Ogórki kiszone

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Hehe, a podli kapitaliści to nie mają co robić, tylko wrzucać chleb i potem go wyjmować, albo dolewać żur ryzykując spleśnienie całej partii;).
Pogrzebałam i znalazłam to
http://zadajpytanie.pl/pyt/96/jak-rozne ... ie-ogorkow
i mi się wyjaśniło, czemu od kupnych ogórków ze zwykłego sklepu mój żołądek wariuje:) Kwasów nie lubi i to wiem na pewno, stwierdzone na innych produktach. Jak kupuję kapustę albo ogórasy w biosklepie, to mogę zeżreć kilogram na raz i nic mi nie jest.
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Znaczy moja babcia też nie kisi poprzez wrzucanie chleba :) więc oto jestem spokojny ale raczej dolewa octu trochę ... ale namówię by jedną partię zrobiła dla mnie bez octu zobaczymy ...
:okulary:
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nie jest potwierdzone, że w occie jest gluten. Raczej niemożliwe, żeby przetrwał, ale proszę - nie rozpoczynajmy następnej dyskusji na ten temat, są już wątki o occie na forum...
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Poproś babcię, żeby dolewała octu jabłkowego albo ryżowego, tam glutenu nie ma na pewno. No i na pewno są zdrowsze od spirytusowego.
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Dzięki za podpowiedź właśnie powiem by kupiła hm a czy jest łatwo kupić np w markecie większym taki ocet jabłkowy czy ryżowy bo taki zwykły to nawet w osiedlowym się dostanie ...
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Oczywiście. Tylko jest odpowiednio trochę droższy.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

No nie kosztuje złotówki za butelkę, ale nie jest przesadnie drogi, tym bardziej że do tych nieszczęsnych ogórków nie lejesz całej butelki, tylko dajesz odrobinę.
Ryżowy jest droższy, bo sprowadzany zza granicy, ale jabłkowy to rodzima produkcja i u mnie w całodobowych delikatesach dosztuje ze 2 złote za ćwiartkę. Moim zdaniem nawet jak ktoś nie ma dylematów typu "czy ma to gluten czy nie", to lepszy ten ocet jabłkowy niż odpad po produkcji spirytusu:)
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Czy w pestkach ogórka jest skrobia? A jeśli tak, to czy przy kiszeniu poszatkowanych ogórków mogła się rozejść po przetworze? Jeśli ktoś ma kiszone ogórki w plasterkach, czy mógłby to sprawdzić jodyną? Mam schizę, bo właśnie polałem zrobione domowym sposobem szatkowane ogórki i zrobiły się czarne. Osoba, która te ogórki zrobiła, nie wierzy w celiakię i kłamie, nie przejmując się prawdopodobieństwem swoich kłamstw. Dlatego mam schizę. Mogła coś tam dodać (np. skórkę chleba, którymi nieraz mnie straszyli handlarze ogórków) czy np. szatkować ogórki na brudnej tarce, na której wcześniej robiła np. bułkę tartą. Niestety zdążyłem trochę tych ogórków zjeść, zanim je polałem i wyrzuciłem...

Zrobiłem rewizję diety i obiecałem sobie, że nie będę miał więcej takich otwartych wpadek :(. Wytrzymałem może tydzień i już... Skoro tak regularnie się podtruwam, nic dziwnego, że zdrowie mi się nie poprawia, tylko ujawniają kolejne problemy...
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

titrant pisze:Czy w pestkach ogórka jest skrobia?
może spróbuj sprawdzić na świeżych ogórkach? tylko nie wiem, czy o tej porze można dostać prawdziwe ogórki z pestkami...
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

o tej porze bym w ogóle nie jadła ogórków i eksperymenty ogórkowe na własnym ciele zostawiła sobie do lata;) przecież strach to jeść!
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

broń boże jeść! myślałam raczej o eksperymentach chemicznych (polewaniu jodyną) :)
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

eee, to, co można teraz kupić w sklepach, pewnie pod wpływem jodyny wyparuje z sykiem :diabelek: i będzie bardzo fajny eksperyment
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: mJULKA »

Moja Julka nawet o tej porze roku jada ogórki kiszone bo tylko takie jej nie szkodzą-fakt są wychodowane w ogródku bez oprysków nawozów i całej tej chemii.Kiszę je bez dodawania skórek chleba(pierwszy raz w życiu słyszę że coś takiego się dodaje?)i bez octu bo ten 'specyfik' niestety jej nie podchodzi.
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

titrant pisze: Osoba, która te ogórki zrobiła /.../ Mogła coś tam dodać (np. skórkę chleba, którymi nieraz mnie straszyli handlarze ogórków)
Nie ma potrzeby dodawać skórki z chleba do kiszenia ogórków - same z siebie pięknie się ukiszą. Mówię z własnego doświadczenia, bo nie raz własnoręcznie ogórki kisiłam. Zapytaj, może babcia też jednak nie dodaje skórki.

Co innego buraczki na barszcz - można próbować ukisić (wtedy wymyte, ale nieobrane, w łupinie) bez dodatku skórki chleba - ale wynik niepewny - ponieważ często kiszenie się nie udaje, więc dla pewności ludzie dają kawałek żytniego chleba.
titrant pisze:Czy w pestkach ogórka jest skrobia?
Nawet jeśli w pestkach ogórka jest jakaś skrobia, to nie zawiera glutenu, a więc nam nie szkodzi.
titrant pisze: ) Mogła /.../ np. szatkować ogórki na brudnej tarce, na której wcześniej robiła np. bułkę tartą.
Wtedy to co innego - gluten w potrawie może być.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Grażyna pisze:Nie ma potrzeby dodawać skórki z chleba do kiszenia ogórków - same z siebie pięknie się ukiszą. Mówię z własnego doświadczenia, bo nie raz własnoręcznie ogórki kisiłam. Zapytaj, może babcia też jednak nie dodaje skórki.
Mi nie musisz mówić, że nie ma potrzeby. A babcia oczywiście niczego nie dodała, słoiki wymyła, a do tego ogórki na cienkie, równe plasterki pokroiła nożem <smiech na sali>.
Grażyna pisze:Nawet jeśli w pestkach ogórka jest jakaś skrobia, to nie zawiera glutenu, a więc nam nie szkodzi.
Nie musisz mi tego tłumaczyć, bo wiem. Dlatego pytam, czy skrobia mogła pochodzić z ogórków. A jeśli była skrobia z nieznanego źródła, a znam przecież sposób postępowania mojej babki, to była skrobia z glutenem.

Poprawiłam cytowanie.
Ostatnio zmieniony pt 11 lut, 2011 19:18 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ