Test żywności płynem Lugola - wykrywa skrobię, nie gluten!

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Joanna
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 11:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Joanna »

Wow! Jaka szybka odpowiedź :D
Dziękuję! :)
idka_7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: śr 30 kwie, 2008 13:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: idka_7 »

nie wiem jak waszym zdaniem, ale moim płyn lugola, czy też jodyna mają bardzo wąskie zastosowanie w diagnostyce naszych zakupów... acz z ciekawości sprawdziłam i jak fajnie sie sprawdziło ;) Efekt jest ;)
wiolta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 28 lis, 2010 21:00
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: wiolta »

Chcialabym i ja wyprobowac ten plyn ale w kraju,gdzie mieszkam nie jest on dostepny,zostaje tylko jodyna,wiec jezeli jest ona ciemnobursztynowa,to bedzie roznica widoczna na np,miesie?zabarwi na czarno?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Reakcja która przebiega to reakcja jodu ze skrobią. Nie pamiętam dokładnie, a nie mam przy sobie literatury, ale podejrzewam, że chodzi o tworzenie kompleksu jodu z resztami glukozowymi, którego barwa jest w jakiś sposób determinowana sposobem usieciowania tych reszt.

Skąd weźmiesz jod nie ma znaczenia. Byle był to swobodny jod cząsteczkowy. Roztworem substancji, której używa się do jodowania soli kuchennej również pewnie mogłabyś otrzymać granatowe czy czarne zabarwienie. Chociaż są reakcje, w których wolny jod cząsteczkowy zostaje związany z jakimś innym reagentem i przez to nie daje zabarwienia skrobi bądź to zabarwienie znika. Taki jest pewnie mechanizm znikania czarnych plam z wędlin drobiowych :).

Przykładem takiej reakcji jest reakcja z KOH. Jeśli sól kuchenną joduje się KI, mogłabyś nie otrzymać zabarwienia.
Ostatnio zmieniony ndz 05 gru, 2010 15:55 przez titrant, łącznie zmieniany 2 razy.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
wiolta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 28 lis, 2010 21:00
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: wiolta »

Dziekuje za expressssowa odpowiedz,musze przeczytac pare razy zeby zakumac :D
ODPOWIEDZ