Test żywności płynem Lugola - wykrywa skrobię, nie gluten!

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

jagoda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 15 paź, 2006 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jagoda »

A czy ktoś sprawdza żywnosc płynem lugola?? jesli jest wolny od glutenu to plyn nie zmienia barwy (jest bursztynowy) a jeśli w żywnosci jest gluten to zmienia kolor na czarny.
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

jagoda pisze:A czy ktoś sprawdza żywnosc płynem lugola?? jesli jest wolny od glutenu to plyn nie zmienia barwy (jest bursztynowy) a jeśli w żywnosci jest gluten to zmienia kolor na czarny.

Nie jest to prawdą!!! Żywność zmienia barwą pod wpływem płynu lugola jeśli jest w niej skrobia, jakakolwiek. Kukurydziana, ziemniaczana, albo pszenna. Jeśli żywność zabarwia się pod wpływem płynu lugola pozwala nam to jedynie podejrzewać, że jest w niej gluten, bo być może skrobia, która jest w składziej tej żywności jest skrobią przenną.
I gwoli ścisłości - to nie płyn zmienia barwę (na czarną), tylko żywność nim potraktowana.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

No na Litość!!! :evil: Odkąd płyn Lugola wykrywa gluten!!! Gdyby istniał taki odczynnik, który wykrywa gluten - wszyscy bylibyśmy szczęśliwi i nie potrzebne byłyby wbadania konsumenckie. Jak nie wiesz, to nie pisz, bo wprowadzasz ludzi w błąd. Płyn Lugola wykrywa skrobię! Każdą, w tym i glutenową (czyli np. z pszenicy). Używa się go do wykrywania skrobi w produktach spożywczych, w których skrobii być nie powinno (np. w wędlinach). Glutenu nie wykryjesz bez specjalistycznych badań.
OT dawno się tak nie wkurzyłam...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
ania
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: czw 13 paź, 2005 14:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ania »

Jagoda, spróbuj potraktować płynem Lugola np. pomidora albo inny produkt, który z natury glutenu nie zawiera. Zobaczysz, że ta żywność również barwi się na czarno, bo zawiera skrobię niekoniecznie pszenną.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ba!!! A jaki czarny robi się chleb bezglutenowy pod wpływem Lugola! Bez komentarza. :roll:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

a czy z jodyną jest tak samo? Tzn czy barwi na czarno jak jest skrobia? Czy może jakis inny kolor? Pytam zupłenie serio, bo nie ma recepty na lugola i kupiłam jodynę. Pochlapałam pierś z indyka wędzona i ser żółty i nic. Tzn nie zrobiły się czarne. I zjadłam :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

hm, czyli do drugiej kanapki mogę oważniej przystąpić :D dzięki
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Dlaczego odważniej, przecież to, że jodyna nie sczerniała, wcale nie znaczy,że indyk był bez glutenu? :shock:
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

zdaję sobie sprawę, ale rozumiem, że wykazuje brak skrobii. Tylko tyle i aż tyle. Mam tylko nadzieję, że innych składników mogących zawierać gluten nie zawiera.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: mr.kwiatek »

Mam pewne wątpliwości co do wiarygodności testów płynem Lugola... Ostatnio skropiłem surową kiełbasę i płyn nic nie wykazał, po jej ugotowaniu w zwykłej wodzie po teście pokazały sie czarne plamy...
Drugie pytanie, to czy są produkty, które zawierają gluten, a nie zawierają skrobii? jesli tak to badanie tym płynem zupełnie traci sens...
Poza tym wkropiłem płyn do kilku rodzajów wódek zbożowych - w rzadnej kolor sie nie zmienił - czy to znaczy, że te wódki są "bezpieczne" czy płyn znowu nie spełnia swojego zadania...?
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

mr.kwiatek pisze: Drugie pytanie, to czy są produkty, które zawierają gluten, a nie zawierają skrobii? jesli tak to badanie tym płynem zupełnie traci sens...
Auć... :kosci: widzę że jesteś tu nowy, nie chcę Cię zniechęcać do wypowiedzi na forum, więc będzie delikatnie ;) Czytaj, proszę dokładnie cały wątek zanim się wypowiesz. Jasno z niego wynika, że obecność skrobi nie oznacza obecności glutenu - rodzi się tylko podejrzenie, że może to być skrobia pszenna. A zasada na diecie bezglutenowej jest następująca - skoro nie znasz pochodzenia skrobi, nie jedz. Jeśli w składzie produktu wyraźnie jest opisane, że zawiera on skrobię kukurydzianą, ziemniaczaną czy też pszenną, to oczywiście traktowanie produktu płynem lugola nie ma sensu. Już pisałam, ale się powtórzę - płynem lugola sprawdza się produkty, które teoretycznie skrobi zawierać nie powinny. Jeśli zawierają, to zgodnie z zasadą - nie znam pochodzenia, nie jem.
mr.kwiatek pisze:Poza tym wkropiłem płyn do kilku rodzajów wódek zbożowych - w rzadnej kolor sie nie zmienił - czy to znaczy, że te wódki są "bezpieczne" czy płyn znowu nie spełnia swojego zadania...?
Na temat alkoholu i zwartości glutenu w alkoholu (choć ty chciałeś wykrywać skrobię w wódce :D ) napisano już na tym forum wiele kilometrów wątków ;) A opinię są dalej podzielone. Proponuję zarezerwować sobie wolny wieczór, użyć opcji szukaj i samemu wyrobić sobie zdanie na temat tego problemu :568:
Ostatnio zmieniony ndz 18 lut, 2007 21:49 przez Ola*, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: mr.kwiatek »

Droga Olu, mam wrażenie że to jednak Ty nie zrozumiałaś mojego pytania - ze jesli jest skrobia to może być gluten to wiem ale mi chodziło o rzecz odwrotną... zastanawiałem sie czy istnieje sytuacja ze jest gluten a nie ma skrobi.
koteczek pisze:Mam tylko nadzieję, że innych składników mogących zawierać gluten nie zawiera.
- chodziło innych poza skrobią - jakie mogly by to być składniki poza skrobią zawierające gluten a niewykrywalne przez płyn lugola? Mam nadzieje że rozumiesz o co mi chodzi.
Co do alkoholi to dość dokładnie przestudiowałem temat i szczerze mówiąc po kilku godzinach "wnikliwej analizy" stwierdzam ze dalej nic nie wiem ale tu nie o to mi chodziło... napisałem o teście z alkoholem zeby podważyć albo potwierdzić sens używania płynu - skoro wlewając go do wódki gdzie przynajmniej teoretycznie powinien być gluten (a skoro gluten to i skrobia) test płynem lugola powinien sie zabarwić... a tak sie nie dzieje - znaczy to że ALBO jest gluten i nie ma skrobii bo plyn nic nie wykrywa czyli caly sens jego używania upada ALBO wódka nawet żytnia nie zawiera już skrobii ani glutenu bo test przecież by ją wykrył.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

mr.kwiatek pisze:ze jesli jest skrobia to może być gluten to wiem ale mi chodziło o rzecz odwrotną... zastanawiałem sie czy istnieje sytuacja ze jest gluten a nie ma skrobi.
No właśnie może być sytuacja odwrotna, dlatego testowanie lugolem jest niepewne -wykryje kazdą skrobię, również np. ziemniaczaną, a nie wykryje glutenu, gdy nie ma skrobi.
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: mr.kwiatek »

asiar pisze: a nie wykryje glutenu, gdy nie ma skrobi
jesli test wykryje skrobie to nie jeść bo może to akurat ta zła skrobia, jesli test nic nie wykaże to też nie jeść bo to, że nie ma skrobii nie znaczy że nie ma glutenu! Paranoja!
- w takim razie o płynie można zapomnieć i zupełnie nie rozumiem czemu ktoś wogóle o nim napisał...
ODPOWIEDZ