Czy otręby zawierają gluten??

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alison-lost
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 15 mar, 2006 09:45
Lokalizacja: Poznań

Czy otręby zawierają gluten??

Post autor: Alison-lost »

czy otręby zawieraja gluten??
bo tak sobie mysle ze otrby to glównie otrzymuje sie przy luskaniu ziarna-czyli sa to te zew czesci ziarna.natomiast gluten znajduje sie CHYBA(sama tego jeszcze nie sprawdzila)tylko wewnatrz ziarna.wiec z tego by wynikalo ze takie otrby pszenne a tymbardziej owsiane (ktore PODOBNO same w sobie nie zawieraja glutenu)nie zawieraja glutenu
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

No niby ziarno to ziarno, a otręby to tylko jego opakowanie... Ale nie wydaje mi się realne sprawdzenie (chyba żeby metodami biochemicznymi) czy owe otręby zostały dokładnie oczyszczone z resztek ziarna. Budowa ziarniaka ma to do siebie, że łuska nasienna przylega dość ściśle do samego ziarna, zawsze istnieje więc niebezpieczeństwo pozostawienia całkiem sporej ilości ziarna na łusce. Poza tym otręby nie składają się z samej celulozy, niestety. No i znów dodzodzimy do problemu zanieczyszczenia produktu finalnego glutenowymi "odpadkami". Smutne to, ale otręby raczej można skreślić z jadłospisu.
Jako zamiennik polecam otręby z amarantusa, tu przynajmniej mamy pewność, że bezglutenowe. Co prawda cena powalająca jest, ale to już inna bajka.
Są też na rynku otręby gryczane, ale ponieważ za ich bezglutenowość nie ręczę, więc polecam raczej nieśmiało.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Alison-lost
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 15 mar, 2006 09:45
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Alison-lost »

hmmm...widze ze nikt sie nie wypowiada.a szkoda..........bo nie wiem czy napewno maja czy istnieje mozliwosc ze nie.moze ktos sie zna i powie mi gdzie skupiony jest gluten w ziarnie-po calym czy tylko we wewnatrz-w zarodku na przyklad??
prosze o odpowiedz

[ Dodano: Czw 06 Kwi, 2006 13:01 ]
hmmm.wlasnie weszlam na post powyzej co dozwolone a co zabronione i byly w zabronionych otreby pszenne.a co z otrebami zytnimi i owsianymi??
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Jak to nikt? A ja?? :|
Z żytnimi tak samo, jak z pszennymi. Z owsianymi zasadniczo też, chyba że jesteś wyznawcą teorii o bezglutenowości owsa. A tutaj dochodzimy znów do nieśmiertelnego tematu zanieczyszczeń produktów zbożowych. Poczytaj.
A ziarno pszenicy zawiera gluten wszędzie. W całym ziarnie. Przecież mąkę uzyskuje się z ziarna, a nie z zarodka...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
ODPOWIEDZ