Deser Duett produkowany przez firmy Danone i Wedel

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

Deser Duett produkowany przez firmy Danone i Wedel

Postprzez matheza » Wt 13 lut, 2007 16:41

Obrazek
Jest w dwóch wersjach smakowych - czekolady mlecznej oraz deserowej.
Na początku wyklinałam tę firmę, bo było napisane w skladzie "skrobia z pszenicy". Ale, chyba po Nowym Roku, już we wszystkich sklepach pojawiły się te desery z nowymi etykietami.

Skład (z opakowania deseru mlecznego):
mleko odtł. 38,6% , śmietanka 35,6%, woda, cukier, czekolada 4% (miazga kakaowa, cukier, emulgator: lecetyna sojowa, aromat), skrobia modyfikowana kukurydziana i z pszenicy bezglutenowej, kakao w proszku 1,3% , laktoza, zagęstnik: karagen, żelatyna wieprzowa, emulgator: E472b, sól, aromat. Śmietanka spulchniona azotem. Produkt sterylizowany.

Produkt o smaku czekolady deserowej też jest z pszenicy bezglutenowej.

Ale to wszystko nie musi znaczyć, że całość jest bezglutenowa... Na razie nie napisałam do producenta. Może ktoś inny ma informacje?
matheza
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Gosiuuunia » Wt 13 lut, 2007 16:56

Ja własnie wczoraj zobaczyłam ten duet. Aż trzy razy przeczytałam skład.

Probem w tym że czekolady Wedla zawierają gluten. Na Czekoladach napisano że może zawierać śladowe ilości białka pszennego. Zawachałam się.

Choć z drugiej strony, Jeśli napisali że ze skrobii bg to chyba znaczy że ewentualnie może nie zawierać glutenu, ale lepiej napisac do producenta.
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz

Postprzez kabran » Wt 13 lut, 2007 17:27

matheza napisał(a):skrobia modyfikowana kukurydziana i z pszenicy bezglutenowej,
Własnym oczom nie wierzę... :zdziw: Cuda się zdarzają???
Gosiuuunia napisał(a):Probem w tym że czekolady Wedla zawierają gluten.
Nie. Cytuję z opakowania, które leży przede mną: "Może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, innych orzechów i białek pszenicy". To drobna różnica, prawda?
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
kabran
-#Moderator
-#Moderator

Postprzez -ania- » Wt 13 lut, 2007 17:50

super! cieszmy się :D ja w każdym bądź razie tak robię. Jesli firma o takiej renomie pisze wyrażnie, jaki jest skład, to jestem przekonana, że bierze`za to odpowiedzialność. Nie może być, że jak nie pisze producent precyzyjnie skladu, to mamy pretnesje, a kiedy napisze, to jeszcze mamy wątpliwości, czy aby wie, co ...Jeśli się komuś chcaialo zadac trud i w ogóle rozróżnić, że cos może być z glutenem, a coś nie, to tylko chwała mu za to. Polowaniom na czarownice- STOP!
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz

Postprzez kfiatek » Wt 13 lut, 2007 21:01

kabran napisał(a):
z pszenicy bezglutenowej,
Własnym oczom nie wierzę... :zdziw: Cuda się zdarzają???

Hm, masz rację, kabran. Wyhodowali sobie bezglutenową pszenicę czy jak? :zdziw: :)
Ostatnio edytowano Wt 13 lut, 2007 21:01 przez kfiatek, łącznie edytowano 1 raz
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator

Postprzez Gosiuuunia » Wt 13 lut, 2007 21:34

skrobia modyfikowana kukurydziana i z pszenicy bezglutenowej

to jest całe zdanie czyli skrobia kukurydziana i skrobia z pszenicy bezglutenowej.

No dobra, więc jaka jest różnica między glutenem a białakami pszenicy...?
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz

Postprzez kfiatek » Wt 13 lut, 2007 21:39

Gosiuuunia napisał(a):skrobia modyfikowana kukurydziana i z pszenicy bezglutenowej

Kiej nie ma pszenicy bezglutenowej! Może być co najwyżej skrobia pszenna bezglutenowa (=pozbawiona glutenu w procesie technologicznym).
Gluten i białko pszenicy to to samo (wersja dla niezaawansowanych, czyli m.in. dla mnie - zaraz mnie kabran pewnie poprawi, ale ona lepsza z biologii ;) )
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator

Postprzez Gosiuuunia » Wt 13 lut, 2007 22:25

"Może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, innych orzechów i białek pszenicy". To drobna różnica, prawda?

No jak dla mnie to głośno i wyraźnie kabran napisała że to dwie różne rzeczy... :< :/

No ja sama nie wiem.

Ale swoją drogą myślę że im chodziło o skrobie bezglutenową...
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz

Postprzez kabran » Wt 13 lut, 2007 22:31

kfiatek napisał(a):Gluten i białko pszenicy to to samo
Nio, z grubsza tak, przynajmniej dla nas jest to tożsame. W pszenicy występują różne białka, ale dla nas ważne jest jedno - gluten. I jak to białka, na ogół są nierozłączne (tzn. wymaga to różnych zaawansowanych procesów technologicznych jak mniemam). Dlatego w uproszczeniu jak białko to gluten. :D
Gosiuuunia napisał(a):"Może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, innych orzechów i białek pszenicy". To drobna różnica, prawda?
No jak dla mnie to głośno i wyraźnie kabran napisała że to dwie różne rzeczy... :< :/
Jak dla mnie stwierdzenie że coś zawiera gluten (czyli pewnik, że ma go dużo) oraz stwierdzenie, że może zawierać ilości śladowe (czyli może ma, może nie ma ale i tak śladowo, czyli klasyczna asekuracja producencka) to są dwie różne rzeczy. Tak jak stwierdzenie "leje jak z cebra" oraz "może dziś pokropić". :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
kabran
-#Moderator
-#Moderator

Powrót do Archiwum