Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Jeżeli znalazłeś nowego producenta, dowiedzialeś się czegoś nowego o nim - podziel się tą informacją.

Moderator: Moderatorzy

AgroPodJaworem
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob 16 lip, 2016 09:06

Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: AgroPodJaworem »

Witam wszystkich!
Czy jak na produkcie spożywczym nie ma wypisanego składnika z glutenem i nie ma dodatkowego opisu że Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu to oznacza że produkt jest wolny od glutenu? Mam wątpliwość z wędlinami i serami żółtymi. Na większości nie ma w składzie składników z glutenem, nie ma też napisu, że może zawierać jego śladowe ilości, albo że na terenie zakładu jest produkowane ....

No bo na przykład na na maśle klarowanym czy jajkach nie ma znaczka z kłosem, a glutenu tam nie ma, prawda?
Jestem początkująca w temacie i jestem strasznie zagubiona. Czy wszystko muszę kupować w specjalistycznych sklepach i ze znaczkiem kłosa, co generalnie jest dla mnie trudno dostępne i drogie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Iga
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Anika78 »

[quote="AgroPodJaworem"]Witam wszystkich!
Czy jak na produkcie spożywczym nie ma wypisanego składnika z glutenem i nie ma dodatkowego opisu że Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu to oznacza że produkt jest wolny od glutenu? Mam wątpliwość z wędlinami i serami żółtymi. Na większości nie ma w składzie składników z glutenem, nie ma też napisu, że może zawierać jego śladowe ilości, albo że na terenie zakładu jest produkowane ....

Nie,to jeszcze nie oznacza,że taki produkt w 100% jest wolny od glutenu,ale zwiększa prawdopodobieństwo,że glutenu nie ma.
AgroPodJaworem wszyscy na początku są zagubieni,z czasem będzie dużo lepiej :)
Na początek głęboki wdech i rada :czytać,pytać,sprawdzać.
W prawym,górnym rogu masz wyszukiwarkę, wpisujesz np.herbata i ukazują się wątki,w których bezglutenowcy polecają lub odradzają,które herbaty są ok,a które nie
Na rynku jest wiele produktów bez przekreślonego kłosa,które możemy jeść.
Zawsze czytaj skład,sprawdzaj na forum,a jak masz wątpliwości,na które nie znalazłaś odpowiedzi,to zawsze możesz napisać do producenta,większość odpowiada,choć niektórzy pokrętnie...
Gdybyś chciała kupować produkty tylko ze znaczkiem,miałabyś bardzo ograniczone możliwości i pusty portfel ;)
Uważaj na napis produkt z natury bezglutenowy,bo np w kaszy gryczanej możesz znaleźć obce ziarna,co nie oznacza,że musisz szukać tej ze znaczkiem,wystarczy że przejrzysz i wypłukasz
ps masło klarowane z Mlekovity jest ok,a na jajkach gluten będzie jak opruszyć je mąką ;)
AgroPodJaworem
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob 16 lip, 2016 09:06

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: AgroPodJaworem »

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Na razie noszę ze sobą aktualny wykaz produktów wydrukowany ze Stowarzyszenia. Muszę jeszcze obadać sprawę z mięsem, słyszałam że w tej chwili indyk jest najczystszym mięsem, ale czasem robię też schabowe z Biedry i muszę być pewna, że są ok.
Pozdrawiam
Iga
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Anika78 »

Uważać musisz na mięso mielone,w kawałku jest ok,bez obaw,
a nawet jeśli byłoby zanieczyszczone,to i tak je płuczesz.
No chyba,że to gotowe sznycle z przyprawami,takie odradzam.
Ja też Cię pozdrawiam.Powodzenia :)
Ania
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Leeloo »

Na razie noszę ze sobą aktualny wykaz produktów wydrukowany ze Stowarzyszenia.
to papierowy skarb. korzystaj na zdrowie :564:

uważaj na produkty potencjalnie bezglutenowe, oznaczone i opisane wszystkim co można sobie wymarzyć (eko bio organic bez glutenu itd)...tylko nie certyfikowanym znakiem przekreślonego kłosa. mówię tu np. o mąkach/kaszach naturalnie bezglutenowych. badania prowadzone przez Stowarzyszenie pokazały jak koszmarnie mogą być one zanieczyszczone. więcej znajdziesz tutaj -> http://www.celiakia.pl/kategoria/badania/
AgroPodJaworem
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob 16 lip, 2016 09:06

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: AgroPodJaworem »

no właśnie byłam dziś w sklepie, mnóstwo mąk gryczanych,ale na wszystkich napisane że może zawierać gluten...i pozamiatane. A chciałam upiec chleb bezglutenowy dla moich gości. Mam kaszę gryczaną niepaloną, to sobie myślę, że może ją zmielę. Jak myślicie? Przebiorę, przepłuczę, wysuszę i zmielę.
No i straszny dylemat mam z przyprawami, bo goście lubią moją kuchnię bo dobrze dobieram przyprawy do potraw. Patrzę teraz na moje zbiory i wszystkie me przyprawy są bez znaczka. I tak się zastanawiam, czy jak do litra zupy, dam szczyptę curry, które potencjalnie może zawierać śladowe ilości glutenu, to będą potem brzuchy bolały czy nie?
Czuję się jak w klatce. Gdzie się nie ruszę tam problem: masło, śmietana, koncentrat pomidorowy, jogurt, wędliny. Zależy mi na dobrym samopoczuciu moim i gości. A może za bardzo się martwię?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Anula80 »

Bezpieczne przyprawy mają Dary Natury. Nie zaryzykowałabym dla gości żadnych produktów, które mogą mieć śladowe ilości. Tym bardziej, jeżeli się dobrze orientuję, to niedawno weszliście do Menu bez Glutenu, a to naprawdę zobowiązuje.
Mąk niepewnych kategorycznie nie można stosować. Badania Stowarzyszenia wiele razy ujawniały, jak bardzo są zanieczyszczone glutenem. Ale faktycznie można przebrać, przepłukać, wysuszyć i zmielić. Dopiero wtedy można być pewnym, że będzie ok

A swoją drogą powodzenia :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Adrian »

AgroPodJaworem pisze:Witam wszystkich!
Czy jak na produkcie spożywczym nie ma wypisanego składnika z glutenem i nie ma dodatkowego opisu że Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu to oznacza że produkt jest wolny od glutenu? Mam wątpliwość z wędlinami i serami żółtymi. Na większości nie ma w składzie składników z glutenem, nie ma też napisu, że może zawierać jego śladowe ilości, albo że na terenie zakładu jest produkowane ....

No bo na przykład na na maśle klarowanym czy jajkach nie ma znaczka z kłosem, a glutenu tam nie ma, prawda?
Jestem początkująca w temacie i jestem strasznie zagubiona. Czy wszystko muszę kupować w specjalistycznych sklepach i ze znaczkiem kłosa, co generalnie jest dla mnie trudno dostępne i drogie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Iga
Jakim cudem Państwo weszli do programu "MENU BEZ GLUTENU" nie mając podstawowej wiedzy na temat stosowania diety bezglutenowej :?:
AgroPodJaworem
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob 16 lip, 2016 09:06

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: AgroPodJaworem »

Podstawową wiedzę mam, zostałam przeszkolona przez kompetentną osobę. Wiedzę przyswoiłam.
Zaczęłam czytać forum i wtedy dociekać i pytać.Bo okazało się że temat nie jest taki oczywisty. Czy to na prawdę świadczy o braku podstawowej wiedzy? Nie chcę stanowić zagrożenia dla moich gości. Chcę mieć pewność, że nie zrobię im krzywdy. A przecież mogłabym to olać i pozostać przy podstawowej wiedzy, że kasza gryczana jest ok i nie szukać w niej mikroziarenek innych zbóż ( co zajęło mi dziś trochę czasu).

Na prawdę nie rozumiem tego oburzenia. Czy forum jest po to żeby wspierać czy besztać?
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Adrian »

AgroPodJaworem pisze:Podstawową wiedzę mam, zostałam przeszkolona przez kompetentną osobę. Wiedzę przyswoiłam.
Zaczęłam czytać forum i wtedy dociekać i pytać.Bo okazało się że temat nie jest taki oczywisty. Czy to na prawdę świadczy o braku podstawowej wiedzy? Nie chcę stanowić zagrożenia dla moich gości. Chcę mieć pewność, że nie zrobię im krzywdy. A przecież mogłabym to olać i pozostać przy podstawowej wiedzy, że kasza gryczana jest ok i nie szukać w niej mikroziarenek innych zbóż ( co zajęło mi dziś trochę czasu).

Na prawdę nie rozumiem tego oburzenia. Czy forum jest po to żeby wspierać czy besztać?
Skoro muszą się Państwo dopytywać o wiedzę na temat diety bezglutenowej na forum, to widocznie zostali Państwo słabo przeszkoleni. Ja jako Celiak, wolałbym być obsłużony przez osobę która wie wszystko o diecie bezglutenowej. W przypadku jakieś "wpadki" to JA i tylko JA będę źle się czuł, a słowo "przepraszam" na nic tu się nie zda...
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Anula80 »

Adrian, przecież dobrze że pytają :)
Wolałbyś, żeby udawali że wszystko wiedzą, a wyrządzili komuś krzywdę? Myślisz, że takie sytuacje się nie zdarzają? Moja koleżanka była w lokalu Menu bez Glutenu i była nowa kelnerka, której szefostwo chyba odpowiednio nie wyczuliło, i przyniosła pizzę bg i glutenową, które się dotykały. Spody w obu były od mąki ;(
Szkolenie jest bardzo potrzebne, ale później w trakcie gotowania, pieczenia pojawiają się dodatkowe pytania
Moim zdaniem to bardzo odpowiedzialne, że pytają, jak mają wątpliwości :)
Oby więcej było takich miejsc
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Adrian »

Anula80 pisze:Adrian, przecież dobrze że pytają :)
Wolałbyś, żeby udawali że wszystko wiedzą, a wyrządzili komuś krzywdę? Myślisz, że takie sytuacje się nie zdarzają? Moja koleżanka była w lokalu Menu bez Glutenu i była nowa kelnerka, której szefostwo chyba odpowiednio nie wyczuliło, i przyniosła pizzę bg i glutenową, które się dotykały. Spody w obu były od mąki ;(
Szkolenie jest bardzo potrzebne, ale później w trakcie gotowania, pieczenia pojawiają się dodatkowe pytania
Moim zdaniem to bardzo odpowiedzialne, że pytają, jak mają wątpliwości :)
Oby więcej było takich miejsc
Każdy ma prawo mieć własne zdanie na dany temat, ja akurat uważam że wszelkie kwestie dotyczące diety bezglutenowej powinny być omówione na szkoleniu, tak aby nie mieć już żadnych wątpliwości.
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Anika78 »

Jestem na diecie już parę lat i choć wiem o niej sporo,to na pewno nie wszystko.
Ja,podobnie jak Anula,doceniam chęć pogłębiania wiedzy o naszej diecie, szukania u źródeł :)
Wpierw myślałam Iga,że jesteś początkującą celiaczką,zagubioną,jak my wszyscy na początku diety,potem byłam nieco zdziwiona,a teraz podziwiam Cię za to,że nie olałaś tematu,tylko chcesz pogłębiać wiedzę i dbasz o swoich gości,o każdy szczegól,przez wielu pomijany.
A teraz do rzeczy,bo nie przyszłaś tu,dla nagan,czy pochwał,ale po konkrety :)
Ja używam:
Koncentrat pomidorowy Pudliszki,Międzychód(podobnie ketchup)
Śmietana:Piątnica,Zott,Bakoma.
Jogurt naturalnyZott,Bakoma
Masło:Mlekovita,Garwolin,Hej,OSM Krasnystaw
Ser biały np Piątnica,Bieluch,OSM Krasnystaw
Ser zółty np SierpcOSM Krasnystaw,
Przy serach żółtych,oprócz składu,ważna jest jakość,żadnych seropodobnych z dodatkami niewiadomego pochodzenia.
Pomyślałam,że w Twoich stronach dostaniesz wędliny z Bacówki,spójrz tu mają listę,myślę że kaszanka b/g zrobi furorę(choć sama nie jem:)
http://bacowkatowary.pl/kategoria-produ ... -z-pieca-2

Możesz też poszperać w wędlinach paczkowanych w Lidlu , Tesco,Auchan(warto przejrzeć ich wątki),czy Biedronce,w której dostaniesz wędliny Konspol z przekreślonym kłosem.
W sklepach Społem mają wędliny b/g Żywca
To tyle na szybko ode mnie
Nie zniechęcaj się w poszukiwaniach,celiacy różnie reagują,jedni podjadają glutenowe rzeczy i nic im nie jest(przynajmniej doraźnie) inni reagują bardzo źle na niewielkie ilości,więc dbałość o szczegóły jest ważna
AgroPodJaworem
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob 16 lip, 2016 09:06

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: AgroPodJaworem »

Anika78, serdecznie Ci dziękuję za życzliwość wyrozumiałość i fachowe porady. Znalazłam też parówki indykpola, jestem pozytywnie zaskoczona bo najczęściej przyjeżdżają do mnie goście z dziećmi.
Dziękuję Anula80 za otwartość.
Do Adriana: też byłeś kiedyś początkującym w celiakii, miałeś takie same pytania jak ja:)

Obecnie goszczę rodzinę dotkniętą celiakią. Dokładam wszelkich starań by czuli się dobrze. Po ich minach i dobrych humorach jestem pewna, że mi się to udaje. I będzie mi się to dalej udawać dzięki poszukiwaniom, pytaniom i Waszym cennym poradom.
Pozdrawiam
Iga
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Czy muszę kupować tylko ze znaczkiem?

Post autor: Anula80 »

Koncentrat pomidorowy i ketchup można też Włocławka
Twaróg śmietankowy ze Strzałkowa, tak samo ich masło, śmietanę
Stowarzyszenie badało przyprawy Kamis i jednorodne wyszły ok, co niestety nie oznacza, że w kolejnej badanej partii coś nie wyjdzie. Ale wiem, że część osób z forum ich używa. Sama kiedyś nie mogąc dostać liścia laurowego Dary Natury na już, kupiłam Kamisa. Płukałam go co prawda przed wrzuceniem do zupy :D

O boszzz kaszanka bg, jest to moje największe marzenie od kiedy jestem na diecie :galy:
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ