Mąka ziemniaczana

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: Derwid »

Jako że ostatnio szukałem zamienników mąki ziemniaczanej Kupca, pozwolę sobie zrobić zestawienie dozwolonych mąk ziemniaczanych z powyższej dyskusji:
- PPS Łomża
- PPZ Trzemeszno
- NOWAMYL
- PEPEES S.A.
- PPZ Bronisław - maka ziemniaczana "Superior" (w sklepach Społem)

Nie wiem na ile to jest jeszcze aktualne, ale zakładam, że raczej jest. Zresztą "Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego" brzmią "z natury bezglutenowo" :) .

Skrobię ziemniaczaną PPZ Trzemeszno znalazłem w Auchan, o czym z radością informuję!
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: Anula80 »

Dzięki bardzo, właśnie ostatnio szukałam bezpiecznej i nic pewnego nie było. W takim razie poszukam tej Trzemeszno :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: Derwid »

Skrobia ziemniaczana PPZ Trzemeszno jest dostępna (oprócza Auchana) również w ALDI.

Czy coś się zmieniło w kwestii mąki ziemniaczanej? Używacie Kupca?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: Anula80 »

Kupca nie używam od kiedy pojawiły się wzmianki o śladowych ilościach na większości ich produktów
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: Derwid »

To jakie mąki ziemniaczane są teraz bezpieczne? Bo przyznam szczerze, że te z powyższej listy ciężko gdziekolwiek uświadczyć, a ta z PPZ Trzemeszno to jednak skrobia ziemniaczana...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: pleomorfa »

Mąka i skrobia ziemniaczana to dokładnie to samo :)
Jedynie w przypadku ziaren jest to coś innego.

Przyznam szczerze, że jeśli chodzi o całkowicie bezpieczną to kusi mnie kupić hurtowo skrobię z PZZ Trzemeszno, gdzie będę mieć pewność, że biały proszek na papierowym opakowaniu to nie mąka pszenna stojąca na tej samej półce.

Jeszcze się swojego czasu zastanawiałam nad zasugerowaniem producentom przetwórstwa ziemniaków zmienienia opakowań dla skrobi, aczkolwiek nie mam pojęcia czy przyniosłoby to jakikolwiek skutek.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: Derwid »

pleomorfa pisze:Mąka i skrobia ziemniaczana to dokładnie to samo :)
Jedynie w przypadku ziaren jest to coś innego.
Ups :oops:

Chyba masz rację, chociaż zdania są podzielone:
http://rosomag.pl/skrobia-ziemniaczana/
http://smaczniemi.blogspot.com/2014/03/ ... czana.html
http://www.pepees.pl/index.php?wiad=428

Tutaj potwierdzenie, że to jednak często to samo:
https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%85ka_ziemniaczana
http://www.ppz-niechlow.pl/page.php/1/show/134

Co do PPZ Trzemeszno, to zauważyłem, że w sklepie ALDI ta skrobia nie leży obok innych, tylko sama. Więc może jest bezpieczniejsza.
Przyznam szczerze, że wiele razy zapylone opakowania w sklepach mnie przerażają, ale przecież coś trzeba kupować. Czasem przecieram wilgotną ściereczką i używam. :kosci:
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: pleomorfa »

Powiem Ci ciekawe... aż się zapytam wykładowcy po wykładzie ;)
Aczkolwiek ziemniak to jest warzywo skrobiowe, pytanie czy sproszkowane ziemniaki można nazwać mąką.
Ale chętnie się zapytam na uczelni :)

Ja też używam, ubolewam nad tym, ale łudzę się, że jak coś leży daleko to jest lepiej :P
Inaczej, póki nie odczuwam na sobie to używam.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
pawel879
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 91
Rejestracja: wt 12 lip, 2011 21:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: pawel879 »

Ja używam tej z biedronki, kiedyś było na forum że tylko robią mąkę ziemniaczaną i że jest wolna od zanieczyszczeń.
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: gronkowiec »

To się wypowiem, bo smaczniemi to moja strona. Jak się przyjrzycie zdjęciom to zobaczycie, że mąka i skrobia mają różne kolory. Mąka jest bardziej żółta a skrobia jest biała. Mąka ma bardziej ziemniaczany i mocny smak i zapach. Jak sie jej więcej doda to dominuje w potrawie. Do klusek czy kopytek może być ale w innych, np chlebie nie bardzo, nie mówiąc o innych. W wielu przepisach jest konkretnie zaznaczone, że chodzi o mąkę a nie skrobię. Zachowują się zupełnie inaczej. O ile zamiast mąki skrobi od biedy można użyć, o tyle do budyniu czy kiślu mąki już nie dodasz.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: Derwid »

gronkowiec pisze:To się wypowiem, bo smaczniemi to moja strona. (...)
Zatem przez przypadek wywołałem do tablicy. :) Strona jest chyba nieźle wypozycjonowana, bo wyskoczyła mi jako jeden z pierwszych wyników w wyszukiwarce.

A jaką mąkę/skrobię polecasz?
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: gronkowiec »

Nie jest pozycjonowana, przynajmniej nie przeze mnie. Ten artykuł jest najczęściej wyszukiwanym na stronie.

Nie polecam żadnej, nie mieszkam w Polsce. Kiedy byliśmy na diecie używaliśmy tylko certyfikowanych z Red Boba, teraz jak popadnie, aczkolwiek, nie pamietam kiedy używałam skrobi ziemniaczanej. Mąki używałam sporadycznie, do jednej mieszanki mąk.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: pleomorfa »

Pozycjonowanie w dużej mierze zależy od Ciebie, więc widocznie dobrze piszesz :)
Gratuluję ;)

Zapytałam profesor o kwestię mąki, bo przyznam szczerze, że zawsze wierzyłam w to, że skrobia i mąka ziemniaczana to to samo, ale argumenty Twoje Gronkowcu do mnie przemawiały i zaciekawiły tematem.
Pani profesor (studiuję na wydziale, gdzie zajmują się również przetwórstwem spożywczym) powiedziała, że skrobia i mąka ziemniaczana to to samo. Na argument z inną technologią produkcji stwierdziła, że w sposób jaki opisałaś, że produkuje się mąkę ziemniaczaną produkuje się skrobię, a jeżeli nie poddaje się jej oczyszczeniu zostaje tam jakaś ilość minerałów, co mogłoby tłumaczyć zmieniony kolor i ciężar.
Natomiast nawet w tej teorii między tymi skrobiami jest różnica, taka mniej więcej jak między mąką pszenną typ 450, a mąką chlebową pszenną, która ma typ bodajże 750 ;).

Red Bob ma certyfikowaną mąkę ziemniaczaną? :zdziw:
I ją kupowaliście już mieszkając za granicą? :D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: xymi »

Ja kupuję skrobię ziemniaczaną w biedronce firmy grulla. Stoi na półce obok jajek i puszek z pomidorami.

Choć dziś nie było ani jednej i Pani powiedziała, że nie ma jej w zamówieniu póki co, Mam nadzieję, że jej nie wycofią :/
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Mąka ziemniaczana

Post autor: uniaczek »

Kupuję w Społem SUPERIOR - dzwoniłam do nich i zapewniali, że na terenie zakładu mają tylko ziemniaki, żadnych zbóż
ODPOWIEDZ