Lista leków bezglutenowych

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Czy można syropy: mucosolwan, actitrin?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Skład: 1 tabletka No-Spa zawiera [...]: stearynian magnezu, talk, powidon, skrobia. laktoza. Oczywiście ( jak zwykle) jaki to rodzaj skrobii to nie jest określony
Żona mi podpowiada, że na 99% Farmakopea Polska nie dopuszcza skrobi pszennej do produkcji leków, więc NO-SPA powinna być bezpieczna, ale na 100% będę wiedział dopiero po 2. stycznia. Co do Mucosolvanu (cytat ze strony podmiotu):
  • Skład:
    5 ml syropu zawiera:
    substancja czynna:
    chlorowodorek ambroksolu 30 mg
    substancje pomocnicze:
    hydroksyetyloceluloza 10 mg
    sorbitol 70% 1,75 g
    glicerol 85% 0,75 g
    kwas benzoesowy 10 mg
    glikol propylenowy 0,15 g
    sól sodowa sacharyny 1,5 mg
    esencja morelowa 5 mg
    esencja pomarańczowa 2,5 mg
    mentol 0,5 mg
    woda oczyszczona do 5 ml

    1 tabletka zawiera:
    substancja czynna:
    chlorowodorek ambroksolu 30 mg
    substancje pomocnicze:
    laktoza 171,0 mg
    skrobia kukurydziana 36,0 mg
    koloidalny dwutlenek krzemu 1,8 mg
    stearynian magnezu 1,2 mg

Nic tu podejrzanego nie ma.
Co do Actitrinu: też nic nie znalazłem. Skład:
  • Chlorowodorek triprolidyny 1,25 mg Chlorowodorek pseudoefedryny 30 mg Bromowodorek dekstrometorfanu 10 mg

A najlepiej to nie chorować, nie brać lekarstw, bo wątrobę ma się tylko jedną Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Dzięki Rafal_tata wolałam się na forum upewnić.
Awatar użytkownika
lucka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pt 27 sie, 2004 17:29
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: lucka »

:diabel2: Jestem wkurzooona , to mało powiedziane. Właśnie dzwoniłam do apteki czy czasem nie wiedzą jaka skrobia znajduje sie w Centrum Junior, bo w składzie jest podana skrobia spozywcza . Pani magister poinformowała mnie , że ta skrobia znajduje się tylko w otoczce i to są śladowe ilości. Nie dość, że przy zakupie tych witamin, informowałam panie w aptece,że dziecko jest na diecie bezglutenowej i wyrzuciłam pieniądze na lek ze skrobią, to jeszcze ludzie po studiach farmaceutycznych nie wiedzą , że przy diecie bezgutenowej małe ilości glutenu też mogą szkodzić. A może ktoś wie co właściwie jest w tym Centrum junior. Będę wdzięczna za jakieś info.
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Lucka, co prawda nie wiem, co jest składzie w Centrum Junior, ale mogę ci poradzić, żebyś sprawdziła namiary na producenta na ulotce leku. Jeśli nie ma jakiegoś telefonu, to wpisz nazwę producenta w Google i spróbuj znaleźć. Ja w ten sposób sprawdzałam parę razy podejrzane leki, które z jakichś względów kupić musiałam, bo np. nie miały innego odpowiednika (jeśli tylko lek ma zamiennik innej firmy opisany rzetelnie, to ja ten nieopisany lek radośnie sobie bojkotuję!). U producenta nie zdarzyło mi się, żeby nie umieli odpowiedzieć, co jest w leku. Jeśli producent tego nie napisze na ulotce, to aptekarz też wiedzieć nie będzie. Dlatego niestety trzeba wyrobić sobie nawyk czytania składu w aptece, zanim się cokolwiek kupi. Zdarzało mi się w aptece spisywać z ulotki namiary na producenta, i dopiero po telefonie decydować, czy kupuję dany lek. Owszem, sposób bolesny, ale jedyny działający.
Ostatnio zmieniony wt 23 sty, 2007 17:43 przez kfiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
lucka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pt 27 sie, 2004 17:29
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: lucka »

Niestety lek produkowany jest w Austrii, a ja kupując go w pośpiechu niestety nie sprawdziłam, bo przepisał mi go lekarz z poradni gastroenterologicznej , no cóż bez komentarza. Muszę chyba kupic coś innego, a cukierki centrum junior zje sobie mój mąż.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

lucka pisze:Niestety lek produkowany jest w Austrii
Ale może firma ma jakieś przedstawicielstwo w Polsce? (nie wiem, czy powinnam się przyznawać, ale raz w ataku desperacji i totalnego przyparcia do muru mailowałam do jakiegoś niemieckiego producenta, który nie posiadał polskiego przedstawicielstwa - co prawda niemieckiego nie znam, ale angielski zadziałał i odpisali mi nawet. Ale to wersja dla naprawdę zdesperowanych :) )
lucka pisze:Muszę chyba kupic coś innego, a cukierki centrum junior zje sobie mój mąż.
Też wyjście. Na pewno prostsze :)
lucka pisze:przepisał mi go lekarz z poradni gastroenterologicznej
Lekarze w swoich spisach leków mają tylko składniki czynne. Nie mają wypisanego składu masy tabletkowej. Przerabiane n-krotnie z różnymi specjalistami...
Ostatnio zmieniony wt 23 sty, 2007 19:29 przez kfiatek, łącznie zmieniany 2 razy.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Znalazłam w wykazie leków dozwolonych - magnezin. W składzie jest skrobia ziemniaczana. Zastanawia mnie tylko co to jest: glikol sodowy skrobii. Czy to jest również na bazie skrobii ziemniaczanej?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

NO-SPA

Post autor: Rafal_tata »

Mona pisze:Skład: 1 tabletka No-Spa zawiera 80 mg chlorowodorku drotaweryny oraz substancje pomocnicze: stearynian magnezu, talk, powidon, skrobia. laktoza.
[..]Pozostaje kontakt z wytwórcą, aby dowiedzieć się jaką skrobię tam dokładają. 8)
Mam informację od Pani Ewy Uthke -Nowak - Senior Product Manager z firmy Sanofi-Aventis, jest menadżerem leku NO-SPA.
"Po sprawdzeniu w dokumentacji rejestracyjnej ww. produktów leczniczych, potwierdzam że w ich składzie jest skrobia kukurydziana."
Informacja ta jest zamieszczona w nowej wersji ulotki dołączanej do leku, wydrukowanej pod koniec 2006 roku. Zmiana wynika z nowych przepisów n/t podawania składników na opakowaniach. Na razie w aptekach prawdopodobnie są jeszcze opakowania ze starymi ulotkami wewnątrz.
Informacja dokładniejsza n/t składników była podawana w SMPC (Charakterystyka Produktu Leczniczego), ale te ulotki nie są dołączane do leków, można je znaleźć raczej u lekarzy.
Przepraszam, obiecałem tą informację wcześniej, ale przedstawiciel handlowy Sanofi nie dawał znaków życia, więc zadzwoniłem bezpośrednio do producenta.
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

dzięki Bogu :)
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

spoko, aczkolwiek jeszcze nikt mnie tak nie nazwał ...

:D
Awatar użytkownika
Trillion
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 88
Rejestracja: śr 30 lis, 2005 14:37
Lokalizacja: Kraków

sodowy glikolan skrobii

Post autor: Trillion »

GosiaM pisze:Zastanawia mnie tylko co to jest: glikol sodowy skrobii. Czy to jest również na bazie skrobii ziemniaczanej?
Na bazie skrobii - nieokreslonej (starch derived glycol). Codipar to zawiera, a ja mialam po codipar'ze (GlaxoSmithKl.) zawsze jakies nieprzyjemnosci, wiec...

[ Dodano: Nie 25 Lut, 2007 15:42 ]
Raz spotkalam sie z taka definicja: 'glycol developed for the isolation of starch granules from wheat endosperm'. Ale dopoki nie jest napisane (tj. udowodnione) o jaka skrobie chodzi, wszystko to gdybanie.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

lucka pisze:jaka skrobia znajduje sie w Centrum Junior, bo w składzie jest podana skrobia spozywcza.
Wystarczylo zadzwonic do Wyeth Polska.
Po kilku dniach otrzymalem w koncu informacje, ze skrobia zawarta w preparatach CENTRUM nie moze byc spozywana przez osoby chore na celiakie.

Wyeth Polska sp. z o.o.
Cybernetyki Office Center
Cybernetyki 21 Street
02-677 Warsaw
Poland
Phone 48 22 457 1000
Fax 48 22 457 1001
Awatar użytkownika
lucka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pt 27 sie, 2004 17:29
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: lucka »

Dzięki za info :) . Dobrze,że nie podałam tych witamin mojemu dziecku.

A tak na marginesie, to przynajmniej leki powinny być dobrze opisane. :<
Ostatnio zmieniony pt 09 mar, 2007 10:28 przez lucka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Klacid

Post autor: GUTEK »

Szukałam na forum coś o antybiotyku: klacid, bo zaniepokoił mnie skład, a na forum nie znalazłam więc zadzwoniłam do firmy z pytaniem o bezglutenowość tego leku. Pani wykazała się dużym zrozumieniem tematu i po pół godzinie oddzwoniła do mnie z radosną wiadomością , że nie zawiera w swiom składzie glutenu. Obiecała nawet, że prześle mi certyfikat. Jak tylko go otrzymam to umieszczę na forum.
Na diecie od 15.03.2011
Zablokowany