glutaminian sodu

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Dostałam od gastrologa opracowanie na temat diety bezglutenowej i tam obok różnych informacji co można czego nie można jeść napisali, że "Glutaminiany (E-620 do 625) nie zawierają gliadyny, są bezpieczne"
Obrazek
pancerny48
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 10 maja, 2007 11:11
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: pancerny48 »

Skierowałem pytanie do Instytutu Chemii Organicznej PAN , oto odpowiedź:"Co do glutaminianu sodu , to jest sól kwasu glutamowego i pochodna glutaminy. Nie zawiera glutenu , jest jednak szkodliwy z innych względów (bóle brzucha , głowy , wzdęcia ,wysypka , uderzenia gorąca) ale zapewniam o jego całkowitej neutralności. Glutaminian sodu produkowany jest z białek roślinnych zawierających gluten , jednak w procesie produkcji jest on całkowicie usuwany. dr Renata P...... Sekretariat Naukowy Inst. Chem. Nieorg. PAN." Ja codziennie używam glutaminianu zawartego w przyprawie do zup i jeszcze nie doznałem żadnego symptomu zawartego w odpowiedzi Pani dr.
Ps. Nazwiska Pani dr nie podałem bo może sobie tego nie życzyć.
pancerny48
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Pani z Instytutu Chemii Organicznej raczej wie, co mówi.

Chyba wreszcie możemy poczuć się usatysfakcjonowani :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

pancerny48 pisze:jest jednak szkodliwy z innych względów (bóle brzucha , głowy , wzdęcia ,wysypka, uderzenia gorąca)
tu chodzi o nadmierne spożycie prawdopodobnie, tzw. syndrom chińskich restauracji. Myślę, że dodatek w takich ilościach jakie są dodawane "normalnie :diabelek: " do żywności nie służy tylko niektórym ludziom, np. szczególnie uczulonym.
pancerny48 pisze:ale zapewniam o jego całkowitej neutralności. Glutaminian sodu produkowany jest z białek roślinnych zawierających gluten , jednak w procesie produkcji jest on całkowicie usuwany. dr Renata P.
KUUL :D
Wierzymy, czy ktoś jeszcze będzie narzekał na wiarygodność źródła ? :D
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

no to jednak mozna ten glutaminian sodu , to super .A dzisiaj zastanawiałam się czy kupić chipsy z glutaminianem sodu :D
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Czytalam, ze w USA glutaminian sodu jest zabroniony. Podobno dlatego, ze jest niebezpieczny dla chorych na astme.
pancerny48
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 10 maja, 2007 11:11
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: pancerny48 »

Zadałem pytanie Pani dr z ICHO prrzy PAN "...chciałbym więcej wiedzieć na temat glutaminianu sodu. Otóż na codzień używam glutaminianu zawartego w <przyprawie do zup i potraw w płynie>. Sęk w tym , że podany na opakowaniu skład nie uwzględnia ilości wagowych ani procentowych poszczególnych składników tak , że nie mam pojęcia jaka ilość spożytej przyprawy może być szkodliwa." Oto odpowiedź : "Trudno podać dokładną dawkę dopuszczalną. Myślę , że po prostu należy zachować zdrowy rozsądek." Teraz mój osąd. Używam tej przyprawy w dosyć dużych ilościach 1 butelka (210g) wystarcza na 7-9 dni i mimo zaawansowanej postaci celiaki MARSH-III ,nie mówiąc o wieku nie odczuwam żadnych dolegliwości. Życzę smacznego. : :P
Wojtek

Post autor: Wojtek »

właśnie dostałem z Bezglutenu chipsy (b. dobre) i w składzie jest glutaminian i maltodkstryna. Więc nie mogą one chyba być zabronione.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Poszukaj na forum postów użytkownika "Skrobiowy". Jest w nich opisane, dlaczego te składniki powinny być bezpieczne także i w innych produktach.
Zablokowany