LODY - wolno spożywać???

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Ola*, nawet nie wiesz jak ja ci zazdroszczę upodobań! Ja mam, niestety, podobny gust w kwestii lodów jak Magdalaena - sorbety jem "z braku laku" :( Cóż, każdy ma jakiegoś gryzia, co go mole, jedni cierpią z braku piwa, inni pączków, a u mnie największym problemem są lody :(

BTW, zmobilizowaliście mnie w końcu do wzięcia byka za rogi i napisania do producentów, żeby sprawdzić chociaż, które z sorbetów mogę jeść, jak mnie brak lodów bardzo przyciśnie. Niestety, właśnie dostałam odpowiedź od Korala, nieco inną niż ta wcześniej wklejona, co mnie nieco martwi. Martwi mnie, albowiem po tym wklejanym gdzieś tam na forum artykule z "Przekroju" już sama nie wiem, czy atesty z Centrum Zdrowia Dziecka są wiarygodne, czy nie... Wklejam treść odpowiedzi do wglądu:

"Szanowna Pani!
W Pani przypadku, kiedy występuje uczulenie na gluten i laktozę można spożywać tylko lody wodne i sorbetowe. Naszej produkcji są to: Solo, Lulek, Smykuś.
Syrop skrobiowy który używamy do produkcji wszystkich lodów pochodzi albo z kukurydzy albo z pszenicy. W przypadku syropu z pszenicy producent deklaruje go jako bezglutenowy z uwagi na to, że gluten został w procesie produkcji usunięty (potwierdzone badaniami w Zakładzie Immunologii Klinicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie)."

Czemu oni, u licha, nie mogą napisać wyraźnie na opakowaniu każdego produktu, z czego jest syrop skrobiowy w nim użyty? ](*,)

A, vixi, naprawdę umiesz sama robić lody? A wkleisz przepis w Kulinariach? [-o< Jak się zdenerwuję, to sobie może zrobię z mleka sojowego...
Ostatnio zmieniony czw 18 maja, 2006 09:46 przez kfiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

kfiatek pisze: Czemu oni, u licha, nie mogą napisać wyraźnie na opakowaniu każdego produktu, z czego jest syrop skrobiowy w nim użyty? ](*,)
Też się nad tym zastanawiałam... Nawet proponowałam to pani z Jogobelii - żeby napisali, że ich produkt jest bezglutenowy. Na co pani odpowiedziała mi, że jak skrobia zawierała gluten toby napisali, a skoro nie zawiera, to nie piszą.

Ja myślę, że producenci nie zdają sobie sprawy z tego jak osoby chore podchodzą do tematu.
Zgodnie z ustawą :
http://www.federacja-konsumentow.org.pl ... ?story=337
1. Środek spożywczy w opakowaniu jednostkowym znakuje się dodatkowo poprzez zamieszczenie informacji:
(...)
6) o gatunku rośliny, z której pochodzi skrobia, jeżeli oznakowanie środka spożywczego wskazuje na obecność w nim skrobi lub skrobi modyfikowanej fizycznie lub enzymatycznie, a skrobia ta może zawierać gluten.

I wszystko byłoby dobrze gdyby każdy tego zapisuj przestrzegał.
Producenci (ci uczciwi, którzy zawsze umieszczają informacje) niby są w porządku, działają zgodnie z prawem i robią to wszystko co powinni. Nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo jesteśmy podejrzliwi. I że tracą z klientów tego powodu, że nie podają pełnej informacji.

Ja często robię też tak: jeśli jest jakiś produkt "X", na którego opakowaniu nie pisze że zawiera gluten, przeglądam inne "podejrzane" produkty danego producenta. Jeśli gdzieś, na innym produkcie "Y" znajduję informacje że zawiera gluten, wtedy przyjmuje, że dany producent ma taką politykę, że o zawartości glutenu informuje. I gdyby produkt "X" gluten zawierał, to taka informacja znalazłaby się na opakowaniu.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Ja też napisałam do Grycany, a oto odpowiedź:

"Szanowna Pani,

zgodnie z deklaracją naszych dostawców żaden ze składników nie zawiera
produktów zawierających gluten. Syrop skrobiowy dodawany do lodów
przygotowywany jest z ziemniaków i pochodzi od jednego dostawcy.
Jeżeli Pani sobie życzy, jesteśmy w stanie wysłać do Pani kopię deklaracji
producenckich.

Z poważaniem

BZ"
Obrazek
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Agniesia pisze: Jeżeli Pani sobie życzy, jesteśmy w stanie wysłać do Pani kopię deklaracji
producenckich.
echh... żeby tak każdy producent odpowiadał... po prostu marzenie.
Wikusia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 19 mar, 2006 16:57
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wikusia »

Moi kochani
jestem bezglutkiem od niedawna... bo tak konkretnie to od 1.03.2006
ale już zdążyłam zauważyć jaki to jest spory problem :?
co do lodów... to producenci troszkę was wszystkich zbywają...
:frown:
i to mnie denerwuje
bo co z tego że jakieś lody bądź jogurty są zrobione z produktów bezglutenowych....
jak na tej samej linji (może linii?? ) :lol: są też produkty zawierające gluten...
wiem coś o tym bo moja mama miała przyjemność zwiedzić kilkadziesiąt linii produkcyjnych w tym kraju (tak na marginesie najsterylnijsze są linie produkcyje jednej z najbardziej znanych firm produkujących pokarm dla psów i kotów :| )
i wiem od niej że na tej samej linii produkcyjnej na której idą lody mające dodatek mączki chleba świętojańskiego, albo pszeniczne syropy skrobiowe idą też lody bez tych składników...
podobnie z jogurtami... stąd produkty mogą być zanieczyszczone glutenem...
wszysstko jemy na własną odpowiedzialność :roll:
Wiktoryka
Awatar użytkownika
Anna Frączek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: sob 01 kwie, 2006 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Anna Frączek »

Linii, linii :D
Całkowicie się z Tobą zgadzam w tej kwestii - dlatego wkleiłam przepis na lody domowej roboty. Jak tylko znajdę wolną chwilę i stare książki kucharskie na strychu to poszperam i może jeszcze jakiś przepis na domowe słodkości dodam. Pozdrawiam
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Anna Frączek pisze:Jak tylko znajdę wolną chwilę i stare książki kucharskie na strychu to poszperam i może jeszcze jakiś przepis na domowe słodkości dodam.
Jak znajdziesz przepis na mleku, ale bez śmietany to wklej, co? [-o< (mleko sojowe AlproSoi myślę że by się nadało na zamiennik, ale śmietany sojowej, która nie miałaby żadnych mlecznych składników, dotychczas nie udało mi się dostać :( ) Tylko przepisy na lody to może lepiej nie w tym wątku, a w Kulinariach, w dziale Desery i lody, żeby łatwo było znaleźć :)

[ Dodano: Pią 19 Maj, 2006 15:38 ]
A, dostałam właśnie kolejną odpowiedź od Nestle, i okazuje się, że to jednak ja nie skumałam o co chodzi, a w dodatku pierwsze pytanie zadałam trochę dookoła :) Wkleję wam całą korespondencję - trochę długie, ale w ten sposób łatwiej zrozumieć genezę odpowiedzi:

Moje pierwsze pytanie:

"Szanowni Państwo,
>Chciałabym się dowiedzieć, które z lodów produkowanych przez Państwa
>mogą spożywać osoby z alergią na gluten i laktozę? Dodam, że gluten jest to
>białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie, oraz
>wszystkich produktach wytworzonych
>z tych zbóż (np. wafle, syrop skrobiowy lub glukozowo-fruktozowy
>wytworzony z pszenicy, itp.),
>laktoza natomiast to cukier występujący w mleku i produktach mlecznych.
>>Wydaje mi się, że laktozy nie zawierają następujące Państwa sorbety
>(jeśli się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu):
>Giga Kaktus, Kaktus, Nestea Lemon, Beach Cola, Misiowy lodzik
>Chciałabym się jednak upewnić, czy te sorbety są również bezglutenowe?
>Z czego produkowany jest używany w tych lodach syrop skrobiowy / syrop
>glukozowo-fruktozowy?
>>Jeśli oprócz wymienionych lodów są jakieś inne, które mogę spożywać,
>również będę wdzięczna za informację. "

Odpowiedź:

"Szanowna Pani!
>Lody, które Pani wymieniła mogą zawierać śladowe ilości laktozy lub glutenu. Osoby będące na diecie bezglutenowej i z nietolerancją laktozy spośród lodów produkowanych przez Nestlé mogą wybrać 2 rodzaje lodów: Gibek i Jojo. Są to lody wodne przeznaczone dla dzieci ale mają swoich oddanych konsumentów również wśród dorosłych. Nie zawierają one w swoim składzie żadnych surowców, które mogą zawierać gluten czy laktozę. Są również wolne od śladowych ilości laktozy i glutenu.
>Zapraszam do degustacji i życzę smacznego!"

Pytanie dla upewnienia (doskonale ilustrujące paranoiczną podejrzliwość kfiatka :D ) :

"Szanowna Pani,
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Przyznam, że jestem trochę skonsternowana, gdyż znajoma osoba chorująca
na celiakię
poinformowała mnie właśnie, że spośród Państwa lodów za bezpieczne dla
bezglutenowców
uważa następujące:
Kaktus, Giga Kaktus, Jojo, Gibek, BluMagik, BluMiś, Beach Cola.
Z Pani informacji rozumiem, że Jojo i Gibek są bez glutenu i bez laktozy.
Czy z tego wynika, że Kaktus, Giga Kaktus, BluMagik, BluMiś i Beach Cola
nie zawierają glutenu,
ale mają śladowe ilości laktozy? Czy może ta osoba się myliła?
Przepraszam za tak szczegółowe pytania, ale chciałabym się upewnić."

Odpowiedź:
"Szanowna Pani,
zgadza się. Lody Kaktus, Giga Kaktus, Jojo, Gibek, BluMagik, BluMiś, Beach Cola są wolne od glutenu, nawet w śladowych ilościach ale w tej grupie tylko Gibek i Jojo nie zawierają laktozy w składzie ani w ilościach śladowych.
W przypadku dalszych pytań, proszę o kontakt.
Serdecznie pozdrawiam"
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: salcia »

A oto odpowiedź jaką otrzymałam z Zielonej Budki:

Nie wszystkie lody sa bezpieczne. Czesc produkowanych lodow przez Zielona Budke zawiera w swoim skladzie gluten. Jest to oczywiscie pochodna skladnikow takich jak syropy skrobiowe, czy produkty waflowe.

W zwiazku z tym moge polecic lody tzw. czyste, np. waniliowe, lub bez dodatkow takich jak wafelki (czyli wszystkie rozki i kanapki lodowe).
Prosze rowniez uwazac na lody z dodatkami owocowymi, poniewaz bardzo czesto producenci sosow, topingow, wsadow owocowych uzywa do produkcji roznego rodzaju syropow.
Tak wiec moge polecic lody:
- waniliowe
- orzechowe,
- bakaliowe
- lody waniliowe na patyku
- lody owocowe na patyku bez dodatkow.

Przyznam,że taką okrężną drogą ale dotarło do mnie,że właściwie ciężka historia z tymi lodami...Odpowiedzi tak skonstruowane żeby lepiej chyba -nie kupować.Mam takie wrażenie.
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

salcia pisze:Jest to oczywiscie pochodna skladnikow takich jak syropy skrobiowe
To czemu wcześniej mówili, że wszystkie ich lody są na syropie skrobiowym z ziemniaków???!!
:evil: Buu, a ja już się nastawiłam, bo sorbety z Zielonej Budki jak dotąd najbardziej mi smakowały. Ciekawe, co mi odpiszą, pewnie znów coś innego...
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

kochani mączka chleba świętojańskiego jest bezglutenowa - to nie jest zboże!!!
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Jestem zła, smutna i w ogóle wszystko, co negatywne :( Dostałam bowiem odpowiedź od Zielonej Budki:
"Generalnie najbezpieczniej spozywac lody bez dodatkow, tzw. czyste, np. waniliowe. Syrop uzywany przez nas w produkcji lodow jest syropem glukozowym.
Oczywiscie laktoza znajduje sie w mleku, co limituje z drugiej strony spozywanie lodow na bazie mleka w proszku.
Jezeli chodzi o sorbety, owszem sa one produkowane bez mleka, ale w ich skladzie sa dodatki owocowe, w ktorych sklad wchadza rozne syropy skrobiowe, glukozowe, fruktozowo-glukozowe itp. "

Jak widać, jest to odpowiedź z gatunku tych, z których kompletnie nic nie wynika. Znaczy przepraszam, wynika jedno: nie jestem klientem, na którym by im zależało :( Czuję się normalnie jak alien, względnie wybrakowany towar :( Problem polega na tym, że sorbety w kubeczkach z Zielonej Budki to były jedyne sorbety, które jeszcze jako tako mi smakowały, więc dziś u mnie dzień żałoby narodowej po Zielonej Budce, żeby nie powiedzieć, że po lodach jako takich... Sprawdziłam dziś skład w sklepie i zobaczyłam, że oprócz syropu glukozowego w samych lodach, syrop glukozowy oraz zagęstnik - skrobię modyfikowaną zawiera również koncentrat owocowy używany w tych lodach. Zrozumiałam, że nie chcą brać odpowiedzialności za skład koncentratu nie produkowanego przez nich, ale dzięki temu dowiedziałam się, że Zielona Budka jest dla mnie kompletnie zakazana :( Podsumowując: z celiakią i nietolerancją laktozy, spośród wszystkich lodów na rynku wolno mi tylko te dwa na krzyż lody od Nestle. Szlag by to, lato idzie... :( Czy ktoś ma może te przepisy na lody domowe? [-o<
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
tato chorej
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: wt 20 cze, 2006 04:08
Lokalizacja: wschowa

Post autor: tato chorej »

witam , przed chwila dołączyłem do was , nie jestem chory ,ale problem dotyczy mojej córeczki, jest celiakiem :( , smutno nie tylko mi z tego powodu. Czytałem juz od dłuższego czasu wasze wypowiedzi i postanowiłem w końcu dolączyć do waszego Forum. Nadchodzi lato i wiem co było po tamtych wakacjach.Ninka zobaczyła jakieś dziecko z lodem w dłoni zaraz też , oczywiście chciała. Chcę uszczęśliwić moje dziecko , lecz za nic w świecie nie mogę się zdecydować na zakup jakiegokolwiek loda , etykiety z opisem składników są bardzo skąpe i często bardzo ogólnikowe .Przeglądając Forum dotyczące lodów , od samego początku postrzegam, że wasze wypowiedzi są takie "na pół gwizdka" , przepraszam was ale takie odnoszę wrażenie. Pocieszanie sie wzajemne i próbowanie na własnej skórze co wolno a czego nie, do niczego nie doprowadzi (tym bardziej ,że to nie mnie problem dotyczy tylko mojej córeczki i nie mam zamiaru robić na niej doświadczeń kulinarnych) , myśle , że trzeba sie poważnie zająć sprawą i zmusić producentów to właściwego oznakowania produktów tym bardziej , że sa odpowiednie przepisy i służby kontrolujące i nadzorujące dane gałęzie przemysłu spożywczego ( aż dziw bierze , że do tej pory, nie dokładnie kontrolowane są pod tym względem firmy produkcyjne PRZECIEż JESTEśMY W UNII EUROPEJSKIEJ JUż TAK DłUGO , A TU DALEJ WOLNA AMERYKANKA). Nikt nie karze producentom etykietować swoich produktów "przekreślonym kłosem" ale sklad powinien być jasny, czytelny. Dzięki za uwagę.
P.S. aha, na koniec chciałbym wam dodać ,że w zakładzie w którym znajdują sie wafle biszkopty itp. półprodukty do produkcji lodów , nie można takiego zakładu uważać za BEZPIECZNY DLA CELIAKóW ( ponieważ , linia tehnologiczna przykładowej firmy ma styczność z w/w półporduktami , wiec wniosek prosty , że lody produkowane w takiej fabryce zawierać będą śladowe, niedopuszczalne ilości glutenu dla celiaków.
no to chyba wszystko na ten temat
Sorki za małe zdołowanie , ale jeśli ktoś zna firmę w której sa produkowane same np. SORBETY , to prosze aby dał mi znać jak najszybciej, bo nie mogę patrzeć jakie wielkie pragnienie i chęc zjedzenia choć jednego loda ma moja córeczka.
No to trzymajta sie :D/
córeczka jest chora
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

tato chorej pisze:myśle , że trzeba sie poważnie zająć sprawą i zmusić producentów to właściwego oznakowania produktów tym bardziej , że sa odpowiednie przepisy i służby kontrolujące i nadzorujące dane gałęzie przemysłu spożywczego
Witamy następnego Wojownika w naszym gronie :D . Cóż, nic prostszego, zamiast krytyki, weź sprawy w swoje ręce. Osobiście nie wiem, co jeszcze możemy robić, oprócz wysyłania maili z pytaniami... Nasyłać na fabryki inspekcje z Sanepidu i pokrewnych? :D A o możliwości zanieczyszczenia liniii produkcyjnych było już setki razy... niestety, każdy ma tego smutną świadomość.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

tato chorej pisze:zacząć trzeba by od naszego Premiera, to on wydaje mi sie , powołuje różne instytucje do życia poprzez Ministra Zdrowia (ciekaw jestem czy on wogóle wie o problemie
Tak, jasne, wie i nie może spać po nocach. Nieustannie dręczy go świadomość, że w jego kraju całe rzesze ludzi nie wiedzą co jeść, żeby im nie zaszkodziło... (wypowiedź celowo ocieka złośliwą ironią, szkoda, że nie ma takich emotek... :evil: ).
Prawo jest, tylko nikt go nie przestrzega :read:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Polecam lody sorbetowe Grycana . Są w Supermarketach .
ODPOWIEDZ