Celiakia a ciąża 2

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gość

Post autor: Gość »

chętnie się dowiem równiez wszystkiego z tym związanego - równiez do kobiet, które nie przestrzegały diety, lecz dowiedziały się relatywnie późno... czy ciąża może być zagrożona? czy jest większe ryzyko chorób, niedowagi płodu?


to bardzo ważna rzecz, planuję miacierzyństwo w najbliższym roku :D , a dopiero niedługo przejdę na dietę... :(woę zawczasu wiedzieć, co może mnie czekać i na co się przygotować
owca
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 03 mar, 2004 23:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: owca »

przepraszam - zapomniałam sie zalogować, stąd powyższy post jest bez podpisu - a był mój :)

pozdrawiam i czekam na wszelkie możliwe rady i wskazówki dotyczące macierzynstwa z celiakią...
owca/Rochel - przed badaniami ale już z wyrokiem :)
olivka

Post autor: olivka »

Bardzo ciekawy temet zaczełas niestety nie moge w zaden sposób dac ci konstruktywnej rady, sama szukam odpowiedzi na ten temat. Bede sledzic twoj post i czekam na jakies niusy, pozdrawiam
Ania

Post autor: Ania »

W wieku 22 lat miałam zdiagnozowaną celiakię. A mając 28 lat urodziłam zdrową córeczkę. Ciąże przechodziłam bez żadnych komplikacji. Dziecko urodziło się duże i zdrowe. Dbałam aby przez pierwsze 9 miesięcy nie dostawała glutenu. Na szczęście jest zdrowa i na nic nie uczulona.
Gdyby ktoś miał pytania o przebieg ciąży to chętnie odpowiem

Pozdrawiam Ania :D
buba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 06 kwie, 2004 08:17
Lokalizacja: Szczecin

Celiakia a ciąża

Post autor: buba »

Czy ktoś z Was słyszał o wpływie celiakii na możliwości zajścia w ciążę???Prof. gastrologii postraszyła mnie, że mogę mieć problemy z zajściem w ciązę przy celiakii.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.
Renata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 22:12

Post autor: Renata »

Ja miałam problem z powodu tej choroby bendąc w ciąży z 2 dzieckiem, musiałam leżeć od 3 m-ca bo była zagrożona.
Jeśli zdecydujesz się na dziecko to bezwzględnie ścisła dieta i lekko strawna.
Bardzo dużo snu i zero wysiłku.


Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
RochelJo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 10 maja, 2004 21:41
Kontakt:

Post autor: RochelJo »

dopiero niedawno sie dowiedziałam, że mam celiakię (tzn miałąm jako małe dziecko, a potem myśleliśmy, że "wyzdrowiałam"...), przede mną badania i dopiero wtedy przejdę na dietę.

czytałam o zagrożeniach ciąży przy celiakii - czy także gdy przestrzega się ściśle diety? jak długo przed zajściem w ciążę powinno się być na diecie?

myślałam o dziecku, gdzieś najdalej za rok - czy to będzie już wystarczający okres regenerowania organizmu?

muszę przyznać, że te skutki zasmuciły mnie najbardziej... marzę o kilkorgu dzieci, ale równocześnie studiuję i nie będę mogła sobie pozwolić na parę miesięcy szpitala by podtrzymać ciąże :( och...
buba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 06 kwie, 2004 08:17
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: buba »

Hmmm, ja już nie studiuję, ale też nie będę mogła pozwolić sobie na kilka miesięcy szpitala. No, chyba, że rzucę pracę :roll:

A sytuację mam identyczną. "Miałam" celiakię w dzieciństwie, podobno wyzdrowialam. Od pewnego czasu zaczęły się dawne horrorki zdrowotne. Podejrzewano nawet chłoniaka a ja czułam, że wyczerpują mi się wewnetrzne baterie. Od miesiąca jestem na diecie i wreszcie wracam do normalnego życia. Podczas pobytu w szpitalu uprzedzono mnie o możliwych kłopotach przy ew. ciązy. Myśleliśmy o dziecku za jakieś 2-3 lata, jednak skoro mogą być problemy nawet z zajściem w ciążę to zastanawiamy się czy troszeczkę nie przyspieszyć...

Wczoraj sięgnęłam po niemieckojęzyczne materiały dot. celiakii i jasno jest tam napisane, że niegastrologicznymi syndromami celiakii są m.in zaburzenia płodności i wielokrotne poronienia. Nie wiem tylko czy dotyczy to też osób, które przestrzegają diety.
agusia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: śr 12 maja, 2004 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: agusia »

Urodziłam synka 1,5 roku temu. Celiakie zdiagnozowano u mnie w lutym tego roku, nie miałam żadnych problemów z zajściem w ciążę, chociaż przez utajoną chorobę zawsze ważyłam za mało, hemoglobina była na zbyt niskim poziomie. Co prawda gastrolog pytał mnie o to czy nie było u mnie poronień, nic takiego.
Ciążę przeżyłam rewelacyjnie, synek jest zdrowy i nie ma celiakii, na szczęście.
Pozdrawiam wszystkich działających w kierunku zaciążenia
RochelJo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 10 maja, 2004 21:41
Kontakt:

Post autor: RochelJo »

to trochę pocieszające :) może jak szybko przejdę na dietę, będe się zdrowo odzywiać zeby wyrównać braki ... to wszystko będzie w porządku :)
choć pewnie trzeba będzie bardziej uważać...
tyczka

macierzyństwo

Post autor: tyczka »

  • :) Cześć!! Pozdrawiam wszystkich ,jestem Celiakowcem od 30-lat i mam 6-letniego synka, który jest zdrowy. Wczasie ciąży bardzo pilnowałam diety, ale nie obyło się bez anemii. Mały urodził się zdrowy ( 9 -pkt) . Niestety szukam nadal dobrego znawcy celiakii dla dorosłych w okoliczch Gorzowa wlkp. Może ktoś mi pomoże? tyczka
RochelJo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 10 maja, 2004 21:41
Kontakt:

Post autor: RochelJo »

dzięki za wasze wpisy, dodały otuchy :) dobrze, że jest jedynie "ryzyko", ale nie żadna pewność, że musi coś pójść źle... szczególnie, że ryzyko zawsze istnieje, nawet gdy nie jest się celiakowcem.


a czy może ktoś, po późnym zdiagnozowaniu, spotkał się z radą lekarza typu: "jeśli myśli pani o ciąży, to proszę poczekać przynajmniej X miesięcy od rozpoczęcia diety" ?
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Właśnie niedawno dowiedziałam się, że mama kolegi z klasy mojego bezglutka-Kuby jest na diecie. U niej było tak, że chorowała jako dziecko, potem żyła bez diety. Trzy lata temu urodziła trzecie dziecko i zaczęło się od nowa:biegunki, niski poziom potasu itp. Ona zasugerowała lekarzowi badanie w kierunku celiakii i w ten sposób jest znów na diecie. Ale żadne z jej dzieci nie ma problemów ze zdrowiem, wszystko jest ok.
A ja zawsze byłam zdrowa, za to mam dwoje dzieci na diecie.
Także głowa do góry!
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Ja sama nie jestem chora na celiakię, ale za to mam dwoje chorych dzieci. Znam kobietę, która jest chora i urodziła troje zdrowych dzieci, chorowała tak jak Wy w dzieciństwie, a potem nie była już na diecie. Celiakia "zaatakowała" ją po ostatniej ciąży, jest znów na diecie od trzech lat i czuj e się wyśmienicie. Nie miała problemu z ciążami, porodami itp. Głowa do góry, dziewczyny, to naprawdę zależy też od predyspozycji każdej z nas, trzeba wierzyć, że będzie ok!
Magdalena z Malborka

Post autor: Magdalena z Malborka »

U mnie bardzo późno wykryto celiakie. Problemy mialam od czterech lat (anemia, braki żelaza, utrata masy ciała) zaraz po urodzeniu córki. Teraz od niedawna mam dietę bezglutenową. Wiem, że nie leczona choroba spowodowała teraz między innymi zaburzenia płodności i mam nawet wątpliwości, czy uda mi się zajść w ciąże po raz drugi.
ODPOWIEDZ