Firma TARCZYŃSKI

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

julia.m
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: czw 19 cze, 2008 14:13
Lokalizacja: Poznań

Firma TARCZYŃSKI

Post autor: julia.m »

Niedawno zadzwoniłam do firmy TARCZYŃSKI. Podałam mojego maila i niedlugo potem otrzymalam od pani specjalistki od jakości takowa liste:

"Witam

Przesyłam Pani listę wyrobów bezglutenowych, produkowanych przez firmę „TARCZYŃSKI” S.A.:

Baleron Gotowany

Blok Mięsny

Boczek Kopcony Vacum

Boczek Preludium Vacum

Boczek Staropolski 400g

Boczek w Galarecie

Boczek Wędzony Parzony Paski B/K

Boczek Wędzony Surowy B/K w Płatach

Boczek Zbójnicki Vacum

Chorizo Katalońskie Gaz1

Dawidki Gaz

Filet Wędzony z Indyka Vacum

Golonka Tradycyjna Vacum

Kabanos Drobiowy Extra Mini 125g Gaz

Kabanos Pepperoni Gaz

Kabanos Wieprzowy Apetico Vacum

Kabanos Wieprzowy Extra

Kabanos Wieprzowy Extra Mini

Kabanos Ze Strusia Gaz1

Karkówka Piknikowa Vacum

Karkówka w marynacie bez kości

Kiełbasa Baskijska Gaz1

Kiełbasa baryczańska

Kiełbasa Bawarska

Kiełbasa Beskidzka Gaz

Kiełbasa Codzienna Gaz

Kiełbasa Dawna Gaz

Kiełbasa Gospodarska Gaz

Kiełbasa Krucha

Kiełbasa Krakowska Sucha Wieprzowa

Kiełbasa Lubuska Gaz

Kiełbasa Senatorska Gaz

Kiełbasa Starowiejska Gaz

Kiełbasa Szynkowa Wieprzowa

Kiełbasa Toruńska

Kiełbasa Wiejska Gaz

Kindziuk Gaz

Konserwa Oficerska

Łopatka Staropolska

Mielonka Swojska Apetico

Ogonówka Wędzona Vacum Ćwiartki RQ

Parówki Cienkie Gaz

Pasztet Popularny

Polędwica Łososiowa Vacum Połówki

Polędwica Sopocka BT Vacum Połówki

Polędwica Wędzona Surowa Vacum Ćwiartki

Przysmak Staropolski 200g

Przysmak z Kaczki 400g Na Tacce 6 Sztuk

Salami Surowe Dojrzewajace

Smalec o Smaku Grzybowym 220g

Smalec Staropolski

Smalec z Cebulą 220g Na Tacce 6 Sztuk

Smalec z Czosnkiem 220g

Smalec z Jabłkiem 220g

Smalec z Ogórkiem Małosolnym 220g

Smalec z Orzechami 220g Na Tacce 6 Sztuk

Smalec z Papryką 220g Na Tacce 6 Sztuk

Szynka Diabelska Vacum Połówki Świecie

Szynka Konserwowa Wieprzowa 11 LBS

Szynka Piastuna

Szynka Senatorska Vacum Ćwiartki

Szynka Surowa Wędzona Vacum

Szynka Tyrolska Blok

Szynka Wędzona Surowa Długodojrzewająca

Szynka z kotła

Szynkowa Regionalna

Szynkowa z pieprzem

Toruńska Popularna Gaz Świecie

Wieprzowina w Galarecie

Wieprzowina z pieca

Kolejne asortymenty: (mail pozniejszy-te wyroby przebadano pozniej)

-wątróbka grillowa z jabłkiem

- kiełbasa grillowa wędzona

- kiełbasa karkonoska

- kiełbasa kraińska

- kiełbasa krakowska z indyka pieczona

- kiełbasa myśliwska

- kiełbasa oleśnicka

- kiełbasa parówkowa

- kiełbasa słoikowa

- salami trzebnickie


Probowalam kilku rzeczy i SZCZERZE POLECAM! Szczególnie kabanosy:D
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

A czy firma zrobiła badania zawartości glutenu w swoich produktach?
Tak imponująca ilość produktów sugeruje albo wybitną wiedzę i świadomość producenta na temat glutenu, albo... odwrotnie.
Oby to pierwsze...

Czy możesz poprosić ich, aby się wypowiedzieli na jakiej podstawie podali Ci tę listę?
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Obawiam się, że firma nie ma pojęcia o zanieczyszczeniu linii produkcyjnej. Miałam już taki przypadek (z inną firmę), początkowo lista była naprawdę imponująca a po telefonie i dogłębnej analizie sporo się uszczupliła. Lepiej jeszcze to sprawdzić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Ciekawe z czego robią pasztet...
Ale może w zakładzie w ogóle nie ma glutenu? Może...
Bez podania informacji o certyfikatach lub badaniach nie można ufać tym wiadomościom.
julia.m
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: czw 19 cze, 2008 14:13
Lokalizacja: Poznań

Post autor: julia.m »

Cała ich oferta jest ok 3 razy większa:) Podczas pierwszej mojej rozmowy, firma była w trakcie przeprowadzania badań i zbadali tylko część. Dlatego po jakimś czasie dostałam informację o kilku dodatkowych produktach. Z tego co wiem, dalej badają swoje wyroby i jeśli znajdzie się jeszcze coś bg, to dostanę koleną informację.
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Trochę to dla mnie podejrzane :zly2:
Ciekawe gdzie badają swoje produkty i jaką metodą?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Byłoby oczywiście bardzo fajnie, gdyby się okazało, że wszystkie te produkty są BG, tyle, że już mieliśmy kilka takich cudownych firm, które okazywały później całkowitą ignorancję w temacie bezglutenowości. Tak więc trzymam kciuki, żeby to była prawda, ale na razie nie ufam.
julia.m
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: czw 19 cze, 2008 14:13
Lokalizacja: Poznań

Post autor: julia.m »

Ja narazie próbowałam kabanosów wieprzowych i drobiowych, kiełbaski senatorskiej, gospodarskiej, szynki senatorskiej oraz smalcu. Nie zauważyłam żadnych negatywnych reakcji. Pozdrawiam:)
KasiaM
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 09:20
Lokalizacja: wrocław

Post autor: KasiaM »

A czy jeżeli są ich produkty bezglutenowe czy nie mogą na opakowaniu umieścić przekreślonego kłosa? Jak to wygląda w praktyce co do umieszczania takich znaczków?
producent
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 10 lip, 2009 17:14
Lokalizacja: Ujeździec Mały

Post autor: producent »

Witam,

Jestem przedstawicielką firmy Tarczyński. Po odnalezieniu Państwa forum, napisałam do Pani Julii z prośbą o uzupełnienie informacji o dane dot. procesu technologicznego. Ponieważ, prawdopodobnie z braku czasu Pani Julia nie opublikowała tych danych, cytuję e-maila:

Witam,

Pani Julio,

Znalazłam Pani publikację na forum poświąconym celiakli. Podzieliła się Pani wiedzą przekazaną przez specjalistkę ds. zapewnienia jakości. Bardzo dziękuję za pochlebne słowa pod adresem firmy. Zależy mi jednak, żeby informacja była rzetelna, stąd prośba o zacytowanie równiez zdania, jakie koleżanka przesłała po wykazie asortymentów, które nie mają w składzie dodanego glutenu.
Ryzyko kontaminacji istnieje, ponieważ nie ma osobnego pomieszczenia dla przypraw nie zawierających glutenu. Jeśli chodzi o sam proces, ryzyko jest niewielkie, choć w 100% nie można go wykluczyć. Maszyny miedzy kolejnymi asortymentami są płukane.

Nasza wiedza na temat glutenu jest wynikiem zapytań klientowskich. Wiele osób zwraca się do nas z analogicznym do Pani zapytaniem, co skłoniło nas do opracowania listy wyrobów bez dodatku glutenu. Zdajemy sobie sprawę z tego, jakie ograniczenia niesie za sobą dieta, stąd nasza decyzja o wyjściu naprzeciw ludziom dotkniętym tą dolegliwością. Nie traktujemy tych informacji jako materiału marketingowego, przesyłamy je tylko na prosby indywidualne. Mamy ogromny szacunek do naszych klientów i zeby nie wprowadzac Ich w błąd zaznaczamy, ze istnieje ryzyko obecności glutenu w wyrobie mimo nie dodawania go pod rzadną postacią. Państwo jesteście ekspertami w dziedzinie celiakli żyjąc z nią na codzień i jak wynika z naszych doświadczeń, sami potraficie ocenić ryzyko mając rzetelną informację, którą przekazujemy razem z listą produktów.

Chciałabym tym e-mailem rozwiać wątpliwości, które pojawiły się na forum. Bardzo Panią proszę o doprecyzowanie listy o inf. dotyczące procesu.

Życzę zdrowia i ładniejszej pogody za oknem :)

Katarzyna Gediga
Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania
kgediga@tarczynski.pl


Mam nadzieję, ze powyzsze rozwieje Państwa wątpliwosci. Jeśli konieczne bedzie doprecyzowanie informacji, zachęcam do kontaktu: kgediga@tarczynski.pl

pozdrawiam
Katarzyna Gediga
Ostatnio zmieniony pn 13 lip, 2009 08:38 przez producent, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Pani Katarzyno, bardzo dziękujemy za tą informację. Rzadko zdarza się, aby producent wykazał na tyle zainteresowanie tematem, aby pojawić się na Forum.
Mam parę pytań. Czy ryzyko kontaminacji wynika tylko z używania przypraw, czy do innych produktów dodawane są też "typowe" glutenowe składniki, np. kasza manna, skrobia pszenna, skrobia modyfikowana, białko roślinne pochodzenia zbożowego lub gluten pod inną postacią?
Czy stosują Państwo glutaminian sodu, a jeśli tak, czy ma on certyfikat dostawcy o zawartości alergenów?
Dziękuję i pozdrawiam.
julia.m
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: czw 19 cze, 2008 14:13
Lokalizacja: Poznań

Post autor: julia.m »

Witajcie!
Bardzo przepraszam, ze tak zwlekalam i dopiero dzis chcialam opublikowac maila od pani Katarzyny. Bylam zabiegana (w tym roku "przechodzilam" rekrutacje na studia, a potem od razu wyjechalam za granice) i co chwila brakowalo mi czasu. Jeszcze raz bardzo wszystkich przepraszam za "trzymanie w niepewnosci" i rowniez dziekuje p. Katarzynie, ze zamiescila wiadomosc bezposrednio na forum.
Jak juz kiedyś wspomnialam, jeszcze nie zdazyly mi sie zadne przykrosci po spozyciu wyrobow firmy Tarczynski, wiec bede dalej z apetytem jadla owe produkty:)
Pozdrawiam!
Ps do Rafala-taty: z tego co wiem(czytalam na etykietkach), w jakichs parowkach jest kasza manna a w kielbasce z, bodajze, fileta skrobia pszenna albo blonnik pszenny.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dorotka_92
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pn 17 sie, 2009 16:34
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Dorotka_92 »

No to mi się to podoba ;) Przynajmniej teraz jestem bardziej pewna co mogę a czego nie.
Dopiero zaczęłam, nie jestem obeznana na tyle.

Teraz tylko pozostało znaleźć punkty sprzedaży tej firmy, bo mało ją kojarzę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Wklejam odpowiedź pani Katarzyny na moje pytanie powyżej:
Witam,

Do części produktów dodajemy mieszanki zawierajace gluten. Maszyny między kolejnymi asortymentami są płukane, zabieg ten jednak nie może wykluczyc w 100% ryzyka zanieczyszczenia glutenem czy innymi alergenami.
Żeby dostać się na listę kwalifikowanych dostawców, warunkiem niezbędnym jest dostarczenie aktualnej specyfikacji zawierającej również deklarację dot. alergenów. Większoćść firm produkujących przyprawy i dodatki funkcjonalne ma standardowo wprowadzoną formułę dot. możliwości zanieczyszczenia śladowymi ilościami alergenów- nawet jeśli nie są wprost dodane, analogicznie sprawa wygląda z glutaminianem sodu.

Produkcja wyrobów bezglutenowych wiąże sie z koniecznością wyspecyfikowania dostawców, którzy również deklarują brak zanieczyszczenia glutenem, wygospodarowniem osobnego magazynu przypraw itp. Obecnie nie planujemy takiej produkcji.

pozdrawiam
Katarzyna Gediga
Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

Najnowsza odpowiedź firmy :) (http://bezglutenowy.blog.pl/2013/03/25/tarczynski/)

W odpowiedzi na Pani zapytanie dotyczące zawartości glutenu w naszych wyrobach informuję, że na etykiecie poszczególnych wyrobów znajduje się jego skład, w którym podajemy między innymi dane odnośnie zawartości glutenu w produkcie.

Pragnę dodać, że większość naszych wyrobów nie zawiera w składzie glutenu, jednakże widnieje na etykiecie informacja, że produkt może zawierać śladowe jego ilości. Zmuszeni jesteśmy tak znakować produkt, gdyż na chwilę obecną nie posiadamy osobnego magazynu dla przypraw i dodatków funkcyjnych, które nie zawierają alergenów między innymi glutenu.

Wszystkie przyprawy dodawane do żywności składowane są w jednym magazynie, gdzie może dojść do zakażenia krzyżowego. Większość firm produkujących przyprawy i dodatki na specyfikacjach wprowadza informacje dotyczące możliwości zanieczyszczenia śladowymi ilościami alergenów (między innymi glutenem) nawet w przypadku, gdy nie są używane.

Produkcja wyrobów odbywa się na maszynach, które pomiędzy asortymentami są tylko płukane- zabieg ten w stu procentach nie wyklucza zanieczyszczenia glutenem i innymi alergenami. Te wszystkie czynniki sprawiają, że nie mamy 100% gwarancji, że wszystkie nasze wyroby są czyste od zawartości glutenu –mogą zawierać jego śladowe ilości – dlatego też na etykiecie każdego wyrobu mamy taką informację.

Mamy w planach produkcję wyrobów czysto bezglutenowych, ale wiąże się to z koniecznością wyspecjalizowania dostawców przypraw i dodatków funkcjonalnych, wygospodarowaniem osobnego magazynu przypraw na przyprawy bezglutenowe i itp.- proces wdrożenia wymaga czasu.

Musi Pani sama ocenić ryzyko obecności glutenu w naszych wyrobach mając na uwadze powyższe informacje.
Zapraszam na mojego bloga! http://bezglutenowy.blog.pl
Od 1.11.2012 na diecie bezglutenowej
Obrazek
ODPOWIEDZ