Sery pleśniowe.

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Sery pleśniowe.

Post autor: salcia »

Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu tych produktów,konkretnie chodzi mi o ,,sekret mnicha" ten nie panierowany,czy można podać dziecku?
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
Awatar użytkownika
Kuba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 20:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kuba »

czesc,
jem osobiście dużo serów pleśniowych, nic mi nie wiadomo o jakiejkolwiek zawartości glutenu w tego rodzaju produktach, pamiętać natomiast trzeba że sa one ciezko strawne i niezalecane w pierwszym okresie diety
smacznego :cheesy:
Marylka1369
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 20 wrz, 2012 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marylka1369 »

Cześć :) mam pytanie, uwielbiam sery m.in pleśniowe np. Valbon, sery żółte, mozzarelle oraz serki np. Danio, bądź Danona Fantazje, czy wiecie czy jest tam gluten?? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

W tej tabelce http://www.celiakia.pl/produkty-dozwolone/ jest napisane, że sery z niebieską pleśnią mają w sobie gluten. Podobnie jak napisane o 'tanich' serach żółtych, z tym, że one 'mogą zawierać w sobie gluten.

Gluten mogą mieć w sobie także jogurty owocowe, maślanki smakowe, napoje czekoladowe, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, serki topione, śmietana (zagęstnik), , gotowe sery białe do serników (niektórzy producenci dodają błonnik pszenny).

Nauczona podobnymi tematami odpowiem, że najlepiej dokładnie czytać etykiety. Jeśli nie ma informacji, a chcemy być na 100 proc. pewni, zawsze można napisać do producenta.
Ostatnio zmieniony pt 21 wrz, 2012 20:51 przez noodle, łącznie zmieniany 2 razy.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

hmm, jadłam sery pleśniowe i te z niebieską pleśnią też i nic poczułam dziwnego.
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

Magdula82 pisze:hmm, jadłam sery pleśniowe i te z niebieską pleśnią też i nic poczułam dziwnego.
W niektórych tematach była już poruszana ta kwestia. Forumowicze pisali wówczas, że to, co nie szkodzi nam, może szkodzić innym. Nie wiem jak to jest, jedno jest pewne, wierzę w to, co jest napisane na celiakia.pl i pewnie serów z niebieską pleśnią bym unikała.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Ja jem rokpol - najpierw przeczytałam etykietę - i nic złego na niej nie znalazłam.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

noodle pisze:Nie wiem jak to jest, jedno jest pewne, wierzę w to, co jest napisane na celiakia.pl i pewnie serów z niebieską pleśnią bym unikała.
Jeszcze nie spotkałem się z serem pleśniowym, na którym byłoby ostrzeżenie o glutenie albo coś podejrzanego w składzie. Z drugiej strony biała otoczka sera (chyba camembert to był), polana jodyną czerniała. Czy pleśń zawiera skrobię?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

titrant pisze:
noodle pisze:Nie wiem jak to jest, jedno jest pewne, wierzę w to, co jest napisane na celiakia.pl i pewnie serów z niebieską pleśnią bym unikała.
Jeszcze nie spotkałem się z serem pleśniowym, na którym byłoby ostrzeżenie o glutenie albo coś podejrzanego w składzie. Z drugiej strony biała otoczka sera (chyba camembert to był), polana jodyną czerniała. Czy pleśń zawiera skrobię?
Sugerowałam się informacją zawartą na celiakia.pl, tam jest info, że sery z niebieską pleśnią zawierają gluten. Nie wiem, jak to w końcu jest...
Marylka1369
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 20 wrz, 2012 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marylka1369 »

Dzięki za odpowiedzi. Był czas, że bardzo często jadłam np. Valbon praktycznie codziennie i nie zauważyłam aby coś mi się działo niepokojącego.
Awatar użytkownika
herbatnick
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw 18 paź, 2007 22:28
Lokalizacja: Głogów/Wrocław/Opole

Post autor: herbatnick »

Z tego co wiem, to ta niebieska pleśń (przynajmniej jeśli chodzi o sery wykonywane tradycyjną metodą i pewnie też te droższe, bardziej "ekskluzywne") powstaje z zarodników pleśni hodowanych na pieczywie żytnim.

Nie wiem czy grzybki Penicilinum mogą "przenosić" gluten, ale osobiście niebieskich serów nie jadam - tym bardziej, że pachną tak, jak pachną :D
Lenka_a1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn 17 gru, 2012 21:16
Lokalizacja: Polska

Post autor: Lenka_a1 »

Miałam bardzo silne objawy glutenowe po zjedzeniu sera lazur-blue i po gorgonzoli z Biedronki (dopiero później wyczytałam, że jest to ser z błękitną pleśnią), które uwielbiałam :( - ostrzegam!! sprawdziłam empirycznie - mają gluten!!!
md573
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: ndz 16 lut, 2014 20:29
Lokalizacja: Mielec

Re: Sery pleśniowe.

Post autor: md573 »

Dziś w Lidlu znalazłam 3 rodzaje sera pleśniowego Lazur z napisem "produkt bezglutenowy". Niestety nie sprawdziłam kto jest producentem.
kaczmi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: pn 10 cze, 2013 14:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Sery pleśniowe.

Post autor: kaczmi »

md573 pisze:Dziś w Lidlu znalazłam 3 rodzaje sera pleśniowego Lazur z napisem "produkt bezglutenowy". Niestety nie sprawdziłam kto jest producentem.
Lazur to Lazur, to nazwa firmy, tak jak np. Hochland
ODPOWIEDZ