Bigosik:D

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
manu666
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: czw 21 wrz, 2006 16:22
Lokalizacja: Częstochowa

Bigosik:D

Post autor: manu666 »

Uwielbiam polski bigos z kapusty naturalnej bez octu, z mięskiem, z grzybkami i kiełbaską swojską. Mam pytanie, otóż, czy mogę go jeść bez problemu??Czy moze zawiera on jakies niedozwolone składniki??[mam 18-scie lat]
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Poza tym, że musisz użyć sprawdzonej kiełbasy (bo z kiełabasami to różnie bywa), to nie ma żadnych przeciwwskazań. Zakładam, że jelita masz w porządku (tzn. kosmki o.k.), bo w przeciwnym razie przeciwwskazaniem jest ciężkostrawność owej potrawy. Natomiast grzybki, mięsko - cóż, są całkowicie bezglutenowe, kapusta też. :wink: Ja dodaję jeszcze suszone śliwki (sprawdzone) i kropelkę czerwonego wina.
manu666 pisze:bez octu,
Na litość! Ocet w bigoście to świętokradztwo...
(pozdrawia teoretyk potraw z kapusty :wink: )
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
manu666
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: czw 21 wrz, 2006 16:22
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: manu666 »

Ok. Dzieki, ale niestety mam zaniki kosmkow i musze jednak uwazac na ten bigosik:(
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

To mam dla Ciebie alternatywę. Pewnie, że to nie to samo, ale... zamiast kiszonej/surowej kapusty użyj kapusty pekińskiej. Trzeba pokroić w paseczki (razem z tym grubym nerwem przez śrosek liścia), potem wrzucić na chwilkę do wrzątku (fachowo to się chyba nazywa zblanszować :wink: ), a potem to już normalnie, jak bigos traktować (mięsko, kiełbaska, śliwki suszone, itp. co Ci będę tłumaczyć...).
Taki bigos jest duuuużo lżej strawny no i nie ma takich właściwości wzdymających, jak wersja oryginalna. Można też dodać kminku, będzie jeszcze "zdrowotniejszy". Polecam także do wypróbowania dla wszystkich "wątrobowców". :D
I jeszcze jedno - jak ma być lekkostrawny, to nie może być tłusty!
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Dodam swoje 3 grosze - Kabran ma rację :) Nie musi byc zwykła kapucha :)

Ja robię wersję "light" z kapusty włoskiej (mocniej pomarszczona niż biała) i odrobiny kiszonej. No i zamiast tłustego boczku i kiełbasy wrzucam podsmażone kawałeczki jakiegoś "lepszego" (delikatniejszego i chudego) mięska różnej maści. A "na trawienie" trochę majeranku. A - tłuszcz tylko z tego przesmażania mięska, więc niewiele. No i jak to bigos - najlepszy odgrzewany po wczesniejszym kilkukrotnym podgrzewaniu :P
Jest pyszny i zdecydowanie mniej "leży" na żołądku :)

No i glutenu tam chyba nie znajdziesz ;)
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
ODPOWIEDZ