oraz zmianę skrobi modyfikowanej na skrobie natywną, która nie poddawana jest żadnym modyfikacjom. (...)


Jak uzyskam informacje dotyczące Jogurtu Polskiego (nie pitnego, tylko tego gęstego w małych pojemniczkach), wkleję.
pozdrawiam, Magda
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

sia pisze:W związku z nadesłanym zapytaniem, chaiąłbym poinformowac Panią, że w Zakładzie Produkcyjnym Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita zachowana jest zasada kolejności procesu produkcji. Produkty w których składzie może znajdować się gluten produkowane są jako ostatnie w celu uniknięcia zanieczyszczenia innych produktów substancją alergizującą.
nie bardzo rozumiem ???
czyli jak zakończą produkcje z alergenem to zaczynają od początku ??
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Manga pisze: nie bardzo rozumiem ???
czyli jak zakończą produkcje z alergenem to zaczynają od początku ??
Tak, ale w między czasie myją linię produkcyjną, czyli ewentualne fragmenty alergenów znikają.
Obrazek
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

Sheep pisze:
Manga pisze: nie bardzo rozumiem ???
czyli jak zakończą produkcje z alergenem to zaczynają od początku ??
Tak, ale w między czasie myją linię produkcyjną, czyli ewentualne fragmenty alergenów znikają.
oj miałabym wątpliwości czy aby "wszystkie" znikają
ODPOWIEDZ