Celiakia a ciąża 2

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
AngelFromHell
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: sob 20 sie, 2005 17:06
Lokalizacja: krAina disneYa

Post autor: AngelFromHell »

Postanowilam nie zakladac nowego watku tylko napisac tutaj.
kiedys pisalam )baardzo dawno temu ;)) ze mam celiakie prawie od urodzenia.
aktualnie jestem w 15 tyg ciazy. staram sie jak moge przestrzegac diety, ale niestety ostatnio zjadlam cos czego mi niewolno (zwykle niedoczytanie etykietki :()
nie byla to jakas super duza ilosc, ale dosc spora. jak to moze zaszkodzic mojemu dziecku?
czy jedna z konsekwencji moze byc jego utrata? :(
In the arms of the angel..
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Sporadyczne spożycie glutenu nie ma takich konsekwencji jak długotrwałe podjadanie. Nie martw się na zapas :)
AngelFromHell
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: sob 20 sie, 2005 17:06
Lokalizacja: krAina disneYa

Post autor: AngelFromHell »

nie nie martwie sie az tak.
a tak z ciekawosci przez soradyczne podjadanie co moze stac sie dziecku? moze wolniej sie rozwijac?
dzieki za odpowiedz :))
In the arms of the angel..
NIKO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 07 lip, 2008 21:41
Lokalizacja: GRUTA

Post autor: NIKO »

czesc ja jestem tego zdania jezeli to sie stalo przez przypadek to nie ma problemu, ale jezeli bedziesz sporadycznie podiadala to w koncu twoj organizm bedzie mial dostarczany gluten ktory jak wiesz dla ciebie jest ,,trucizna,,i moze to w jakis sposob wplynac na przebieg twojej ciazy.Ja na twoim miejscu bym nie ryzykowala dziecko to naj wiekszy dar jaki moze nas spotkac wiec nie ma co kusic losu.Goraco pozdrawiam...
marzena5
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 05 gru, 2008 21:06
Lokalizacja: dl slask

Post autor: marzena5 »

Witam. Mam 25l. Mając 2lata byłam rok na diecie a potem "wyzdrowialam" aż 3lata temu zdiagnozowano celiakię znów. Przy okazji marskość wątroby. Mialam przeszczep w styczniu 08 czyli niedługo będzie rok ;) Ponieważ mój chłopak zaczyna wspominać o staraniu się o dziecko,postanowiłam poczytać o doświadczeniach innych.. Moi lekarze generalnie są pozytywnej myśli w tym temacie.Choć jak widać wszystko jest bardzo indywidualne.. Mam jak zawsze nadzieję,że wszystko będzie dobrze,bo wiara daje siłe i marzenia się spełniają. pozdrawiam
Awatar użytkownika
SuperBlondi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: pn 27 paź, 2008 11:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: SuperBlondi »

Witajcie kochani. Jestem tu od niedawna ale już mi się bardzo podoba. Stwierdzono u mnie celiakię. Lekarz kazał mi poczekac z decyzją o dziecku przez pół roku od stwierdzenia i gastroskopii, bo powiedział że jest ryzyko niepłodności i poronienia. Raz już poroniłam, nikt wtedy nie wiedział dlaczego. :-( Teraz się bardzo obawiam i wolę czekać, niż się śpieszyć, tylko martwi mnie ile takie czekanie będzie trwać :-( Czy ktoś z was wie coś na ten tamat albo miał podobne przejścia?
Gośka lost
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: wt 09 gru, 2008 20:10
Lokalizacja: ok. Rzeszowa

Post autor: Gośka lost »

czesc jestem tu nowa. Moja historia jest dość długa ale nie bede jej opowiadać. Mam właśnie pytanie odnośnie ciąży. Jakie jest prawdopodobieństwo że mogę być bezpłodna, mogę miec problemy z zajściem w ciąże albo jakie jest ryzyko poronienia? Czy można to jakoś sprawdzić? Robi się w tym kierunku jakieś badania? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Obawiam sie, ze sie nie robi...tzn nikt Ci nie powie w jakim stopniu spustoszenie organizmu spowodowane nie-przestrzeganiem diety wplywa na plodnosc. Wiadomo za to, ze celiakia nie leczona to objawy róznych chorob, ktore koniec koncow moga utrudniac doczekanie sie zdrowego potomka, ale utrudniac w na prawde rozny sposob. Mozna miec klopoty hormonalne i w zwiazku z tym nie jajeczkowac prawidlowo, mozna poronic -rowniez ze wzgledu na wycienczenie organizmu (anemia, niedobory wszelkich mineralow i witamin) i pewnie jeszcze ze 100roznych innych przyczyn...ale tego sie nie da okreslic dokladnie, a najlepiej byc na scislej diecie i dopiero po jakims roku starac sie o dziecko.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

anakon pisze:a najlepiej byc na scislej diecie i dopiero po jakims roku starac sie o dziecko.
Na ścisłej diecie - wiadomo, to absolutna podstawa.
Ale, jak już gdzieś pisałam, ostatnio spotkałam się z opinią lekarza, że całkowita regeneracja kosmków u zdiagnozowanej osoby dorosłej zajmuje od 2 do 4 lat. Pytanie oczywiście, czy całkowita regeneracja kosmków jest niezbędna - być może wystarczy "nie całkowita", tylko twoje dobre samopoczucie. Musisz obserwować, jak reagujesz, jak się czujesz, czy widzisz poprawę, czy jeszcze wciąż coś szwankuje.
Tu przede wszystkim dobry lekarz powinien pomagać :zly:
Ostatnio zmieniony pt 12 gru, 2008 07:48 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
mama Gabi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 02 lip, 2007 21:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mama Gabi »

Witam wszystkich w Nowym Roku!
jestem mamą 5letniej Gabi, córka od 3 lat na diecie,
mam pytanie, czy jest jakaś mozliwośc sprawdzenia czy drugie dziecko też będzie miała celiakię? Jestem w 6 tyg. ciązy:) moja pierwsza córka urodziła się o czasie, ale była bardzo mała, z niedowagą i bardzo dużym brzuszkiem, czy będąć w ciąży i jedząc gluten już jej szkodziłam? nie chciałabym tego powtórzyć
pozdrawiam
NIKO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 07 lip, 2008 21:41
Lokalizacja: GRUTA

Post autor: NIKO »

witam jestem mama chlopca 4.5 letniego od 3.5 roku na diecie(celiakia).wydaje mi sie ze w czasie ciazy nie zaszkodzisz swojemu dziecku moj synek mimo pozniejszej choroby urodzil sie duzy 4kg.Jezeli chodzi o drugie dziecko mozna zrobic badania przy porodzie-podczas porodu pobiera sie krew pepowinowa i bada pod katem przeciw cial..Sama rok temu urodzilam drugie dziecko i robilam te badania.pozdrawiam:)
anita marzec
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 wrz, 2008 16:37
Lokalizacja: Jedrzejow

Post autor: anita marzec »

Hej Kochani!Ja Wlasnie sie dowiedzialam ze jestem w 6 tygodniu ciazy.Bardzo dlugo stralismy sie z mezem o dziecko ale jakos nam sie nie udawalo,wtedy nie wiedzialm ze jestem chora,lekarz nie mogl powiedziec dlaczego,dopiero jak choroba dala znac o sobie i doprowadzila mnie do calkowitego wyniszczenia dowiedzialam sie o celiaki i jej skutkach wiec na diecie jestem od 5 miesiecy ale czuje sie zupelnie zdrowa moja waga wrocila do normy ale to nie zmienia faktu ze bardzo sie martwie o moje malenstwo Trzymajcie Kciuki :) :)
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Powodzenia Anito,
będę trzymała kciuki :)
Awatar użytkownika
Milonia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: śr 23 lip, 2008 22:45
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Milonia »

WITAM!Mam 46 lat.Mój jedyny syn ma 18 lat.Kiedy pierwszy raz zaszłam w ciążę(miałam 25 lat)nie wiedziałam,że jestem chora.Ciąża obumarła w 10 tygodniu.Dwa miesiące później znalazłam się w szpitalu z podejrzeniem białaczki.Dzięki mądrej p.doktor,która zasugerowała,że być może mam celiakię(-w dzieciństwie przez krótki czas byłam na diecie bezglutenowej)po wielu różnych badaniach skierowano mnie do kliniki gastroenterologii w Warszawie na biopsję jelita cienkiego,co potwierdziło trafność jej diagnozy. Starałam się ściśle przestrzegać diety bezglutenowej.Ponownie zaszłam w ciążę 1.5 roku po rozpoczęciu diety.Syn co prawda nie ma celiakii(robiliśmy tylko badanie krwi w wieku 1.5 roczku,a potem testy alergologiczne),ale od urodzenia ciągle choruje.Ma astmę oskrzelową,alergię na kurz,pleśnie,pyłki roślin,ADHD z zaburzeniami koncentracji uwagi,problemy dermatologiczne.Ciągle zastanawiam się,czy gdybym zaszła w ciążę po dłuższym przestrzeganiu diety ,mój przystojny,mądry syn,byłby zdrowszy?
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Milonia pisze:Mój jedyny syn ma 18 lat. (...) Syn co prawda nie ma celiakii(robiliśmy tylko badanie krwi w wieku 1.5 roczku,a potem testy alergologiczne),
to w 1992 były już badania na przeciwciała ? czy na pewno były ok ? może zbadaj go jeszcze raz ?
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ODPOWIEDZ