Peklosól

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
agatenn5
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 29 mar, 2015 19:57

Peklosól

Post autor: agatenn5 »

Czy peklosól jest szkodliwa dla ludzi chorych na celiakię ?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Peklosól

Post autor: pleomorfa »

Generalnie azotyn sodu (czyli peklosól) w zbyt dużych ilościach jest rakotwórczy. Jest określona dawka tolerowana.
Czy ludzie z celiakią jakoś gorzej reagują niż cała reszta to nic mi nie wiadomo.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
MonikaAnders
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 30 mar, 2015 09:21

Re: Peklosól

Post autor: MonikaAnders »

Również nie znalazłam żadnych info na ten temat
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Peklosól

Post autor: monisiak81 »

ja raz na jakiś czas robię tzw. szyneczkę lub domową kiełbasę z peklosolą. Dodaję zawsze trochę mniej niż w przepisie. Wychodzi ładna, różowiutka i nie przesolona.
I szczerze powiem, że wolimy z mężem taką domową - jeśli chodzi o te "różowe" - niż kupioną w sklepie,
te sklepowe, jak świeże by nie były to i tak po 2 dniach robią się "śliskie i takie...ble" a ta nasza mimo że robię taką kilogramową kuleczkę zawsze dłużej postoi w lodówce i ze smakiem się zje.
Nie powiem, bo częściej niż tamtą robimy tzw. pieczonki bo zdrowsze (tylko mięsko sól i przyprawy), ale od czasu do czasu robię peklowankę i rewolucji żołądkowych nie ma.

Peklosól jest praktycznie w "każdej" (oprócz pieczonych) wędlinie, która wygląda na różową, i smaczną.
MonikaAnders
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 30 mar, 2015 09:21

Re: Peklosól

Post autor: MonikaAnders »

jak znajdę chwile to na pewno spróbuje i podzielę się z wami opinią.
ODPOWIEDZ