Bezgluten

Jeżeli znalazłeś nowego producenta, dowiedzialeś się czegoś nowego o nim - podziel się tą informacją.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
rafjas
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: czw 27 maja, 2010 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rafjas »

LadyMagnolia pisze:Co do bezglutenu- to oni mają licencje??
Bezgluten nie ma licencji na używanie międzynarodowego znaku przekreślonego kłosa.
Obrazek
rzenka21
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: sob 13 lip, 2013 09:55
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: rzenka21 »

http://www.celiakia.pl/wp-content/uploa ... 7.2012.pdf

Mają licencję. Chyba, że to ja niewiele rozumiem z powyższego, wtedy zwracam honor.
Awatar użytkownika
rafjas
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: czw 27 maja, 2010 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rafjas »

Cześć rzenka21,
Wszystko rozumiesz ale masz link do starego wykazu :)
Najnowszy wykaz:
http://www.celiakia.pl/wp-content/uploa ... 7.2013.pdf

A najlepiej wchodzić na: http://www.celiakia.pl/wykaz-produktow-bezglutenowych/ i tam sprawdzać aktualny wykaz.

Pozdrawiam
rafjas
Ostatnio zmieniony wt 27 sie, 2013 06:38 przez rafjas, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

A co się stało z Bezglutenem?
Zawinił jakoś, czy po prostu nie zapłacił za licencję?
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
rzenka21
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: sob 13 lip, 2013 09:55
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: rzenka21 »

Faktycznie. Moja wina. Dzięki rafjas. Hm.. Też jestem ciekawa o co z Bezglutenem chodzi, czy to tymczasowe czy coś się jednak stało.
Awatar użytkownika
DamianK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: sob 18 sie, 2012 21:43
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: DamianK »

rzenka21 pisze:Faktycznie. Moja wina. Dzięki rafjas. Hm.. Też jestem ciekawa o co z Bezglutenem chodzi, czy to tymczasowe czy coś się jednak stało.
Może ktoś do nich napisze co się stało? Jak wszyscy zaczniemy pisać to będą mieli dosyć. ;)
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

DamianK pisze:Może ktoś do nich napisze co się stało?
Myślę, że wystarczy, że ktoś ze Stowarzyszenia tu się odezwie - będzie szybciej i łatwiej.
W końcu to Stowarzyszenie daje i odbiera licencjonowany znak.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

no to co jest z tym Bezglutenem? mają licencję? są bezpieczni? z tego co pamiętam, to do tej pory nie mieli wpadek glutenowych w żadnym z badań Stowarzyszenia.....
Asia
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Niby nie mieli w badaniach, ale wielu z nas czuło jednak czasem te wpadki.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Ale licencji nie odbiera się na podstawie naszego "czucia" - czekam na jasną odpowiedź kogoś ze Stowarzyszenia, które na razie milczy.
A ja, po dobrze znanej ogólnej i dodatkowo "osobistej" przygodzie z Gluteneksem kupuję tylko mąki Bezglutenu. Wprawdzie nie za wiele, ale nie mam alternatywnej firmy z mąką kukurydzianą, której ufam.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Podobno Schar jest bardziej pewna, bo oni mają jakieś swoje uprawy celem uniknięcia zanieczyszczeń. To jest w końcu firma na skalę europejską i nie wyczytałam jeszcze nigdy nigdzie o ich wpadce. Jak do tej pory mąka kukurydziana Schar jeszcze mi nie zaszkodziła, a jem często leniwe i jakieś kluski z tą mąką.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

alva_alva pisze:mąka kukurydziana Schar
Gdzie kupujesz czystą mąkę kukurydzianą Schaera? Jak wygląda? Ja widziałam tylko ich mieszanki, a tam są zawsze jakieś dodatki - nigdy czysta, jednoskładnikowa mąka.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Mąka z naleśnikiem na okładce ma skład:skład: skrobia kukurydziana, mąka kukurydziana, substancja zagęszczająca: guma guar, dekstroza.

W sumie nie ma tutaj jakiś zagrożeń w tym składzie, a dodatkowe składniki ułatwiają wypieki czy jakieś kopytka itd, bo mają właściwości wiążące. W sumie to jeśli ta mąka jest bardziej pewna niż inne, to wolę już tę mieszankę niż inne czyste, ale mniej pewne, do których też trzeba dodać skrobi czy gumy guar często.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Nie dodaję nigdy do niczego gumy guar ani dekstrozy - nie mam ich w domu :)
Czasem używam trochę zwykłej mąki kukurydzianej; zawsze mieszam mąki, nigdy nie jest to wyłącznie jeden gatunek, i nie zauważyłam potrzeby dodawania "specjalnych" dodatków.
Jakby na nie nie patrzeć - jest to chemia, nie uprawia się w naturze ani dekstrozy, ani gumy guar, a jeśli mogę, to wolę unikać przynajmniej tej chemii, której uniknąć mogę.
Oczywiście używam czasem mieszanki Schaera, ale jeśli mogę do czegoś użyć czystego zmielonego ziarna - wolę go użyć.

Do tej pory miałam nadzieję, że mąka Bezglutenu jest pewna. W sumie wciąż ją mam, bo liczę, że brak licencjonowanego znaku to skutek zawiłości formalno-finansowych, a nie zanieczyszczeń. A nie zauważyłam niczego złego przy jej stosowaniu.
Ciekawe, kiedy Stowarzyszenie się wypowie na ten temat. I co powie???
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Gwoli wyjaśnienia sprawy z licencją dla firmy Bezgluten (byłam na urlopie kiedy ta sprawa była dyskutowana na forum).

Firma Bezgluten nie ma obecnie licencji na używanie międzynarodowego symbolu przekreślonego kłosa, wymyśliła własny symbol, który pojawił się na opakowaniach i na ich stronie. Bezgluten po prostu nie chciał przedłużyć umowy licencyjnej (ma do tego prawo, nikt nikogo do licencji nie zmusza).

Przypominam, że przyznając licencję na znak kłosa (procedury opracowane i przetestowane w AOECS, więc to nie jest nasz wymysł) Stowarzyszenie (w Polsce my, w innych krajach stowarzyszenia lokalne) wymaga od firmy regularnych badań produktów na zawartość glutenu oraz przeprowadza audyt w firmie i ściśle z nią w tych wszystkich kwestiach współpracuje.

Obecnie mamy już w Polsce prawie 30 firm z licencją (właśnie podpisaliśmy nowe umowy, na dniach ogłosimy na stronie). Oczywiście żadna z firm nie ma obowiązku posiadania licencjonowanego kłosa, zdarza się wszędzie, ze firmy rezygnują, chociaż obserwujemy, że zdecydowana większość firm produkujących żywność bezglutenową jest kłosem zainteresowana.

Jest to symbol powszechnie uznawany przez konsumentów za gwarancję bezpieczeństwa wobec wszechobecnego w żywności glutenu.
Ostatnio zmieniony pn 16 wrz, 2013 23:29 przez Małgorzata, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
ODPOWIEDZ