Alkohole...

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Mam dokładnie takie samo zdanie jak koteczek...
Po przekopaniu internetu znalałam wiele artykułów, w których wycztałam, że gluten procesu destylacji nie jest w stanie przetrwać - i generalnie to co wyczytałam brzmi rozsądnie, wytłumaczenie całego procesu jest dla mnie jasne, nie mam powodów by w to wyłumaczenie nie wierzyć.

Więc pijam każdy alkohol, poza piwem oczywiście - z uwagi na słód jęczmienny.
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

wszystko super tylko powtórzę się znowu - może można to jakoś potwierdzić bo skoro to takie oczywiste z chemicznego punktu widzenia - to przecież można to jakoś potwierdzić - a właściwie skoro to jasne to czemu we wszystkich bezglutenowych źródłach pisze jakie alkohole można spożywać a jakich nie?
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Jeszcze raz przytoczę link. który w tym temacie przewija się na okrągło:
http://www.celiac.com/st_prod.html?p_pr ... 5515903.cb
Chyba nie są głupi i skądś mają te dane...???
:-k
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

masz chyba rację Kabran - to trzeba się teraz zabrać za sprostowania w nowych publikacjach
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Ja nie piję jeszcze ginu i whisky. Zwłaszcza ta druga wygląda naprawdę "zbożowo"
Generalnie nie piję wódki jako takiej, czasami w knajpach w drinku, ale unikałabym siwuchy - słabo oczyszczonej.
A co myślicie o żubrówce ? Czy ta mętność to efekt braku oczyszczenia czy trawki ?
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

hmmm przyznam że żubrówkę lubię...ale lubię też wino i sama robię, lubię poncze, kruszony i inne...drinki również...jedyne czego na prawdę nie lubię to szampan - z tych dozwolonych oczywiście - bo z niedozwolonych to nie wiem
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

kabran pisze:Jeszcze raz przytoczę link. który w tym temacie przewija się na okrągło:
http://www.celiac.com/st_prod.html?p_pr ... 5515903.cb
Chyba nie są głupi i skądś mają te dane...???
:-k
magiczne zdanie ze wskazanego linku:
All distilled alcohols are gluten-free.
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Wklejałam już tu kiedyś tego linka (albo ktoś inny go wklejał) ale się powtórzę:
http://www.enabling.org/ia/celiac/ada.html


Bardzo ładnie tłumaczą w tym artykule dlaczego nawet jeśli "baza" była glutenowa - po destylacji glutenu już nie zawiera. Te same informacje odnoszą się zesztą również i do octu...


Proteins are made up of 20 different amino acids that are linked together by peptide bonds to form what is called a polypeptide. They are like the beads of a necklace, where different amino acids correspond to different colored beads. The number of each type of amino acids in a protein, combined with their sequence in the chain, determines what the protein is.

Proteins are long polypeptide chains usually incorporating at least 50 amino acids, although some proteins have many hundreds of amino acids in their chains. Natural peptides are shorter chains that are frequently the result of breakage of a long protein chain into smaller pieces, which can be of varying lengths.

For example, if there are only two amino acids in the chain, it is called a dipeptide. Diepeptides are too small to be harmful to celiac patients. The smallest peptide that has been shown to be harmful has 12 amino acids linked in the polypeptide chain.

There are a number of chemical ways to break up the proteins into shorter chains or even into the individual amino acids that comprise the protein. Some food processing methods, hydrolyzation for example, do break proteins up into peptides. If the proteins came from a gluten-containing grain, some of the peptides could be toxic, as the above theory proposes.

When a protein like gluten is hydrolyzed (broken up), the degree of breakdown may vary. Although the polypeptide chains could be broken down to the constituent amino acids, which would be harmless, the process is seldom carried that far. If it were, the resulting ingredient might no longer have the properties the food processor desired. "Partial" hydrolysis might result in peptides large enough to be toxic. That`s why celiacs are advised to avoid hydrolyzed wheat protein or other hydrolyzed ingredients for which the source is not stated. Some of the peptides could be toxic.

Since FDA regulations now require that processors state the source of hydrolyzed ingredients, which can be soy, corn or wheat, celiacs should be able to read the label and determine which hydrolyzed proteins to avoid and which would be safe. This was not the case when processors could simply declare hydrolyzed "vegetable" protein on the label, leaving the celiac in the dark as to the source of the ingredient. *

However, the theory described above about dangerous peptides would not apply to distilled vinegar. Distillation is a process that separates molecules using their different volatilities. Those that are highly volatile (turn readily to vapor when heated) go one way (into the distillate); those that are less volatile or not volatile at all will lag behind or stay with the starting mixture.

For example, table salt is not volatile. It will not turn to vapor if heated under distillation conditions. So you can`t smell it. But you can smell alcohol, as you probably know if you`ve been near someone who has had too much to drink. That`s because alcohol is highly volatile.

Gluten proteins and peptides (even amino acids) have so little volatility, they don`t vaporize with the alcohol in distillation, and are left behind, as table salt would be, while the alcohol separates readily. This means toxic peptides would not be present in the distillate when pure grain alcohol is made. So even if a distilled vinegar was made from pure grain alcohol derived from wheat (if you were able to find some), it would still be gluten free. **

Distillation has been practiced for centuries. It is an easy process to understand and has withstood the test of time, if not the test of celiacs. Readers who prefer to continue to avoid distilled vinegar, which is almost always (if not always) made from something other than wheat, can comfortably do so,. But their individual reactions or choices have nothing to do with other celiacs.

(...)

As noted above, the same principles that apply to distillation of alcohol for vinegar apply to distillation of alcohol for alcoholic drinks. Distilled alcoholic drinks would be gluten free as long as no gluten is added back in after the distillation process. According to the ADA, rum, gin, whiskey and vodka should be safe for celiacs.
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

aż tak biegła nie jestem ale najważniejsze zrozumiałam #-o
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Dzięki, Olu*! Miałam Cię właśnie prosić o coś takiego... Czytasz mi w myślach. :wink: :D :=D>:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

No dobrze, czyli alkohole destylowane są oki, wódki też niby możemy pić, (dla mnie to i tak czysta teoria bo nie pijam w ogóle) ale czy na pewno są one całkowicie wolne od glutenu nasze polskie produkty bo w tym linku
http://www.celiac.com/st_...-43105515903.cb
to są produkty w większości amerykańskie i jak napisali na początku artykułu składniki wykorzystane do produkcji zostały sprawdzone jakiś czas temu i należy skontaktować się z producentem w celu sprawdzenia czy są one nadal bezglutenowe.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kuba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 20:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kuba »

dawno nie uczestniczyłem w "tej" dyskusji o alkoholach, na temat wysokoprocentowych napitków mam swoje zdanie i nie wtrącam się w " wasze" ;) dysputy, mnie interesuje piwo, niestety w kraju nie ma go gdzie kupić w dalszym ciągu i jak narazie dalej chyba nie będzie, poniżej wklejam odpowiedz na moje zapytanie wysłane do australii:
Dear Jakub,



Thank you for your e-mail.



We expect to commence distribution in the UK later this year and Europe in 2007.



We will keep your details on file and e-mail you when we a nearing availability in Europe.



Kind regards,



John O`Brien

O`Brien Brewing Pty Ltd

ABN 30 106 079 994



Ph: (61) 3 9370 9939

Fx: (61) 3 9375 2128



www.obrienbrewing.com.au
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

Mam nadzieję, że zanim mój mały dorośnie to już będzie większy wybór w piwku bezglutenowym :))
mamuśka Mariuszka
Awatar użytkownika
tyqua
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: wt 30 maja, 2006 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: tyqua »

Niedawno znalazłam to w inecie, tak a propos ziemniaczanki:

"Ponieważ etanol może powstawać na drodze fermentacji cukrów prostych głównie glukozy, skrobię [z ziemniaków] trzeba poddać hydrolizie, podczas której ulega ona rozkładowi. Teoretycznie można to zrobić przez ogrzewanie skrobi z kwasem siarkowym, w praktyce wykorzystuje się enzymy wytwarzane przez kiełkujące ziarna (w gorzelniach preferuje się kiełki jęczmienia) tzw. słód. (...) Zmiażdżone kiełki jęczmienne nazywane słodem dodaje się do masy ziemniaczanej o temperaturze około 60 stopni."
http://elbimbero.republika.pl/ziemniaki.htm

Czyli co, żegnaj Luksusowa? :(

Ostatnio się tym nie interesuję, bo i tak nie piję (ciąża), ale z tego co pamiętam, to można pić wszystkie brandy (w tym koniak i armaniac), wina oczywiście, campari, wermuty, tequilę :P . Jest też jakaś whiskey kukurydziana, ale nazwy nie pamiętam (tu pamiętam, że przystojny barman z Białegostoku nie był w stanie udzielić mi informacji, czy coś do niej glutenowego dodają, mimo że gościu miał sporą wiedzę na temat alkoholi).

Piwo bezglutenowe pamiętam jedno (angielskie): Bard`s Tale Ale.
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

a propos alkoholi. Znacie jakieś dobre (i bezglutenowe :D ) drinki...?
ODPOWIEDZ