Sól

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

przeczytaj wątek od początku

#-o
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Mnie od tego wątku z lekka opadają ręce...
Po pierwsze, gluten, względnie glutaminian, w soli, wydaje mi się jakąś kompletną bzdurą. Zgadzam się z Rafałem_tatą, że nie widzę celu, dla którego producent miałby dodawać glutaminian do soli. Po co - żeby poprawić smak soli? #-o Antyzbrylacze, owszem, w soli miałkiej widziałam, i dlatego wolę kupować gruboziarnistą, żeby się nie truć dodatkową chemią, ale to zupełnie inna bajka.

Po drugie, ludzie, na litość, o tym, co to jest glutaminian i czy zawiera gluten było już w n wątków, koniecznie musimy to tutaj omawiać po raz kolejny? Nie wystarczyłoby dać linka?
Wydzieliłam wyjaśnienia o glutaminianie do osobnego wątku, który przykleiłam. Bardzo proszę o kontunuowanie tematu glutenowości glutaminianu w następującym wątku: topics3/co-to-jest-glutaminian-sodu-i-c ... vt1670.htm
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
neoaferatu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt 31 paź, 2006 15:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: neoaferatu »

Rzeczywiście spotkałam glutaminian sodu w soli miałkiej warzonej. Mąż kupił to przez pomyłkę, przydało się na zajęcia plastyczne mojej młodszej córki, bo ja takich konserwowych soli od dawna nie używam ani z żelazocyjankiem potasu ani z glutaminianem ani z podobnymi konserwantami. Słyszałam nieraz o tym że do soli dodają dodatki smakowe i konserwujące, podobno dlatego że ta sól jest ugotowana(warzona) i byłaby mniej smaczna gdyby producenci nie walili tam glutaminianu sodu. Ja kupuję tylko sól bez tych wszystkich wymysłów.
Neo
huana
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: pn 07 cze, 2010 12:08
Lokalizacja: Wrocław

sól morska Sante

Post autor: huana »

W składzie soli morskiej firmy Sante jest informacja "może zawierać śladowe ilości glutenu". Ręce opadają. Co Wy na to?
Ostatnio zmieniony pn 28 lis, 2011 11:21 przez huana, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Squall99
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: czw 16 lip, 2015 21:36

Re: Sól

Post autor: Squall99 »

Odkopię trochę temat samej soli
Chciałbym się spytać jaką sól i jakiej firmy polecacie - najlepiej taką sprawdzoną gdzie jest bezglutenowy znaczek albo chociaż producent zapewnił, że owa poza solą nic więcej nie zawiera
Mi ostatnio zdrowie się zaczęło poprawiać dzięki diecie ale przez ostatni czas (a zwłaszcza ostatnie dni) zaczęło coś szwankować. Myślałem i myślałem czy tego glutenu gdzieś nie przemycam więc postanowiłem tu i ówdzie napisać do producentów i tak co do soli którą ja używałem:
- Firma BioPlanet: Sól morska "Skarby Oceanu"
Jak wół napisane, że 100% sól morska i dodane "bez substancji przeciwzbrylającej" na moje zapytanie o gluten producent wywalił mi taką notkę:

W odpowiedzi na Pana zapytanie, informuję, że sól morska jest
konfekcjonowana na jednej linii produkcyjnej z produktami zbożowymi,
zawierającymi gluten.
Staramy się pracować tak, aby nie dochodziło do zanieczyszczeń
krzyżowych, poczynając od rozdziału surowców przy przyjęciu towaru na
alergenne i niealergenne, poprzez rozdzielne ich konfekcjonowanie,
kończąc na segregacji wyrobu gotowego.
Nie możemy jednak dać 100% gwarancji, że dany produkt jest wolny od
alergenu.

Stąd jeszcze raz spytam o sprawdzoną sól najlepiej bez żadnych dodatków z upewnieniem o braku glutenu - polecicie ?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Sól

Post autor: pleomorfa »

Fakt faktem nie pytałam się w zakładzie o zanieczyszczenia, aczkolwiek kupuję sól kopalnianą, wielicką albo bocheńską i oni nic innego nie produkują. Może warto byłoby tam się zapytać.
Jeszcze Dary Natury mają sól, nie wiem jak z drobnoziarnistą, bo ja używam ich akurat gruboziarnistej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ