emulgatory potoczne E...

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

emulgatory potoczne E...

Post autor: monisiak81 »

Witam wszystkich :)
Zakładam nowy temat, gdyż nie znalazłam obszerniejszej wypowiedzi odnośnie znanych wszystkim ulepszaczy, stabilizatorów, barwników itp. zwanych potocznie E….
Większość z Nas kupuje różne produkty po uzyskaniu informacji od producentów/ technologów (nie tylko z tzw. „przekreślonym kłosem”) począwszy od wędlin, po różnego rodzaju sosy (ketchupy, majonezy), sery żółte oraz nabiał skończywszy na przetworach typu dżem czy powidła. Także leki często zawierają w swoim składzie potoczne „E..”.
Wiem, że są różnego rodzaju stabilizatory „E”, które są bezpieczne dla bezglutenowców i pod ich nazwami kryją się choćby E-410 Mączka chleba świętojańskiego, czy E-412 guma guar, którymi zagęszczane są też tzw. gotowe mixy mąk.
Niestety na wyrobach znaleźć można też inne „E” które czasem są jak czarna magia.
I tu moje pytanie? Czy ktoś z Was orientuje się, które ulepszacze „E” są lub mogą być niebezpieczne dla bezglutenowców i które należy obchodzić szerokim łukiem? Czy zwracacie uwagę i analizujecie taki skład w domu mimo zapewnień producenta o „bezglutenowości”?
Będę wdzięczna za wszelką odpowiedź
Pozdrawiam Monika :):)
a może warto zrobić listę "bezpiecznych" lub niebezpiecznych "E"?
Nadia2000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 22:04
Lokalizacja: Gdańsk

E

Post autor: Nadia2000 »

Witam serdecznie.

Na stronie: http://www.mamopedia.pl/4-6-mies/jedzen ... e-celiakii znalazłam taką informację: Warto też pamiętać o kilku symbolach "E", pod którymi także może kryć się gluten, np.: E 1404, 1410, 1412, 1413,1414 - to dodatki do żywności na bazie skrobii pszennej zawierające gluten. Z innego źródła ( nie pamiętam skąd ) mam zapisane, że E 1451 też nie jest bezpieczny.

Pozdrawiam
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: monisiak81 »

dzięki za odpowiedź :)
wobec tego rozumiem że wszystkie inne (prócz wymienionych powyżej) są bezpieczne?
pozdrawiam <lala>
Nadia2000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 22:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nadia2000 »

Tego nie wiem. Trzebaby to sprawdzić.

pzdr
ODPOWIEDZ