ciekawostka

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

ciekawostka

Post autor: anakon »

Ostatnio przegladajac jakis sklad stwierdzilam ze zdziwieniem, ze wg producenta gluten jest przyprawa! Nie pomne juz, czy to byly jakies kostki rosolowe, w kazdym razie cos z dziedziny slonych dodatkow i mialo w skladzie jak to zwykle rozne duperele, a na koncu dopisek "przyprawy" a w ((zawiera gluten)", z czego mozna bylo wywnioskowac, ze przynajmniej dla czesci producentow gluten moze kryc sie pod haslem "przyprawy" co nie brzmi zbyt optymistycznie, bo nasza tendencja do czytania skladow nic tu moze nie pomoc, jesli gluten bedzie dla producenta w skladzie przypraw...
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Rozumiem że w składzie produktu były zawarte przyprawy, a w nawiasie obok informacja, że zawierają gluten? Nie sądzę, by producenci utożsamiali przyprawę z glutenem. Mają po prostu obowiązek umieszczenia informacji przy którymkolwiek ze składników lub na końcu składu, jeśli któryś składnik lub ogólnie produkt zawiera gluten. Z pewnością są tacy, którzy tego jeszcze nie czynią, choć powinni.
Apropos tego tematu, jakiś czas temu pisałam do Hortexu z pytaniem o przyprawy w daniach gotowych. Odpowiedzieli, że "przyprawa chińska zawiera w swoim składzie mąkę pszenną a tym samym śladowe ilości glutenu. Pozostałe przyprawy nie mają składników zawierających gluten. " Ciekawe, czy teraz jest jakaś informacja na opakowaniu lub na przyprawie, która jest w oddzielnej saszetce. Jeśli ktoś zakupi, to proszę o informację.
Ostatnio zmieniony czw 14 lut, 2008 16:39 przez Nastka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Wyraznie gluten widnial jako skladnik "przypraw" a nie calosci jako takiej...wlasnie to wzbudzilo moje co najmniej zdziwienie- z tego glownie wzgledu, ze wiekszosc z nas adnotacje przyprawy traktuje jako niegrozna, a tu prosze, moga byc niespodzianki. Podejrzewam, ze moze sie zdarzyc producent, ktory napisze przyprawy i bedzie czul sie zwolniony z podania na koncu "moze zawierac sladowe ilosci glutenu"....bo przeciez przyprawy rozumie sie samo moga zawierac gluten...niezbyt zabawne, ale zdaje sie mozliwe.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Ja to rozumiem tak, jak Nastka: że składnikiem jednej z przypraw jest gluten. Poza tym nie słyszałem, żeby można go było zastosować jako samoistną przyprawę, bo niby jaki to ma smak, żeby sobie tak coś posypać glutenem? No i też widziałem w składzie wymieniane nazwy, a po którejś z nich nawias i że zawiera gluten, czyli tak jak powyżej napisałem.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Moze i tak, ale jak w skladzie produktu wszystko wyglada przyzwoicie i na koncu zwykle sa :przyprawy to juz zwykle tego nie roztrzasalam, a tu coz nigdy nie wiadomo co sie moze gdzie ukrywac...
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

A mnie właśnie te przyprawy zawsze nieco niepokoiły... Bo to takie słowo-wytrych, nie do końca wiadomo, co się może pod nim kryć.
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

No wlasnie, wiadomo, ze jak widac moze wszystko sie kryc, niestety dla nas...
Zablokowany