WHISKY Single Malt

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pingwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 17 sty, 2012 15:28
Lokalizacja: Warszawa

WHISKY Single Malt

Post autor: pingwin »

Prowadzę dyskusję z administratorem strony http://www.dietabezglutenowa.pl. Konkretnie chodzi mi o tekst na ich stronie:
"CZY OSOBA CHORA NA CELIAKIĘ MOŻE SPOŻYWAĆ ALKOHOL?
Tak, o ile nie zawiera on glutenu.
Dla osób będących na diecie bezglutenowej zabronione jest spożywanie:
● piwa,
● whisky,
natomiast z pewnością dozwolone jest spożywanie wina."

Zapytałam, dlaczego sądzą, że spożywanie whisky jest zabronione? Tekst zacytowany przeze mnie niestety "odstrasza" od whisky, nie tłumacząc istoty rzeczy. Nikt nie bierze pod uwagę różnicy między rozmaitymi gatunkami, ani (zapewne) faktu, że whisky to nie whiskey.

Odpowiedź była niestety rozczarowująca, krótka, mało konkretna i niestety - świadcząca o sporej niekompetencji w sprawie whisky (poza punktem drugim, który uważam za oczywisty, a dodanie go za zabawny :) ):
1. Wybrane gatunki whisky posiadają - podobnie jak piwo - posiadają dodatek słodu jęczmiennego.
2. Do badania alkoholu pod kątem zawartości glutenu stosuje się specjalne testy.
Obecnie poprosiłam Panią Administrator o rzetelne źródła - np. jakieś publikacje, na których opiera swoje przekonania.

Jako koneserka whisky i celiak jednocześnie, do swojej wiedzy dodałam wyniki researchu po całym internecie, i wyniki są takie:

Słód jęczmienny jest składnikiem nastawu przeddestylacyjnego. Destylacja to proces, który usuwa wszelkie ślady białka, czyli również glutenu.
Ktoś nawet na tym forum śmiał się, że whisky ma gluten tylko, jeśli gluten paruje, o czym na razie nie wiemy :)

Whisky dzielą się na (za http://www.piwnicasmakow.pl)
- Single Malt - whisky wyprodukowana tylko ze słodu jęczmiennego
- Single Barrel/ Cask whisky wyprodukowana ze słodu jęczmiennego, w jednej destylarni, z jednej destylacji i z konkretnej beczki.
- Cask Strenght - whisky, która nie została rozcieńczona przed rozlaniem do beczek, w których dojrzewa.
- Pure Malt - whisky, która powstaje wyłącznie ze słodu jęczmiennego, ale z różnych gorzelni.
- Blended -mieszanka różnych single maltów i whisky grain- zbożowej, produkowanej głównie z żyta, pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. Ma 15- 40 % destylatu słodowego i od 2-6 % destylatu zbożowego.Najmłodszy składnik musi mieć więcej niż 3 lata.
Każda z tych whisky ma w sobie słód i/lub zboża, ale wszystkie ślady glutenu są usuwane w procesie destylacji. Jedyny składnik, który jest dodawany przed butelkowaniem, to karmel - E150a. Jest on dodawany w gatunkach whisky - są to whisky Blended, i jest rozważany jako bezglutenowy (cukier palony). Dodawana ilość karmelu jest niewielka.

Na temat zawartości glutenu w whisky prowadzone są całe, obszerne dyskusje na forach amerykańskich i angielskich. Dla koneserów whisky nie ma wątpliwości, że słód jęczmienny nie jest składnikiem końcowym whisky. Wątpliwości mają oni co do karmelu, oraz co do whiskey, która jest innym gatunkiem alkoholu (w niej zapewne można znaleźć te barwniki, które mogą być wątpliwe, na whiskey się nie znam, więc nie oceniam).
Na przykład tu :http://celiacdisease.about.com/od/glute ... n-Free.htm znajduje się tekst:
In some cases,whiskey manufacturers add caramel coloring (which may contain gluten) or even a small amount of the undistilled grain mash after the distilling process.
W whisky Malt po destylacji nastaw nie jest dodawany przy butelkowaniu.
Na stronie:http://www.celiakia.pl/iv-tura-produkto ... o-glutenu/ przeprowadzono badania dot. wódek zbożowych, jest tam ślad glutenu, dopuszczalny dla osób będących na diecie bezglutenowej. Nie ma żadnego powodu, aby whisky miała więcej glutenu niż wymienione tam, przebadane, popularne gatunki wódek.

Natomiast na stronie:http://szotyszociki.pl/gluten-free/?age ... 7fcf235297 jako źródło dla osób zainteresowanych, w którym jest coś na temat whisky, podano tą nieszczęsną stronę http://www.dietabezglutenowa.pl, która wprowadza w błąd. Wniosek - duże zamieszanie zostało wprowadzone przez Stowarzyszenie, które uchodzi za wiarygodne.

Jedyne źródła jakie znalazłam, które mogłyby "świadczyć" o obecności glutenu w whisky to niemotywowane naukowo "wrażenia" osób będących na diecie bezglutenowej, które mogą być wynikiem (sorry, ale niestety tak) jakichś psychosomatycznych zaburzeń, lub po prostu stresu spowodowanego strachem przed spożyciem glutenu (sama wiem jak to niestety jest z tym stresem).

I teraz moje pytanie do Was: czy ktoś może pokusił się o sprawdzenie w laboratorium jakichś single maltów, choćby tych najbardziej znanych (Auchentoshan, Glenmorangie, Glenlivet, Cardhu, Oban, Singleton...)?
Może ktoś widział jakieś publikacje?
Dobrze byłoby rozwiązać sprawę "raz na zawsze", a nie dzielić się na frakcje uważające tak, czy siak (a słyszałam, że tak jest w przypadku whisky i glutenu :)). Może jakąś listę stworzyć, gdzie sprawdzilibyśmy, czy próbki z naszych domowych zbiorów nie mają glutenu? Skrzyknąć się, powiedzieć, kto co w szafie chowa, i pooddawać na testy do labów?
Polska to jeden z najszybciej rozwijających się rynków whisky na świecie, koneserów przybywa, może warto się nad tym zastanowić. :)

Pozdrowienia
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Re: WHISKY Single Malt

Post autor: Gosiuuunia »

Hmm, kiedyś już szukałam info na ten temat. Na podstawie przeczytanych internetów uważam, można zauważyć, że wszystko zależy od organizmu. Dzielimy się na tych bardziej tolerujących gluten i tych co muszą trochę bardziej restrykcyjnie podchodzić do diety. To jest źródło nieporozumień, ponieważ jedni mają objawy typowe po spożyciu glutenu, inni ich nie mają.

Co do jednego powinniśmy być zgodni: alkohole destylowane nie zawierają glutenu, ale tylko wtedy, gdy proces destylacji został przeprowadzony poprawnie (wystarczającą ilość razy). I tu może pojawić się problem, bo nie wszyscy producenci będą uczciwi lub proces produkcyjny ponownie zanieczyszcza alkohol. Czasem po destylacji (czyli jak już pozbędziemy się glutenu) do alkoholu dodawany jest spowrotem (w postaci zbóż użytych przed destylacją) lub właśnie karmel w celu poprawienia koloru trunku. Badania były prowadzone przez różne organizacje zrzeszające bezglutków i własnie wyniki są różne i niejednoznaczne.

Na potwierdzenie moich słów: http://www.jamesonwhiskey.com/us/faq jest pytanie czy ich whiskey zawiera gluten.
Is Jameson gluten free?
Yes Jameson is gluten free and is therefore suitable for a celiac to drink. This is because the distillation removes any residual cereal protein. In any event the distillery does not use any gluten containing cereal (e.g. wheat) in the mash. Also, no wheat paste is used in sealing our barrels.
( Tak, Jameson jest bezglutenowy, zatem może być spożywany przez osoby chore na celiakię. Jest tak ponieważ proces destylacji usuwa wszelkie pozostałości po białkach ze zbóż. W żadnym wypadku destylarnia/gorzelnia nie dodaje żadnych zbóż zawierających gluten (np. pszenica) w postaci zacierów. Dodatkowo, w celu uszczelniania beczek nie stosuje się pasty z pszenicy )

Za ewentualne błędy w tłumaczeniu przepraszam, ale nie znam się na terminologii gorzelniczej :P
pingwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 17 sty, 2012 15:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: WHISKY Single Malt

Post autor: pingwin »

Dzięki za odpowiedź.:)
W międzyczasie sprawdziłam na stronie Jacka Danielsa - też było tam podobne info, producent zapewnia że jest bezglutenowy.

Co do Single Maltów - przez Szkotów te gatunki są traktowane jak "religia", są niezmiernie dokładni w produkcji i nie dodają tej całej pulpy (zacieru, nastawu) już po destylacji. Znam osoby, które odwiedzały nawet destylarnie w Szkocji (produkujące Balvenie, Glenmorangie, Glenrothes i Deanston z tego co pamiętam) i widziały, jak to się wszystko destyluje. Przynajmniej te destylarnie na 100% nie dodają nastawu. Chyba spróbuję napisać maile do szkockich destylarni, żeby odpowiedzieli, czy są pewni bezglutenowości ich produktów.
Celiakia, zdiagnozowana 9. stycznia 2012. Na diecie od 11. stycznia 2012.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: WHISKY Single Malt

Post autor: michal_mg »

destylacja usuwa wg mnie wszystkie ciała stałe z płynu - nawet składniki mineralne. Dlatego np nie poleca się picia wody destylowanej bo to prawie czyste H2O. Glutenowe białko to również ciało stałe i chyba rozmiarem większe od składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie, więc podlega również prawom fizyko-chemicznym tak samo jak inne związki podlegające destylacji. Proces destylacji usuwa je. Ale jeśli proces produkcji jakiegoś trunku znowu przewiduje papranie destylatu przez dodawanie znowu czegoś to już nie wińcie tu procesu destylacji, a technologię tworzenia.
Wspomniane wina, które niby można na 100% pić nie jest trafne chyba, że mowa tu o kupnych. Zrobione wino z pszenicy, czy żyta będzie miało gluten.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Celiak w podróży
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: pn 07 wrz, 2015 12:47

Re: WHISKY Single Malt

Post autor: Celiak w podróży »

A jak jest z ginem?? Bo rum słyszałam, że jest bezpieczny.
Awatar użytkownika
dorkub
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: sob 20 kwie, 2013 17:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: WHISKY Single Malt

Post autor: dorkub »

A WHISKY ballantines? Można czy jednak lepiej nie?
celiakia od lutego 1996 ;)
tequila
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 09 wrz, 2015 10:18

Re: WHISKY Single Malt

Post autor: tequila »

Taki piękny wątek, a taki krótki :(
Pisałam do Domu Whisky, czy mają może jakieś informacje, w końcu u nich przewija się tyle firm i rodzajów łysi z całego świata... Odpisali, że się zorientują i zapadła cisza. Będę ich jeszcze atakować, ale może ktoś z Was wie coś nowego?
Ktoś coś sprawdził? Ma jakieś pewne informacje?

Ja jestem stosunkowo młodym celiakiem, bo dowiedziałam się w sierpniu zeszłego roku. Jedyne, co piłam od tamtego czasu, to Jack Daniels, nie miałam po nim żadnych objawów, ale ja ogólnie całe życie jadłam bułki i nic mi nie było... Także mój organizm nie jest wyznacznikiem ;)
A na stronie Jacka nie mogę znaleźć tego info o bezglutenowosci...
ODPOWIEDZ