Kluski śląskie

Wszystko co można wyczarować z ziemniaka - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

Kocham kluski śląskie - ale do nich muszą być naprawdę dobre ziemniaki, broń Boże budyniowate! Moje dziecię widzi różnicę w smaku, jeśli z tego samego ciasta robię śląskie i kopytka! Pojęcia nie mam jak to czuje. Dla mnie kształt obojętny ważne, ze kluchwate! Dobrze, że przypomnieliście o mięsku mam już pomysł na niedzilny obiad :)
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
Awatar użytkownika
helenae1
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: pn 26 sty, 2015 11:34
Lokalizacja: Bolesławiec / Wrocław

Re:

Post autor: helenae1 »

Ola_la pisze:
J30 pisze:CZy kupione kluski ziemnaczane czy slaskie s abezpieczne dla organizmu?
na więcej niż 99% NIE. założę się, że jest w nich np. kasza manna, albo przynajmniej dodatek mąki pszennej. ja bez przeczytania składu w żadnym razie bym się nie odważyła.

poszukałam trochę w necie:

kluski śląskie skład

i czy to przepis domowy, czy skład kupnych klusek - wszędzie jest mąka pszenna.
Tak, ja już też sprawdziłam :(
Uwielbiam kluchy, ale kupić się nie da.
We wszystkich kluskach gotowych (czy to mrożonych czy z "garmażerki") jest mąka pszenna...
Trzeba sobie zrobić samemu i zamrozić na czarną godzinę ;)
My, bezglutenowcy, musimy polubić gotowanie, bo wtedy tylko mamy pewność, że wiemy co jemy...
Celiak w podróży
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: pn 07 wrz, 2015 12:47

Re: Kluski śląskie

Post autor: Celiak w podróży »

Dwa dni temu mój najlepszy na świecie chłopak zrobił mi kluski śląskie, z samych tylko ziemniaków i skrobi ziemniaczanej i były mega pyszne. Uwielbiam je.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Kluski śląskie

Post autor: Leeloo »

czekamy na przepis najlepszego chłopaka!
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Re: Kluski śląskie

Post autor: wieczorynka »

bo właśnie tak się robi kluski śląskie :) no, na pewno jeszcze dodał jajko i miał dobre ziemniaki :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Kluski śląskie

Post autor: Leeloo »

właśnie ten brak jajka mnie zaintrygował ;)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Kluski śląskie

Post autor: Anula80 »

Ja też robię bez jajka
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Kluski śląskie

Post autor: pleomorfa »

U mnie też się robi bez jajka. Ale trzeba przyznać, że dobre kluski śląskie są pycha :burger:
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kluski śląskie

Post autor: monisiak81 »

?? czyli co same ziemniaki i skrobia? HMM, a cokolwiek zamiast jajka dodajecie?? czy po prostu jakaś inna technika wyrabiania?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Kluski śląskie

Post autor: pleomorfa »

U mnie to ziemniaki, skrobia + ewentualnie odrobina soli i tyle. I ugniatam jak ziemniaki są jeszcze ciepłe.

Może ktoś się z Śląska tu zawieruszy i powie jak jest w oryginale :D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Re: Kluski śląskie

Post autor: wieczorynka »

nieeee, no bez jaj ! :) :) :) . Kluski śląskie robi się z jajem i jest taki prosty przepis. Ugotowane ziemniaki przeciskam raz lub dwa razy przez praskę do ziemniaków żeby były gładkie. Wyrównuje tą masę do jednolitej powierzchni , tak zwyczajnie uklepuję. Wtedy norzem
rysuję krzyż dzięi czemu uzyskuję cztery równe części - trójkąty. Jeden z nich wyciągam, w to puste miejsce wsypuję skrobię ziemniaczaną dodaję jajko , wyciągnięte wcześniej ziemniaki też i sól Wszystko ugniatam dokładnie rękoma aż do uzyskania gładgiej masy, formuję kulki, delikatnie je spłaszczam a w środku robię dziurkę palcem. Ważne jest to , żeby te ziemniaki przecedzone przez praskę najpierw ostudzić zeby były ledwo letnie i potem dodać resztę. Kluski śląskie robi się też ciemne tzn: to samo tylko z jednym obranym, przetartym surowym ziemniakiem, takich nie lubię :)
Celiak w podróży
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: pn 07 wrz, 2015 12:47

Re: Kluski śląskie

Post autor: Celiak w podróży »

Leeloo pisze:czekamy na przepis najlepszego chłopaka!
A proszę bardzo ;)

Ziemniaki obiera się i gotuje w osolonej wodzie, jak już są miękkie odcedzamy i gnieciemy tłuczkiem do ziemniaków. Masę równomiernie ubijamy w garnku i dzielimy nożem na krzyż na cztery części, wyjmujemy jedną część i kładziemy na pozostałych, a dziurę po niej wypełniamy skrobią ziemniaczaną. Wszystko razem dokładnie wyrabiamy na masę, formujemy kuleczki i gotujemy w osolonej wodzie. Ponoć ziemniaki mają być jeszcze ciepłe podczas robienia masy ;) i żadnych jaj :P . Ja uwielbiam gotować, ale nie cierpię wyrabiać ciast, więc mój chłopak się nauczył i robi ;)
Celiak w podróży
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: pn 07 wrz, 2015 12:47

Re: Kluski śląskie

Post autor: Celiak w podróży »

wieczorynka pisze:bo właśnie tak się robi kluski śląskie :) no, na pewno jeszcze dodał jajko i miał dobre ziemniaki :)
To może być kwestia ziemniaków, albo tego że je ugniata na ciepło, albo zależy jak długo wyrabia ciasto i pewnie też jak długo gotuje. Nie wiem dokładnie, za pierwszym razem robiliśmy wspólnie i wyszły gorsze, a teraz były pycha. Na pewno wychodzą bardziej mięciutkie i ciągnące niż takie z jajem.
Celiak w podróży
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: pn 07 wrz, 2015 12:47

Re: Kluski śląskie

Post autor: Celiak w podróży »

wieczorynka pisze:nieeee, no bez jaj ! :) :) :) . Kluski śląskie robi się z jajem i jest taki prosty przepis. Ugotowane ziemniaki przeciskam raz lub dwa razy przez praskę do ziemniaków żeby były gładkie. Wyrównuje tą masę do jednolitej powierzchni , tak zwyczajnie uklepuję. Wtedy norzem
rysuję krzyż dzięi czemu uzyskuję cztery równe części - trójkąty. Jeden z nich wyciągam, w to puste miejsce wsypuję skrobię ziemniaczaną dodaję jajko , wyciągnięte wcześniej ziemniaki też i sól Wszystko ugniatam dokładnie rękoma aż do uzyskania gładgiej masy, formuję kulki, delikatnie je spłaszczam a w środku robię dziurkę palcem. Ważne jest to , żeby te ziemniaki przecedzone przez praskę najpierw ostudzić zeby były ledwo letnie i potem dodać resztę. Kluski śląskie robi się też ciemne tzn: to samo tylko z jednym obranym, przetartym surowym ziemniakiem, takich nie lubię :)

Ale niektórzy nie mogą z jajem, bo są uczuleni i wtedy taki przepis się przydaje :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Kluski śląskie

Post autor: Leeloo »

ja właśnie jaj niet g:D

dzięki wielkie i brawa za wykon dla faceta, oby mu ten zapał do wyrabiania nie zgasł ;)

*foto mile widziane w przyszłości :bunny:
ODPOWIEDZ