Rzeźnictwo G.Zyguła

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Rzeźnictwo G.Zyguła

Post autor: Cecylia »

Proszę Moderatora aby przeniósł ten temat w odpowiednie miejsce.

W miesiącu lipcu br. zwróciłam się z zapytaniem do firmy czy ich wyroby są czysto bezglutenowe. Jak mogłam przypuszczać odpowiedź była negatywna. Wczoraj otrzymałam kolejnego maila. Wiadomość jaką otrzymałam uświadomiła mi dlaczego produkty, które możemy bezpiecznie spożywać są tak drogie. Dla zainteresowanych cytuję maila:

Witam,
na dzień dzisiejszy nie udało sie wprowadzić do sprzedaży wyrobów
bezglutenowych.
Napotkaliśmy szereg problemów organizacyjnych.
Produkcja wyrobów bezglutenowych w naszym zakładzie stoi pod znakiem
zapytania.
Możemy produkować wyroby bez dodawania glutenu, natomiast nie jesteśmy w
stanie zagwarantować w 100% braku jego obecności, ponieważ używamy
glutenu w zakładzie.
Jesteśmy na etapie konsultacji z dostawcami i ze specjalistami-
alergologami
i dostawcami
surowców.
DLA PRZYKŁADU PODAJE UTRUDNIENIA PRODUKCJI WYROBÓW BEZGLUTENOWYCH:
- DOBÓR ODPOWIEDNIEGO SUROWCA MIĘSNEGO, MIĘSO MUSI POCHODZIĆ OD
ZWIERZĄT KTÓRE BYŁY ŻYWIONE PASZĄ W SKŁADZIE KTÓREJ NIE BYŁO GLUTENU(GLUTEN ZNAJDUJE SIĘ W PSZENICY, JĘCZMIENIU, ŻYCIE, ORKISZU, OTRĘBACH, SŁODZIE JĘCZMIENNYM, KUKURYDZY, RYŻU, MĄCE ZIEMNIACZANEJ ITP) - NALEŻY OKAZAĆ SIĘ DEKLARACJĄ OD PRODUCENTA ŻYWCA, DEKLARACJĄ OD ZAKŁADU UBOJOWEGO GDYŻ GLUTEN MOŻE SIĘ TAKŻE DOSTAĆ NA WSKUTEK KONTAKTU PRACOWNIKÓW Z MIĘSEM (NP. JEDZĄC POSIŁKI"RESZTKI" MOGĄ POZOSTAĆ NA DŁONIACH, ODZIEŻY) DOBÓR ODPOWIEDNICH MIESZANEK PRZYPRAWOWYCH DEKLARACJE PRODUCENTA
- OSOBNY, SZCZELNY MAGAZYN DODATKÓW I PRZYPRAW (JELITA, OSŁONKI,PRZYPRAWY,
FOLIA DO PAKOWANIA)
- PROCES TECHNOLOGICZNY MUSI ODBYWAĆ SIĘ W INNYM CZASIE NIŻ BIEŻĄCA
PRODUKCJA (HALE PRODUKCYJNE-MYTE DODATKOWO PRZED PROCESEM, PRACOWNICY
PO DOKŁADNEJ KĄPIELI, ODZIEŻ CZYSTA - DEKLARACJA Z PRALNI SERWISUJĄCEJ NAM
ODZIEŻ. OSOBY Z PRALNI MOGĄ TAKŻE POWODOWAĆ "ZANIECZYSZCZENIE" GLUTENEM)
- PRODUKTY ZAWIERAJĄCE GLUTEN MOGĄ WYSTĘPOWAĆ PRAKTYCZNIE WSZĘDZIE
(PYŁKI W POWIETRZU, NA ŚCIANACH, MASZYNACH, NA LUDZIACH, ODZIEŻY.
- STWORZENIE ODPOWIEDNICH PROCEDUR DOT. MYCIA POMIESZCZEŃ, SPRZĘTU,
POJEMNIKÓW, HIGIENY OSOBISTEJ, PROCESÓW PRODUKCYJNYCH (ROZDRABNIANIE,
MIESZANIE, KONFEKCJONOWANIE) - NA WSZYSTKO NALEŻY PRZEDSTAWIĆ WYNIKI
BADAŃ NA POZOSTAŁOŚĆ GLUTENU NA POWIERZCHNI.
- PRODUKTY MUSZĄ BYĆ WPROWADZONE DO OBROTU W POSTACI PACZKOWANEJ PO OK 20 DAG, ABY UNIEMOŻLIWIĆ KONTAKT Z "NORMALNĄ" ŻYWNOŚCIĄ. KLIENT KUPUJE
CAŁE OPAKOWANIE ABY W SKLEPIE NIE TRZEBA BYŁO PORCJOWAĆ ROZWAŻAĆ ITP.
- NALEŻY OPRACOWAĆ WNIOSEK DO POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII O
ROZSZERZENIE DZIAŁALNOŚCI O PRODUKTY SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA ŻYWIENIOWEGO
- PO SPEŁNIENIU TYCH WSZYSTKICH WARUNKÓW NALEŻY WYPRODUKOWAĆ PRÓBNĄ
PARTIĘ PRODUKCYJNĄ I PRZEKAZAĆ KILKANAŚCIE PRÓBEK DO ANALIZY W INSTYTUCIE
CENTRUM ZDROWIA DZIECKA W WARSZAWIE. KOSZT BADANIA JEDNEJ PRÓBKI 4000 ZŁ. BADANIA NALEŻY PRZEPROWADZAĆ KAŻDORAZOWO PO WYPRODUKOWANIU KOLEJNEJ PARTII. PO ZBADANIU DANE PRODUKTY OTRZYMUJĄ CERTYFIKAT I ZAPIS NUMERU PRÓBY
BADAWCZEJ. DOPIERO TAKIE PRODUKTY MOGĄ NOSIĆ MIANO WYROBÓW BEZGLUTENOWYCH I BYĆ SKIEROWANE DO SPRZEDAŻY.
ZATEM NA TEN MOMENT PRODUKCJA W/W STOI POD ZNAKIEM ZAPYTANIA.
TO NIE MOŻE BYĆ MIEJSCA NA IMPROWIZACJĘ.
JEŻELI UDA NAM SIĘ PRZEJŚĆ TE PROCEDURY, TO WPROWĄDZIMY PEWNIE 1 PRODUKT NA POCZĄTEK.
POZDRAWIAM
ŁUKASZ ZYGUŁA

- PRODUCENT MA OBOWIĄZEK CIĄGŁEGO MONITOROWANIA PRODUKCJI
- INSTYTUT ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA BĄDŹ POLSKA IZBA GOSPODARCZA
PRZEPROWADZA NIEZAPOWIEDZIANE KONTROLE. W PRZYPADKU STWIERDZENIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI NAKŁADANE SĄ BARDZO WYSOKIE KARY FINANSOWE, POZBAWIENIE UPRAWNIEŃ.
PRODUKCJA TAKICH WYROBÓW WÓWCZAS UZNAWANA JEST JAKO PRODUKCJA WYROBÓW NIEBEZPIECZNYCH DLA ŻYCIA LUDZKIEGO.

ZATEM: WPROWADZENIE DO SPRZEDAŻY WYROBÓW Z SYMBOLEM "PRZEKREŚLONEGO
KŁOSA" POTRWA JESZCZE CHWILĘ I BĘDZIE OBEMOWAŁO WYŁĄCZNIE MAX. 3
PRODUKTY
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rzeźnictwo G.Zyguła

Post autor: Sheep »

MIĘSO MUSI POCHODZIĆ OD
ZWIERZĄT KTÓRE BYŁY ŻYWIONE PASZĄ W SKŁADZIE KTÓREJ NIE BYŁO GLUTENU(GLUTEN ZNAJDUJE SIĘ W PSZENICY, JĘCZMIENIU, ŻYCIE, ORKISZU, OTRĘBACH, SŁODZIE JĘCZMIENNYM, KUKURYDZY, RYŻU, MĄCE ZIEMNIACZANEJ ITP
Po pierwsze, to dlaczego zwierzęta mają być żywione nieglutenową paszą?
Przecież nie jemy paszy, tylko mięso. Pasza nie przechodzi bezpośrednio do mięsa, jest trawiona, czyli rozkładana do najmniejszych cząstek: aminokwasów, cukrów itp, a z tego jest budowany mięsień i kościec, Gdzie tu miejsce na przenikanie glutenu? :galy:
Już żeśmy to przerabiali przy okazji jajek, przecież kury jedzą zboże, co nie powoduje, ze jajka są glutenowe!

A poza tym, skąd, zdaniem tego zakładu, gluten ma się wziąć w kukurydzy, ryżu i mące ziemniaczanej? :zdziw:
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeźnictwo G.Zyguła

Post autor: Rafal_tata »

Coś tu jest namieszane... Czy ten Pan na pewno chce wprowadzić te produkty, czy ktoś usiłuje go nastraszyć...
Cecylia pisze:Wiadomość jaką otrzymałam uświadomiła mi dlaczego produkty, które możemy bezpiecznie spożywać są tak drogie.
Hmmm... Jakoś firma Dobija z Żywca nie podniosła cen po wprowadzeniu znaczka kłosa...
Możemy produkować wyroby bez dodawania glutenu, natomiast nie jesteśmy w stanie zagwarantować w 100% braku jego obecności, ponieważ używamy glutenu w zakładzie.
I to już byłoby coś...
- DOBÓR ODPOWIEDNIEGO SUROWCA MIĘSNEGO, MIĘSO MUSI POCHODZIĆ OD ZWIERZĄT KTÓRE BYŁY ŻYWIONE PASZĄ W SKŁADZIE KTÓREJ NIE BYŁO GLUTENU(GLUTEN ZNAJDUJE SIĘ W PSZENICY, JĘCZMIENIU, ŻYCIE, ORKISZU, OTRĘBACH, SŁODZIE JĘCZMIENNYM, KUKURYDZY, RYŻU, MĄCE ZIEMNIACZANEJ ITP)
W temacie rozbierania mięsa zwierząt karmionych paszą zbożową nie wypowiadam się, bo nie znam się na tym, nie wiem, czy to może być zagrożenie - pewnie chodzi o resztki niestrawionego pożywienia, ale jak to wygląda w praktyce nie mam pojęcia. Natomiast jeśli ten Pan uważa, że gluten znajduje się w kukurydzy, ryżu i mące ziemniaczanej, to znaczy, że nie do końca jeszcze rozeznał problem...
NP. JEDZĄC POSIŁKI"RESZTKI" MOGĄ POZOSTAĆ NA DŁONIACH, ODZIEŻY)
Mam rozumieć, że prosto ze stołówki/z przerwy wchodzą na halę produkcyjną???
- PROCES TECHNOLOGICZNY MUSI ODBYWAĆ SIĘ W INNYM CZASIE NIŻ BIEŻĄCA PRODUKCJA (HALE PRODUKCYJNE-MYTE DODATKOWO PRZED PROCESEM, PRACOWNICY PO DOKŁADNEJ KĄPIELI, ODZIEŻ CZYSTA - DEKLARACJA Z PRALNI SERWISUJĄCEJ NAM ODZIEŻ. OSOBY Z PRALNI MOGĄ TAKŻE POWODOWAĆ "ZANIECZYSZCZENIE" GLUTENEM)
- PRODUKTY ZAWIERAJĄCE GLUTEN MOGĄ WYSTĘPOWAĆ PRAKTYCZNIE WSZĘDZIE (PYŁKI W POWIETRZU, NA ŚCIANACH, MASZYNACH, NA LUDZIACH, ODZIEŻY.
- STWORZENIE ODPOWIEDNICH PROCEDUR DOT. MYCIA POMIESZCZEŃ, SPRZĘTU, POJEMNIKÓW, HIGIENY OSOBISTEJ, PROCESÓW PRODUKCYJNYCH (ROZDRABNIANIE, MIESZANIE, KONFEKCJONOWANIE) - NA WSZYSTKO NALEŻY PRZEDSTAWIĆ WYNIKI BADAŃ NA POZOSTAŁOŚĆ GLUTENU NA POWIERZCHNI.
Ale na zawartość glutenu są odpowiednie normy, tylko w Stanach stosuje się Zero Tolerance...
- PO SPEŁNIENIU TYCH WSZYSTKICH WARUNKÓW NALEŻY WYPRODUKOWAĆ PRÓBNĄ PARTIĘ PRODUKCYJNĄ I PRZEKAZAĆ KILKANAŚCIE PRÓBEK DO ANALIZY W INSTYTUCIE CENTRUM ZDROWIA DZIECKA W WARSZAWIE. KOSZT BADANIA JEDNEJ PRÓBKI 4000 ZŁ.
No cóż.... Z tego co wiem jedno badanie kosztuje 350 zł... Firmy stricte bezglutenowe zbankrutowałyby po pół roku...
BADANIA NALEŻY PRZEPROWADZAĆ KAŻDORAZOWO PO WYPRODUKOWANIU KOLEJNEJ PARTII. PO ZBADANIU DANE PRODUKTY OTRZYMUJĄ CERTYFIKAT I ZAPIS NUMERU PRÓBY BADAWCZEJ. DOPIERO TAKIE PRODUKTY MOGĄ NOSIĆ MIANO WYROBÓW BEZGLUTENOWYCH I BYĆ SKIEROWANE DO SPRZEDAŻY.
Skąd te informacje są?
- INSTYTUT ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA BĄDŹ POLSKA IZBA GOSPODARCZA PRZEPROWADZA NIEZAPOWIEDZIANE KONTROLE. W PRZYPADKU STWIERDZENIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI NAKŁADANE SĄ BARDZO WYSOKIE KARY FINANSOWE, POZBAWIENIE UPRAWNIEŃ.
Czy te instytucje są uprawnione do kontroli? Chyba nie...
Ostatnio zmieniony śr 08 paź, 2008 22:52 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Oj, dużo tu niejasności. Może zaprosimy tego Pana na forum, lub Cecylia zadałabyś mu te pytania w mailu?
Obrazek
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Nie ma sprawy, prześlę wszystkie te informacje.
Obrazek
ODPOWIEDZ