Czy żelazo w tabletkach posiada gluten?

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Czy żelazo w tabletkach posiada gluten?

Post autor: adukan »

Witam,

Czy ktorys z tych trzech specyfikow moze zawierac gluten? Chodzi oczywiscie o skladniki pomocnicze, bo glowna zawartosc to oczywiscie Fe.

Chela-Ferr Forte, Tardyferon, Sorbifer Durules

Jezeli ma ktos sprawdzone informacje na ten temat, prosze o info.
Dzieki.
Anqula
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: pt 07 lis, 2008 10:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Warszawa

Post autor: Anqula »

Ja zażywałam zarówno Tardyferon jak i Sorbifer. Żadnych efektów ze strony celiakii nie miałam. Tam w składzie nic o "podejrzanych produktach glutenowych" nie jest wspomniane.
Jeśli pojawi się biegunka lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego to są one związane tylko z wpływem żelaza na organizm. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej warto zmniejszyć troszkę dawkę (np z 2 tabl do 1 dziennie) lub połykać ją przy obficie mięsnym posiłku :)
dieta od 14 października 2008r.
Awatar użytkownika
agacia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: pn 09 sie, 2010 21:26
Lokalizacja: Marki

Post autor: agacia »

ja zażywam żelazo Nutrilite w tabletkach do ssania. nie mam żadnych przykrych rewelacji, a do tego jest bardzo smaczne ;)
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

Ja zażywałam Chela-Ferr przez pół roku i nie miałam żadnych negatywnych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Myślę więc, że ten lek "jest czysty" pod względem glutenu. Szkoda, że nie zawiera na opakowaniu takiej informacji. :/
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

parówka pisze:Ja zażywałam Chela-Ferr przez pół roku i nie miałam żadnych negatywnych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Myślę więc, że ten lek "jest czysty" pod względem glutenu. Szkoda, że nie zawiera na opakowaniu takiej informacji. :/
ja od ponad 2 tygodni i tez jak narazie zadnych objawow, wiec rzeczywiscie jest chyba gluten free...


piszesz, ze zazywasz od pol roku - robisz to na wlasna reke, czy takie sa zalecenia lekarza?

pytam, bo zaczalem kuracje (Fe + kwas foliowy + B6 + B12), ktora chcialbym kontynuowac przez kilka miesiecy, ale obawiam sie czy nie wplynie to negatywnie na watrobe badz nerki
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

Gastrolog kazała mi włączyc do diety żelazo bo miałam hemoglobinę w dolnej granicy normy ale ferrytynę bardzo niską. Proponowała mi różne, które już "przerabiałam" i źle się to kończyło po 2-3 dniach (ból brzucha, mdłości, biegunki). Odmówiłam powtórki z rozrywki. Lekarka wyszperała gdzieś to Chela Ferr stosowane przez kobiety ciężarne. Niestety po pół roku stosowania okazało się, że mam "dużo za dużo" kwasu foliowego w organiźmie a Chela zawiera także ten kwas. Gastrolog stwierdziła, że przy nadmiarze nie ma co jeszcze sobie dokładac i wypisała mi Rp na żelazo w płynie FEROPLEX. 20 małych gumowych buteleczek z żelastwem o smaku morelowym. Cena spora - ok. 55 zł za komplecik. Ale wchłaniałam bez bóli a i smakowo przyjemne .
Nie wiem czy to jako efekt uboczny długiego stosowania żelaza w różnych postaciach, czy przypadek - aktualnie od pół roku mam nieco podwyzszoną bilirubinę (norma do 1,4 a ja - 2). Lekarka się tym nie przejęła.
Nie wiem więc co Ci radzic z tym żelazem. Na jedno pomaga, na drugie możliwe że szkodzi...
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

w moim przypadku nie bedzie raczej problemu z przedawkowaniem :) ,
gdyz zarowno HGB, kwas foliowy, wit. B12, zelazo, ferrytyna - wszystko mam grubo ponizej normy....
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

No to przynajmniej masz jasnośc w temacie! Nie przedawkujesz, tylko kontroluj co jakiś czas parametry krwi, chocby po to, żeby sprawdzic czy Ci przyrastają. Powinny! :053:
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

parówka, powiedz mi jeszcze jak zalecil Ci lekarz stosowanie Chela Ferr - na czczo, czy po jedzeniu? wiem, ze normalne zelazo (siarczan zelaza) najlepiej brac na czczo, ale na ulotce Chela Ferr wyraznie sugeruja, aby stosowac po sniadaniu
Ostatnio zmieniony sob 05 maja, 2012 10:24 przez adukan, łącznie zmieniany 1 raz.
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

Ja stosowałam Chelę po śniadaniu. I popijałam dużą ilością przegotowanej wody (nie mineralnej). Nie miałam ż a d n y c h objawów ze strony układu pokarmowego, a niestety jestem mistrzynią w tym względzie. Lekarka nic nie mówiła, że powinnam byc na czczo przyjmując Chelę. Myslę więc, że opcja "Chela po sniadaniu" jest dobra :053:
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

czemu nie mineralna? jest z tym jakis problem?
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

jeśli w mineralnej są naturalnie w niej występujące minerały np. siarczany, siarczyny, tlenki etc to może to zaburzac wchłanianie leków. Dlatego lepiej popijac zwykła, przegotowaną kranówką.
gabbbi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 08 cze, 2014 13:46

Re: Czy żelazo w tabletkach posiada gluten?

Post autor: gabbbi »

Jeśli macie dolegliwości po żelazie, to może warto przestawić się na żelazo hemowe. Ono lepiej się wchłania, więc nie powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
ODPOWIEDZ