OCET

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

lotsy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: czw 22 sty, 2004 13:53

OCET

Post autor: lotsy »

W podawanych przez Was produktach, w składzie dość często pojawia się ocet lub musztarda (też z octem) lub majonez (dodaje się też musztardy z octem przecież).
Może jestem w błędzie, może to już było (jestem nowy) ale w informacji jaką otrzymałem przy wypisie z kliniki - ocet wskazano jako produkt zabroniony.
Gdzie indziej czytałem, że ocet (najczęściej stosuje się spirytusowy) jest robiony na bazie zbóż (spirytus; pisałem do kilku gorzelni kto produkuje ocet nie na zborzu? i ..... nic). A podobno gluten rozpuszcza się właśnie nie w wodzie ale w alkoholu - no więc skoro mamy ocet (spirytusowy!) no to i mamy gluten.
Byłem słaby z chemi więc może się mylę?
POZDROWIENIA
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

na tejże angielskiej stronie wyczytałam, że w zasadzie czysty spirytus (nawet produkowany ze zboża) jest dla nas bezpieczny, bo to przecież tylko spirytus i woda. Więc pewnie ocet powstały z tegoż spirytusu (jak miałam 14 lat to wiedziłam jak to się dzieje, ale już zapomniałam) też jest bezpieczny.

A z alkoholi dietetyczka zabroniła mi tylko piwa, ginu i whisky
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Wojtek

Post autor: Wojtek »

Spirytus to jest etanol o wzorze chemicznym C2H5OH plus niewielka iloœć wody. Gluten jest białkiem, zapewne o bardzo skomplikowanym wzorze chemicznym. Więc chyba w spirytusie glutenu nie ma. A więc i w occie spirytusowym nie powinno być glutenu.
Natomiast alkohole np. wódka ma tylko 40% spirytusu, a reszta to jest woda z różnymi dodatkami smakowymi, w przypadku wódki żytniej sš to zapewne wycišgi z żyta, a to już gluten zawiera.
Jeœli chodzi zaœ o wspomniany wyżej gin to jest to alkohol z jałowca (oryginalny), więc glutenu nie powinien zawierać.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Z tego co wiem-tzn. z tego co przeczytalem na butelce- Gin Lubuski(najbardziej rozpowszechniony w Polsce)jest robiony na ekstrakcie z zyta! i tylko dodawane sa jakies tam"chwasty" smakowe.
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Spirytus robi się też z kukurydzy (patrz: Informacje od firm, Roleski). Tylko skąd mamy wiedzieć jaki jest dodawany do konkretnych produktów? Wiem, że część celiakowców pisze e-maile do firm, co do których wyrobów istnieją wątpliwości. Może warto przypuścić zmasowany atak?
Awatar użytkownika
silverka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: czw 13 kwie, 2006 22:52
Lokalizacja: Szaflary

Post autor: silverka »

Ja wlasnie zjadlam kanapke z chlebka ryżowego, z żółtym serem, ogórkiem korniszonym i keczupem i troche mnie boli żołądek :/ tylko co z tego mogło zawierać gluten? ogórek w octcie, ser czy keczup?
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

ale brzuch nie musiał cię boleć z powodu diety - każdego człowieka czasami boli brzuch.
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

no o keczupach to już od dawna wiadomo jedyny chyba na jakim pisze że jest bezglutenowy to ten z mc donalda choć drogi to lepiej zapłacić by mieć pewność...
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
silverka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: czw 13 kwie, 2006 22:52
Lokalizacja: Szaflary

Post autor: silverka »

A gdzie można dostać taki ketchup bezglutenowy? I ile mniej więcej kosztuje?
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

wiesz co teraz nie pamietam dokładnie ile kosztuje ale dostać go można prawie we wszystkich marketach tych małych i tych dużych - pojawiał sie nawet w albertach i biedronkach...
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Trzymajcie się tematu głównego. Wątek o ketchupie przecież jest [-X
Obrazek
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

Do tej pory po prostu używałam octu winnego, bo zdrowszy, a fakt że spirytusowy jest zakazany przypisałam temu, że może mieć właściwości drażniące #-o no niby stary bezglutek a głupi, widać od czasu do czasu muszę na spokojnie poczytać i pomyśleć...
mamuśka Mariuszka
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

hmm... miałam nie pisać, bo wydawało mi sie, ze na tym forum jest już wystarczająco dużo infomacji, żeby każdy sobie opinię na temat octu wyrobił, zreszą - w tym wątku już na pierwszej stronie w poście Aśki jest napisane dlaczego ocet spirytusowy jest OK...

Ale jendak się odezwę, może komuś się przyda :wink:...
Żeby się nie powtarzać już w całości - w wątku o Alkoholach na 8 stronie (topics3/alkohole-vt147,105.htm) jest mój post na postawie informacji z: http://www.enabling.org/ia/celiac/ada.html , w którym jest bardzo ładnie wyjasnione dlaczego proces destylacji powoduje usunięcie glutenu z produktów, których bazowe składniki zawierają gluten.
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

ja na razie dlaej używam tylko winnego.
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
Gaga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: śr 09 sie, 2006 00:11
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Gaga »

A jak tak jeszcze nieśmiało w sprawie tego octu spirytusowego ... :frown:

Ocet - wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku, zwykle 6-procentowy lub 10-procentowy. Powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Stosowany jako przyprawa zakwaszająca. Spożywany w nadmiarze jest szkodliwy, w niewielkich ilościach pobudza apetyt i sprzyja lepszemu trawieniu ciężkostrawnych potraw.

Rozróżniamy ocet spirytusowy - powstający w wyniku fermentacji spirytusu (po rozcieńczeniu do odpowiedniego stężenia), oraz ocet winny - powstający w wyniku fermentacji wina. Ocet winny, w zależności od tego, z jakiego powstał wina może być biały lub czerwony. Bardzo znany jest ocet balsamiczny produkowany w okolicach Modeny we Włoszech, o wyjątkowo intensywnym winnym zapachu i łagodnym smaku. Często stosowane są octy produkowane z win i moszczów owocowych (np. ocet jabłkowy), zachowujące do pewnego stopnia smak, a zwłaszcza zapach owoców, cenne zwłaszcza jako przyprawa do sałatek i surówek. Dość popularne są octy aromatyzowane lub smakowe, otrzymywane (także w warunkach domowych) przez macerowanie w surowym occie ziół, przypraw, warzyw lub owoców takich jak bazylia, tymianek, rozmaryn, różne rodzaje pieprzu, czosnek, cytryna, orzechy itp. W kuchni japońskiej popularny i bardzo często używany jest ocet ryżowy, produkowany z gorszych gatunków sake, o przyjemnym zapachu i nieco słodkawym smaku.

Ocet może być istotnym składnikiem sosów (zwłaszcza zimnych, np. większości majonezów, tradycyjnego vinaigrette itp.). Jest też najważniejszym składnikiem marynat stosowanych do konserwowania ogórków, grzybów i tzw. pikli (młodych warzyw, orzechów itp., stosowanych jako zakąska lub dodatek do sałatek). Używany też bywa jako składnik zapraw do macerowania mięsa lub ryb przed smażeniem, a zwłaszcza pieczeniem.

Ze względu na niską cenę i łatwą dostępność, ocet spirytusowy bywa do dziś powszechnie używany w gospodarstwie domowym jako podręczny środek czyszczący, dezynfekujący i odkamieniający oraz jako składnik w wielu tradycyjnych przepisach na domowe odplamiacze, kosmetyki, a nawet lekarstwa.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Ocet"

no to dalej o spirytusie czytamy......

Spirytus rektyfikowany - wodny roztwór alkoholu etylowego o zawartości alkoholu około 96% (dostępny w handlu ma moc 95%). Ponieważ alkohol etylowy tworzy z wodą mieszaninę azeotropową, jest to maksymalne stężenie, które można otrzymać przez rektyfikację spirytusu surowego
rektyfikacja

Rektyfikacja (destylacja frakcyjna, frakcjonowana, frakcjonująca) – z fizycznego punktu widzenia jest to proces destylacji kaskadowej (wielopoziomowej), w którym każdy stopień procesu jest zasilany produktem (destylatem) poprzedniego. Jednak z technologicznego punktu widzenia rektyfikacja jest procesem jednostkowym, w którym mieszanina ciekła jest rozdzielana na frakcje o różnej (zwykle zbliżonej) lotności.

Rektyfikacja w warunkach przemysłowych zachodzi w specjalnych kolumnach rektyfikacyjnych zapewniających adiabatyczne warunki procesu, choć czasami stosuje się też kolumny z płaszczem chłodzącym lub grzejnym albo kolumny strefowe, które na pewnym odcinku są ogrzewane a na innym chłodzone, aby zapewnić ich maksymalną sprawność.

Zminiaturyzowane kolumny rektyfikacyjne stosuje się także w laboratoriach chemicznych, gdyż rektyfikacja jest o wiele wydajniejsza niż destylacja prosta.

Spirytus surowy (surówka) - wodny roztwór alkoholu etylowego. Zawiera 88% alkoholu. Otrzymywany głównie w gorzelniach przez odpęd spirytusu z zacieru. W procesie rektyfikacji otrzymuje się z niego spirytus rektyfikowany i spirytus bezwodny. 90% jest składnikiem spirytusu skażonego - denaturatu. Otrzymany z odpowiednich owoców (55-75%) jest składnikiem napojów alkoholowych np: koniak, rum, starka, śliwowica, whisky, winiak. Można do niego zaliczyć także bimber.

A z czego zacier ?

Zacier - mieszanina cukru, wody i drożdży, poddana fermentacji, służy do otrzymywania spirytusu. Powszechnie utożsamiana z zacierem do otrzymywania bimbru. Często cukier zastępuje się owocami itp. Można również zamiast owoców użyć ziemniaków, jeśli skrobia w nich zawarta została wcześniej poddana reakcji hydrolizy, przy pomocy enzymów zawartych w słodzie. W okresie stanu wojennego dostępny tylko na kartki cukier często był zastępowany łatwo dostępnym dżemem. Wysoko słodzony dżem malinowy dawał zacier będący namiastką taniego wina (po dosłodzeniu i przynajmniej miesięcznym dojrzewaniu).

Ten wątpliwy dowcip można pominąć....:))
Na temat bimbru i zacieru powstało wiele anegdot np:
Jak najlepiej zapamiętać datę bitwy pod Grunwaldem 1410 – 1 kg cukru, 4 l wody i 10 dag drożdży – skład zacieru, chociaż często dawało się 5 litrów wody.


i dalej tym tropem idąc:
Gorzelnia to zakład wytwórczy produkujący spirytus surowy (nie oczyszczony alkohol etylowy) metodą fermentacyjną z surowców skrobiowych (np. ziemniaki, zboże) lub innych, np. cukrowych.

i TO MNIE TROCHĘ NIEPOKOI....
Ale generalnie to mnie się wydaje ,że ocet spirytusowy to raczej z ziemniakow u nas.
Obecuję ,że się zawezmę i dotrę do producentów ,kilku , nie tam jednego . Zeby pewność mieć . :wink:

Ze nowicjusz jestem i pełna zapału...? Może ... ale nie demotywujcie mnie, proszę

:lol:
Pozdrawiam
Gaga
ODPOWIEDZ