Chleb czy na pewno bezglutenowy

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
salsamichal
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 352
Rejestracja: śr 04 cze, 2014 17:17
Lokalizacja: Kraków

Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: salsamichal »

widziałem ostatnio w sklepie w koszu pięknie oznaczonym pieczywo bezglutenowe chlebek ryżowy wrzucam zdjęcia czy ktoś miał z nim kontakt czy na pewno jest ok proszę o informacje
Obrazek
Obrazek
Obrazek
vita mancipio nulli datur, omnibus usu
Awatar użytkownika
dorkub
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: sob 20 kwie, 2013 17:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: dorkub »

zakwas żytni... bez słów
celiakia od lutego 1996 ;)
Awatar użytkownika
salsamichal
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 352
Rejestracja: śr 04 cze, 2014 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: salsamichal »

Robia z mozgu siano
vita mancipio nulli datur, omnibus usu
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: pleomorfa »

Pozwoliłam sobie napisać do producenta. Zobaczymy czy odpowie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: gronkowiec »

Niektórzy wierzą, że pod wpływem fermrntacji gluten się "ulatnia". BYły robione badania, którym były poddane osoby uczulone, z nietolerancją i z celiakią. Część tych osób mogła jeść chleb poddany fermentacji, celiacy nie. Poddana fermentacji była pszenica. Wg tej teorii chleb piecze pewien piekarz w Santa Monica w Kalifornii, ale on zaznacza, że chleb nie jest dla celiaków. Badania i wyniki sa dostepne w sieci. ja je przytaczałam na paru forach. Musiałabym je odszukać (jak ktoś chętny), ale to wieczorem, bo u nas niedziela dopiero się zaczyna :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: pleomorfa »

Gronkowiec samą sytuację kojarzę, natomiast nie wydaje mi się, żeby tu chodziło o cokolwiek związanego z tymi badaniami.

Uważam też, że etykieta nie kłamie. Zakwasu tam pewnie dużo nie ma, pszenicy też w składzie nie ma, więc glutenu też jest pewnie mniej niż w chlebie pszennym. Czyli tak jakby jakieś ograniczeni jest. Główne surowce też "naturalnie" nie mają glutenu - moje ulubione stwierdzenie. A nigdzie nie napisali, że chleb jest bezglutenowy.
Tyle, że etykieta sama w sobie ma taki, a nie inny wydźwięk. Tak jakby chcieli upiec pieczeń na 2 modach -bez pszenicy i bezglutenowej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: gronkowiec »

pleomorfa, tam jak byk jest napisane, ze z surowców naturalnie bezglutenowych. No, mnie uczono, ze zyto gluten zawiera. Sprzeczność dla mnie straszna, ale nauczyłam się, że na tym forum to działa wybiórczo.
Moim zdaniem etykieta kłamie, bo co znaczy, że nie ma glutenu? Nawet jezeli nie przekracza norm, to znaczy, że norm nie przekracza ale wielu osobom szkodzi. Ja wiem, że normy w Polsce i UE takie są i musimy się ich trzymać, ale tutaj jak byk mamy napisane, ze jest ZAKWAS z ŻYTA!
No chyba, że sa nowe badania, o których ja nie wiem. Wtedy cofam co napisałam.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: Anula80 »

Co na tym forum działa wybiórczo? Dla każdego z nas żyto równa się gluten
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: pleomorfa »

Gronkowiec, napisałam główne surowce, zakwas głównym surowcem nie jest. Natomiast to w etykiecie jest faktycznie kłamstwem.
Taka moja interpretacja. Cóż, jak ktoś by nie działał wybiórczo to w życie gluten jest i tyle.
Natomiast nigdzie nie jest napisane, że nie ma glutenu.
Mniejsza, jak odpiszą to przekleję ;).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: gronkowiec »

Nie mam ochoty wracać do akcji, którą większość pamięta z blogiem glutenowym, podanym jako bg, bo wystarczy zamienić mąki. Systuacja tutaj podobna.
Nie jest ważna czy surowiec jest główny czy nie. wazne czy zawiera gluten i że jest duzymi literami napisane, że zrobiony z surowców naturalnie bg.
Inna sprawa czy wierzymy w to co napisane z przodu etykiety czy czytamy dodatkowo skład.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: Anula80 »

:galy:
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Chleb czy na pewno bezglutenowy

Post autor: pleomorfa »

Odpowiedź

Szanowna Pani,

nasz produkt Chleb bez pszenicy, jak sama nazwa wskazuje nie posiada w składzie pszenicy. Jako zakład produkujący dodatki dla piekarnictwa i cukiernictwa nie jesteśmy w stanie produkować żywności bezglutenowej dlatego w informacji na etykiecie dotyczącej alergenów jest ujęty gluten. Pochodzi on z zakażeń krzyżowych, o które bardzo łatwo, gdyż podstawowym naszym surowcem w zakładzie są mąki pszenne i żytnie.
Naszym zamysłem była produkcja pieczywa o obniżonej zawartości glutenu, ale zdajemy sobie sprawę, że aby produkować mieszanki bezglutenowe, czy nawet o obniżonej zawartości glutenu, powinniśmy mieć certyfikat Stowarzyszenia osób chorych na celiakię oraz znak przekreślonego kłosa. Niestety w naszym przypadku jest to niemożliwe. Dlatego zdecydowaliśmy się na produkcję pieczywa bez pszenicy. Naszymi odbiorcami są ,,normalne" piekarnie, w których osoby chore na celiakię lub mające alergię na gluten nie robią zakupów. W materiałach informacyjnych- ulotka, strona internetowa- nie piszemy, że nasz produkt jest przeznaczony dla chorych na celiakię i uczulonych na gluten. Informujemy jedynie o glutenie, zagrożeniach, które może ze sobą nieść oraz o tym, że nasze pieczywo jest skierowane dla tych konsumentów, którzy chcą ograniczyć gluten w diecie z różnych powodów np. moda, zachowania celebrytów i.t.p.
W żadnym razie nie zachęcamy chorych na celiakię do spożywania naszego produktu, tym bardziej, że my jesteśmy producentem mieszanki, a producentem pieczywa jest piekarnia, której warunki produkcji są dla nas nie znane i nie możemy ich w żaden sposób kontrolować ani nadzorować. Badania mieszanki Chleba bez pszenicy, które zleciliśmy wykazały, że nasza mieszanka zawiera poniżej 100ppm glutenu, ale biorąc pod uwagę to co już napisałam nie zdecydowaliśmy się na promowanie tego produktu jako chleba o niskiej zawartości glutenu.

Gdyby miała Pani jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania to zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam

Dorota Sztandera
Kierownik Działu Badań i Rozwoju
oraz Kontroli Jakości
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ