Nowi producenci bezglutenowej żywnosci

Jeżeli znalazłeś nowego producenta, dowiedzialeś się czegoś nowego o nim - podziel się tą informacją.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wieczorynka.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: śr 07 paź, 2015 13:30

Nowi producenci bezglutenowej żywnosci

Post autor: wieczorynka. »

Na rynku co chwilę pojawiają sie nowe produkty bezglutenowe. Jeśli pojawiają się na stronie stowarzyszenia i są rekomendowane to wszystko ok. Co zrobić w przypadku jeśli o konkretnym producencie nie ma mowy na naszej stronie ? na ile mozemy wierzyć? W którymś to wydaniu czasopisma były znaczki z przekreslonym kłosem które są dopuszczalne i w polsce i zagranicą, nie mogę znaleść.
Mam tu na myśli firmę INCOLA i bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. Być może było już wspomniane przez stowarzyszenie być może coś przegapiłam ale bardzo zależy mi na odpowiedzi czy są wiarygodni.
wieczorynka.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: śr 07 paź, 2015 13:30

Re: Nowi producenci bezglutenowej żywnosci

Post autor: wieczorynka. »

Symbol przekreślonego kłosa jest zastrzeżonym na terenie całej UE znakiem towarowym i jego użycie bez licencji jest zabronione. To skopiowałam z zakładki "Znakowanie produktów" Firma Incola nie posiada licencji a znaczek jest :) Co o tym myślicie? Dodam, ze drążę temat nie bez powodu.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nowi producenci bezglutenowej żywnosci

Post autor: pleomorfa »

To nie jest ten sam znak :). Znak przekreślonego kłosa, certyfikowany oprócz odpowiedniej formy graficznej ma również literkę c w kółeczku :). Certyfikat ten zobowiązuje do różnych rzeczy, wśród których jest bodajże badanie każdej partii produktu pod kątem zawartości glutenu. Inne znaczki bez tej literki C, nie mają żadnych wymogów, najczęściej producenci dają jakąś formę przekreślonego kłosa w kółeczku, aby poinformować konsumentów, że ich produkt jest według nich bezglutenowy( ale to nie jest ten sam znak). Z Incolą jest taka sama sprawa jak z Bezglutenem, nie mają certyfikatu, a znaczek mają "swój". Co mnie w sumie dziwi skoro produkują tylko takie produkty, natomiast jeśli chodzi na ile wierzyć. Zasada ograniczonego zaufania, różnica jest taka, iż jeżeli producent deklaruje bezglutenowość swojego produktu to odpowiada za ten aspekt i jeżeli klient poczuje się źle po spożyciu i w badaniach wyjdzie przekroczenie norm to można go prawnie pociągnąć do odpowiedzialności. Na zasadzie "producent zapewnia czystość produktu".

Osobiście z kupieniem Incoli nie miałabym problemu, bo zajmują się tylko bezglutenowymi rzeczami (nawet na Expo byli, aczkolwiek przyznam się szczerze, że jedyną okazją spożywania ich produktu była degustacja na targach ;)), ale już np. Chabra nie kupię, bo się źle po nim czułam, produkują też inne glutenowe rzeczy i w dodatku w badaniach Stowarzyszenia swojego czasu wyszły wielkości dużo przekraczające dopuszczalne normy. A "ichniejszy" znaczek na opakowaniu jest.

Mało to po polsku, ale może coś z tego wyciągniesz :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
wieczorynka.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: śr 07 paź, 2015 13:30

Re: Nowi producenci bezglutenowej żywnosci

Post autor: wieczorynka. »

Ja po trzecim chlebie ziarnistym odlecialam... szkoda. Czyli to tylko od nas zależy czy kupujemy z licencją czy nie. Z bezgluenem to tego nie wiedzialam. A czemu oni się tej licencji tak boja???
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nowi producenci bezglutenowej żywnosci

Post autor: pleomorfa »

Z tego co wiem Bezgluten miał licencję ale z niej zrezygnował albo w ogóle jej nie miał, jedno z dwóch.

Czemu się "boją" najlepiej zapytać u źródła ;).
Od nas zależy co kupujemy i co jemy.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nowi producenci bezglutenowej żywnosci

Post autor: Anula80 »

Bezgluten miał licencję i z niej zrezygnował niestety
Co do Incoli to ja kupuję część ich produktów, mam nadzieję że nie okaże się, że nas podtruwają :/
Chaber dla mnie też nie istnieje, od kiedy zobaczyłam wyniki badań
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
wieczorynka.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: śr 07 paź, 2015 13:30

Re: Nowi producenci bezglutenowej żywnosci

Post autor: wieczorynka. »

chleb to jednak jest podstawa sukcesu. Je się go dzień w dzień i nawet znikome ilości nie wchodzą w grę. Mąki użyjesz raz na jakiś czas czy tam jakiejś przyprawy ze znikomą ilością...i się nawet nie zorientujesz ale po chlebie to ja wiem zaraz
ODPOWIEDZ