Margaryny z Kruszwicy/ olej Kujawski "Polska Receptura&

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Margaryny z Kruszwicy/ olej Kujawski "Polska Receptura&

Post autor: Joanna P. »

Dokonałam rozpytania w sprawie Margaryny "Zwykłej" w kostce i Masła Roślinnego w kubku. Odpowiedź:

W nawiązaniu do Pani pytania o zawartość glutenu w wyrobach:
- Roślinne z Kruszwicy w kubku 75 %,
- Zwykła z Kruszwicy 250 g,
chciałam poinformować, że żaden z nich nie zawiera w swoim składzie
surowców, dodatków , które mogą zawierać gluten.
Swoje oświadczenie opieramy na oświadczeniach przesłanych nam przez
naszych dostawców dodatków i surowców.

Możliwość skażenia krzyżowego w trakcie produkcji.
Margaryna kostkowa jest produkowana w na linii produkcyjnej, na której nie
ma produkcji wyrobów mogacych zawierać gluten.

Margaryna kubkowa jest produkowana na tej samej linii na której produkujemy margarynę Kamę , która w swoim składzie zawiera olej z kiełków pszenicy. Przed wdrożeniem wyrobu , w którego składzie jest olej z kiełków pszenicy który może być źródłem glutenu, chcąc określić zawartość glutenu w oleju z kiełków pszenicy , wykonaliśmy analizę na jego obecność ( metoda akredytowana). Badania nie potwierdziły obecności glutenu, analiza wykonywana była z granica wykrywalności glutenu : 3 ppm.Mimo takich wyników uznaliśmy, że ze wzgledu na bezpieczeństwo naszych wyrobów, będziemy traktowali olej z kiełków pszenicy, jako
potencjalne źródło alergenu i produkt z jego zawartością traktować będziemy, jako
wyrób mogący potencjalnie zawierać gluten.W związku z tym, aby zminimalizować ryzyko uniknięcia skażenia krzyżowego, stosujemy właściwe planownaie produkcji, tj produkcja wyrobów nie zawierających w swoim składzie oleju z kiełków pszenicy poprzedza zawsze produkcję wyrobu, który zawiera ten olej. Po produkcji wyrobu , ktory może zawierać gluten, tj margaryny Kamy , stosujemy mycie , które usuwa wszelkie pozostałości .
Skuteczność procesu mycia jest weryfikowana za pomocą testów
mikrobilogicznych oraz szybkiego testu w kierunku obecności glutenu.
Stosowany przez nas test pozwala na wykrycie obecności glutenu na poziomie
5 ppm.
W naszym zakładzie produkowany jest również olej Kujawski Polska Receptura, który zawiera w swoim składzie olej z kiełków pszenicy - jednak produkcja prowadzona jest w innych wydziałach, w innych budynkach. Wszystkie te podjęte przez nas działania pozwalają nam sądzić , że nasze wyroby wolne są od glutenu.
Jednak, ze względu na fakt , że jest Pani osobą reagującą nawet na
śladowe ilości glutenu oraz na ograniczenia wynikające z czułości
dostępnych metody analitycznych,
prosimy o podjęcie decyzji o stosowaniu przez Panią naszych wyrobów
samodzielnie, w oparciu o dane, które niniejszym przekazujemy.

pawel879
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 91
Rejestracja: wt 12 lip, 2011 21:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Olej Kujawski

Post autor: pawel879 »

Witam

Czytałem kiedyś że olej Kujawski jest podejrzany tylko nie mogę znaleźdż tego tątku, co sądzcie o tym oleju?
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

pawel879
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 91
Rejestracja: wt 12 lip, 2011 21:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: pawel879 »

No właśnie piszą że olej jest z kiełków, a na tym co mam w domu nic nie pisze o tym, tylko jest napisane 100% olej rzepakowy, czy zmienili skład ?
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Dokleiłam nowe posty do starego wątku o Kruszwicy.
pawel879 pisze:No właśnie piszą że olej jest z kiełków, a na tym co mam w domu nic nie pisze o tym, tylko jest napisane 100% olej rzepakowy, czy zmienili skład ?
Tu masz wszystkie oleje z Kruszwicy:

w tym
- Kujawski z pierwszego tłoczenia - ten najpopularniejszy
- Kujawski 3 Ziarna - "wzbogacony olejami z siemienia lnianego i kiełków pszenicy".
Ostatnio zmieniony sob 07 sty, 2012 23:27 przez Magdalaena, łącznie zmieniany 2 razy.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
DamianK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: sob 18 sie, 2012 21:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Olej Kujawski

Post autor: DamianK »

pawel879 pisze:Witam

Czytałem kiedyś że olej Kujawski jest podejrzany tylko nie mogę znaleźdż tego tątku, co sądzcie o tym oleju?
Oczywiście, że olej może być podejrzany tak samo jak mąka kukurydziana. Wszystkie te produkty rolne zbierane są tymi samymi kombajnami, które zbierają zboża. A wiem, że kombajny nie są myte. Po skoszeniu pszenicy, żyta czy owsa nikt nie myje kombajnu bo nagle będzie zbierał rzepak. Ale nie wpadajmy w paranoję, podejrzewam, że są to w całej masie śladowe ilości, które raczej nie przekraczają norm.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Olej Kujawski

Post autor: Ola_la »

DamianK pisze:
pawel879 pisze:Witam

Czytałem kiedyś że olej Kujawski jest podejrzany tylko nie mogę znaleźdż tego tątku, co sądzcie o tym oleju?
Oczywiście, że olej może być podejrzany tak samo jak mąka kukurydziana.
tu chyba chodziło o to, że wzrosło ryzyko zanieczyszczeń, od kiedy firma wypuściła nowy olej 3 ZIARNA - "rzepak, siemię i pszenica". jeśli Kujawski rzepakowy jest robiony na tych samych maszynach - może się zdarzyć partia zanieczyszczona, niestety.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

DamianK pisze:są to w całej masie śladowe ilości
a widziałeś na opakowaniach napis "może zawierać śladowe ilości glutenu"?
myślisz, że do kogo tak piszą? przecież nie dla zasady, tylko dla bezglutów. nam nie szkodzi cała bułka (bo żaden bezglut jej nie zje) - nam szkodzi niewidzialny okruch tej bułki - właśnie owe "śladowe ilości".
nie mówiąc o zwykłej mące kukurydzianej, która nie ma prawa być "zbierana tym samym kombajnem", jeśli mamy ją potem jeść.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
DamianK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: sob 18 sie, 2012 21:43
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: DamianK »

nie mówiąc o zwykłej mące kukurydzianej, która nie ma prawa być "zbierana tym samym kombajnem", jeśli mamy ją potem jeść.
Jak ty sobie to wyobrażasz, jeśli na mące kukurydzianej nie jest napisane gluten free /lub bezglutenowa zaręczam ci, że kukurydza zbierana jest tymi samymi maszynami co pszenica, przechowywana i mielona w tych samych magazynach czy młynach.
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: mJULKA »

A ja nie zgadzam się z Damianem co do zbierania pszenicy i kukurydzy tym samym kombajnem.Mieszkam na wsi i widzę jak to się robi to są dwie zupełnie inne maszyny.Co do mielenia to nie wiem ale zbierane tym samym kombajnem z pewnością nie są.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

DamianK pisze: Jak ty sobie to wyobrażasz, jeśli na mące kukurydzianej nie jest napisane gluten free /lub bezglutenowa zaręczam ci, że kukurydza zbierana jest tymi samymi maszynami co pszenica, przechowywana i mielona w tych samych magazynach czy młynach.
No właśnie tak to sobie wyobrażam - jeśli nie jest napisane, że jest bezglutenowa, to na pewno była zbierana, mielona i przechowywana tam, gdzie wszystkie glutenowe zboża i dlatego my nie możemy jej jeść.
Nie musisz mnie przekonywać, że tak się to odbywa - to dla mnie oczywiste.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
DamianK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: sob 18 sie, 2012 21:43
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: DamianK »

mJULKA pisze:A ja nie zgadzam się z Damianem co do zbierania pszenicy i kukurydzy tym samym kombajnem.Mieszkam na wsi i widzę jak to się robi to są dwie zupełnie inne maszyny.Co do mielenia to nie wiem ale zbierane tym samym kombajnem z pewnością nie są.
Kombajny są te same, zmieniają tylko hedery.
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

to jaki olej jest bezpieczny i jaki używacie w celiakii?
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
kaczka1000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 31 maja, 2010 15:39
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kaczka1000 »

Odpowiedź z dzisiaj:

Witam Pania,

chciałabym wyjaśnić i zapewnić Panią, że olej "Kujawski filtrowany na zimno" oraz margaryna Zwykła z Kruszwicy nie mają w swoim składzie glutenu i polecane są osobom chorującym na celiakię.
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

a ja teraz na rynku od sprawdzonego dostawcy,producenta małego)),kupuję olej lniany i rzepakowy,polecam Wam wszystkim,smaczne do surówek,i do smażenia-rzepakowy.
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
ODPOWIEDZ