Celiakia a ciąża 2

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Olesia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 16:57
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Olesia »

no czytam i czytam i sama juz nie wiem o co chodzi-[zwlaszcza jesli jest to celiakia, a nie alergia na gluten lub zespol zlego wchlaniania, czy jelita drazliwego]
a ja byłam przekonana,ze celiakia to to samo :)))
Ostatnio zmieniony wt 11 kwie, 2006 21:16 przez Olesia, łącznie zmieniany 1 raz.
zaczynajcie! czas dokończy!
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Różnica między alergią na gluten a celiakią jest zasadnicza i była już wielokrotnie "przerabiana" na Forum. Alergia to przesadna, wygórowana odpowiedź układu immunologicznego na alergen, np. gluten (ale niekoniecznie). Objawy typowe to bóle brzucha, biegunki, wysypka, pokrzywka itp. Objawy są na ogół dość burzliwe. Mechanizm powstawania celiakii wciąż jest dyskusyjny. Ale zasadnicza różnica polega na tym, że w celiakii gluten niszczy kosmki i upośledza wchłanianie. Dopiero to powoduje powstawanie tzw. chorób towarzyszących (np. osteoporozy). Celiakia jest chorobą wrodzoną i ma się ją do końca życia. Alergia pokarmowa, zwłaszcza u dzieci może minąć (choć nie musi). Zaś wtórny zespół złego wchłaniania powstaje w wyniku działania jakiegoś czynnika zewnętrznego, np. intensywnej kuracji antybiotykowej i jest przemijający. Zaś ZJD (IBS) to zupełnie inna para kaloszy, choć i w tym przypadku wielokrotnie spotkałam się w literaturze z zaleceniem diety bezglutenowej.To tyle o tym, choć zupełnie nie na temat... Niniejszym się sama upominam. :wink:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Olesia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 16:57
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Olesia »

dzięki serdeczne za odpowiedz.powiem szczerze,ze słyszałam rozne opinie,rozne teorie,nawet lekarze nie sa w stanie wysnuc jednego tlumaczenia...nie chce sie teraz wymadrzac ale słyszałam,ze jedno i drugie ma jedno pochodzenie,i nie leczone doprowadza do powaznych zaburzen w organizmie...jak tylko znajde materiał żrodlowy to sie podziele...
a z innej beczki...jestem od grudnia na Dapsonie i moja pani ginekolog poradzila,zeby narazie wstrzymac sie z zajsciem w ciaze..raz,ze mam jeszcze słaby organizm,dwa,ze przyjmuje Dapson.A trzy,mam cukrzyce...i zyje jakos dalej,chociaz bywa ciezko.Czy ktoras z Was zaszla w ciaze podczas stosowania tego leku?...bede wdzieczna za informacje:)) pozdrawiam:)
zaczynajcie! czas dokończy!
Obrazek
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Sylwia czy podvczas ciązy nie miałaś problemu z bólami stawowymi nasilonymi??
Ja niedługo mam zamiar zacząc sie starac ale ostatnio jeste trochę w kropce ponieważ od ok 1/2 roku potwornie bolą mnie stawy mimo restrykcyjnej diety i boje sie co będzie w czasie ciąży ....
Sylwia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: pn 14 cze, 2004 14:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sylwia »

Oj jeśli to do mnie to nigdy nie byłam w ciaży. Rozumiem, że w takim wątku to się wszystko może pomieszać. :D
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Tutaj chyba trudno o reguły. Nigdy nie byłam na diecie, ale po zagrożonej ciązy (4 miesiące w łóżku) urodziłam celiaczkę, a drugą ciążę straciłam w trzecim miesiącu
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

hmmm sylwia ja rozumiem że masz dnę moczanową...mój facet ma to samo a ja mam celiakię dwie diety i zamieszania co nie miara to co ja mogę jemu zabronione a to co on może tego ja nie...ale ten świat jest zbudowany...a co do występowania celiakii w rodzinie to według mnie to bardzo możliwe - sama podejrzewam w mojej rodzinie dwie osoby ale ze strachu przed diagnozą jakby to było nie wiem coś tragicznego nie chcą się zbadać...
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

vixi u mnie jest to samo, mam pewne podejrzenia ale ta osoba się uparła, że badania nie zrobi. Próbowałam namówić na przeciwciała i też nic nie wskórałam
Obrazek
Sylwia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: pn 14 cze, 2004 14:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sylwia »

vixi pisze:hmmm sylwia ja rozumiem że masz dnę moczanową...
Niezupełnie, bo to były jedynie przejściowe problemy (a w przypadku dny chyba nie jest tak łatwo się jej pozbyć). Skąd się wzięły nie wiem ale podejrzewam, że miało to jakiś zwiazek z niezdiagnozowana celiakią.
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Do Patki
Ja będąc w ciąży nie miałam żadnych problemów ze stawami, choć przed bywało różnie, były dni, że się nie mogłam ruszać z bólu ale na szczęście w ciąży nie miałam większych dolegliwości (oprócz tych oczywistych jak poranne mdłości ale i te nie trwały długo). Poza tym w ogóle nie chorowałam (zazwyczaj mam kilka angin w ciągu roku), myślę, że to dlatego, że organizm kobiety w ciąży nastawia się bardziej na dzidziusia i to właśnie jego rozwój jest najważniejszy. Pamiętaj tylko o przestrzeganiu diety ( można nabawić się niedokrwistości), ja przyjmowałam cała ciążę preparat witaminowy i bardzo rygorystycznie przestrzegałam diety, no i lekarz sam był zdziwiony, że moja morfologia jest lepsza niż przed ciążą. A dzieci to największy skarb i szczęście...

A to właśnie moje maleństwo
Obrazek
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

jeśli tak to wielkie szczęście - pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Anna Frączek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: sob 01 kwie, 2006 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Anna Frączek »

Do Asi S:
Ola jest śliczna :D Tylko uprzedzam - wszystkie Ole mają "charakterki"!!! :wink: Wiem z własnego doświadczenia
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Właśnie zaczęłam zauważać ten charakterek u mojej niuni, robi takie miny, że hej! Dzięki za ostrzeżenie, będę uważać, pozdrowienia dla Ciebie i Oli!
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Witam,
Za 3 misiace bede szczęśliwą mężatką i zaraz po ślubie chcielibyśmy starać się o dziecko. Celiakie wykryto u mnie dopero teraz - w wieku 24 lat (od ponad 2 lat walcze z objawami, a diagnoze postawiono wczoraj:()
Jak dlugo powinnam byc na diecie bezglutenowej zanim zaczniemy probowac??
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

ja byłam pół roku na diecie zanim zaszłam w ciążę, ale to zależy od wyników badań, ja miałam niski poziom żelaza zaraz po diagnozie, po trzech miesiącach wrócił do normy więc nie było żadnych przeciwskazań (morfologię też miałam w normie). Myślę, że i tak powinnas zasięgnąć rady dobrego gastrologa, jesli takowego znasz :D Pozdrawiam i życzę powodzenia!
ODPOWIEDZ