Test żywności płynem Lugola - wykrywa skrobię, nie gluten!

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

gdzie przynajmniej teoretycznie powinien być gluten (a skoro gluten to i skrobia) test płynem lugola powinien sie zabarwić...
Czy ty rozumiesz różnicę między glutenem a skrobią??? Gluten to jest białko, skrobia to jest węglowodan. Skrobia pszenna produkowana przemysłowo będzie zawierać zanieczyszczenia glutenem - dlatego tylko jest niedozwolona. Skrobia pszenna oczyszczona z glutenu (= skrobia pszenna bezglutenowa) jest dla nas OK. Poczytaj sobie:
topics3/skrobia-pszenna-skrobia-pszenna ... ght=lugola
Owszem, produkty mogą nie zawierać żadnej skrobii, ale sam, czysty gluten - np. pod nazwą "białko roślinne" (choć to sformułowanie może równie dobrze oznaczać białko np. sojowe). Kapanie lugolem na produkt, w którego składzie widnieje "białko roślinne" nie ma najmniejszego sensu, bo lugol białka nie wykrywa.
a tak sie nie dzieje - znaczy to że ALBO jest gluten i nie ma skrobii bo plyn nic nie wykrywa czyli caly sens jego używania upada
Wybacz, ale jaki jest twoim zdaniem sens używania płynu lugola? To nie jest jakiś domowy wykrywacz glutenu. Nie jest tak, że chcesz coś zjeść, kapiesz sobie na produkt lugolem i od razu wiesz czy możesz to jeść czy nie. Sorry, ale tak łatwo nie ma.
Płyn lugola może mieć sens jedynie wtedy, kiedy chcemy sprawdzić, czy producent rzetelnie opisał produkt. Znaczy, masz kiełbasę czy inną wędlinę, w składzie nie ma wyszczególnionej żadnej skrobii, a zabarwi ci się pod lugolem - znaczy, że producent zataił część składu i wtedy dla własnego bezpieczeństwa lepiej tego nie jeść. Ale przede wszystkim, najpierw czyta się skład, potem, jeśli coś jest niejasne w składzie, wyjaśnia się to u producenta, a test płynem lugola to tylko dodatkowa opcja, a nie jedyna słuszna wyrocznia.
Ostatnio zmieniony wt 20 lut, 2007 10:59 przez kfiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: mr.kwiatek »

Dzięki bardzo - o taką dokładnie odpowiedź mi chodziło. Do tej pory myślałem, że bez skrobi glutenu nie ma wiec kapałem płynem i jeśli nic się nie pojawiło to jadłem. Z tego co czytałem na forum to takie podejście miało wiecej osób...
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

mr.kwiatek pisze:Z tego co czytałem na forum to takie podejście miało wiecej osób...
Toteż właśnie dlatego ten temat jest przyklejony. I właśnie dlatego sformułowanie tytułu jest takie, a nie inne - to "wykrywa skrobię, nie gluten!" dodałam osobiście, i wydawało mi się, że jaśniej już nie można... <mmm> Pytanie do wszystkich: czy to jest niejasne sformułowanie? Czy mam to zmienić na "Płyn Lugola - NIE wykrywa glutenu!" :?:
Ostatnio zmieniony wt 20 lut, 2007 12:35 przez kfiatek, łącznie zmieniany 3 razy.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: mr.kwiatek »

Ja na początku zrozumiałem to tak, że jeśli płyn zmieni barwe to jest skrobia ale że niekoniecznie to akurat ta trująca - wiec w najgorszym wypadku nie zjem czegoś co tak naprawde mógłbym... Błednie sądziłem że zeby był gluten musi byc też skrobia :oops: mój błąd i przepraszam za zamieszanie...
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Czy płyn Lugola jest bezproblemowo dostępny w aptekach??
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

W mojej aptece nie mieli na stanie, ale wystarczyło zamówić i już następnego dnia był do odbioru.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

...lub robią u siebie na zmówienie. Zależy od apteki.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Apteki mają OBOWIĄZEK dostarczyć dla klienta każdy lek, który klient sobie zamówi. A to czy oni sami to robią, czy może u kogoś zamawiają to inna sprawa...tak czy tak nie mogą nikogo odesłać i powiedzieć, że "niestety nie pomożemy panu/pani" :)
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Chodziło mi o to, że apteki z recepturą wykonują płyn Lugola u siebie, nie muszą nigdzie zamawiać. Jak nie mają akurat gotowego, na półce, to mogą go zrobić.
Awatar użytkownika
mama Krzysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: pn 14 maja, 2007 16:32
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: mama Krzysia »

ja wzięłam od rodzinnego lekarza receptę tylko było napisane płyn lugola bo też mi powiedzieli w aptece że niemają a z receptą bez problemu na stanie niema ale mają recepturę jak go zrobić.-dla mnie osobiście lugola okazał sie niepraktyczny
Obrazek;
Nadzieja jest nieodłącznym elementem życia
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Dlaczego?
Awatar użytkownika
mama Krzysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: pn 14 maja, 2007 16:32
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: mama Krzysia »

dlatego że skrobię kukurydzianą ,ziemniaczaną przecież mogą a on wykrywa skrobię każdą więc gdy w produkcie będzie skrobia np.kukurydziana a nie będzie glutenu to płyn i tak zmieni barwę
Obrazek;
Nadzieja jest nieodłącznym elementem życia
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Dlatego właśnie test płynem Lugola przeprowadza się tylko tam, gdzie nie powinno być skrobi. Jeśli test wyjdzie pozytywnie, powinniśmy zrezygnować z produktu, jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia jaka to skrobia.
Test jest kiepski, wiadomo... ale innego prostego nie ma.
Awatar użytkownika
Joanna
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 11:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Joanna »

A czy to ma jakieś znaczenie czy ten płyn jest zrobiony na wodzie czy na glicerynie?
Bo pani w aptece zaskoczyła mnie ostatnio pytaniem, który z nich chcę... I nie wiedziałam.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Może być i na tym, i na tym. Płyn na glicerynie lepszy jest np. do pędzlowania gardła.
Sama gliceryna nie ma wpływu na zabarwienia podczas testu.
ODPOWIEDZ