Jak zrobić dobrą pizze?

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lars
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: pt 21 kwie, 2006 14:39
Lokalizacja: Piotrków

Jak zrobić dobrą pizze?

Post autor: Lars »

Pamietacie smak pizzy prosto z pizzerii? Nie wie ktos jak uzyskac podobny efekt w domu? Ja nie mam pojecia wogole o gotowaniu i bylbym wdzieczny za pomoc! Kupilem spody bezglutenowe i chcialem cos wykombinowac, wyszlo calkiem smaczne ale to nie bylo to. Jak oni robia w pizzeriach ten wierzch? Jakie przyprawy daja? Z gory dziekuje.
Always Look On the Bright Side of Life :-)
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Lars pisze:Jak oni robia w pizzeriach ten wierzch? Jakie przyprawy daja?
Wierzch to chyba pikuś, łatwe do powtórzenia w domu... Niepowtarzalne jest ciasto, takie chrupiące, pachnące..... no dobra, sami wiecie. :roll: Ale jak dla Ciebie spody są ok. to w wierzchach najważniejsze jest:
- 2 gatunki sera, a obowiązkowo mozzarella, najlepiej starta wcześniej na tarce - to ona tak się ciągnie. Ja daję jeszcze jakiś inny, "konwencjonalny" ser żółty;
- najważniejsza przyprawa to oregano, bez tego pizza nie jest pizzą. Kupisz w każdym spożywczym. Ostatecznie mogą być zioła prowansalskie, ale to już jakby nie to.
- spód dobrze jest posmarować oliwą z oliwek, dopiero potem układać "farsz".
- a to co położysz między spodem a serem - to już zależy tylko od Ciebie...
- zamiast koncentratu pomidorowego (stosowanego do smarowania placka) proponuję uduszone na masełku pomidorki z odrobiną czosnku i oregano.
Smacznego.....
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lars
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: pt 21 kwie, 2006 14:39
Lokalizacja: Piotrków

Post autor: Lars »

Dzieki Kabran! Ogolnie to podobnie ta pizze zrobilem ostatnio: mozarella i "zwykly" zolty ser, oregano, pomidorki i koncentrat. Sprobuje poddusic jeszcze tak jak mowisz te pomidorki z oregano i czosnkiem, to moze byc to brakujace ogniwo w mojej pizzy marzen! :-) A co do spodow, to nie sa rewelacyjne,ale sam nie potrafie zrobic wiec musza mi wystarczyc. Chociaz moze kiedys mnie najdzie wena i wparuje jak zawsze do kuchi z pelnym osprzetem, czyli: w jednej rece ksiazka kucharska a w drugiej gasnica i cos pokombinuje :-) A nie wiesz moze jak zrobic sos czosnkowy do pizzy? Bo tych z pizzerii to chyba nie mozemy?
Always Look On the Bright Side of Life :-)
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Mnie w pizzy z pizzerii najbardziej podniecało wybieranie niesamowitych smaków - jakaś hawajska, teksańska, chłopska, albo pół takiej - pół takiej. W domu nigdy nie mam tylu składników i dla jednej pizzy nie chce mi się kupować
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

ja robie farsz z duszonymi pieczarkami parowkami i papryką a na to ser zolty a na koncu polewam ketchupem.
Farszu mam tak duzo ze jakos przytlumia efekt nie dobrych blatow.

W pizzy zawsze najbardziej lubilam spod. Zwlaszcza z pizzy hut ten na grubym ciescie. Mniam mniam
Obrazek
son3
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: śr 09 sty, 2008 19:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: son3 »

Moja mama zawsze kombinowała coś z pizzą sporóbuje sama zrobić według tych rad xD

I niestety nie wiem jak smakuje prawdziwa pizza nigdy nie miałam okazji spróbować :(
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

son3 pisze: I niestety nie wiem jak smakuje prawdziwa pizza nigdy nie miałam okazji spróbować :(
Ciesz się, to jest coś przepysznego. I po co masz sie martwić że nie będziesz mogła tego nigdy więcej jesc. Ciasto rozpływa Ci się w ustach. Przyzwyczaiłam się do diety, ale najbardziej brakuje mi pizzy.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

gosia888 pisze:Ciasto rozpływa Ci się w ustach.
Ale to nie do końca wynika z właściwości glutenu. Ciasto niekiedy rozpływa się (jest wilgotne) dlatego, bo pracownicy pizzerii wrzucają na przygotowywaną pizze wcześniej zamrożone pieczarki i inne składniki :)
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

gosia888 pisze:Ciesz się, to jest coś przepysznego
gosia888 pisze:Ciasto rozpływa Ci się w ustach.
Uprzejmie proszę o nie dołowanie innych Forumowiczów. <:>> Mnie też brakuje pizzy. Ale prowadzę eksperymenty, dość już zaawansowane i powoli zbliżam się do ideału... :P
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

kabran pisze:Uprzejmie proszę o nie dołowanie innych Forumowiczów
ok postaram się :P

Wiecie co mi się ostatnio śniło? Że poszłam do pizzeri z moim blatem i poprosiłam tylko o dodatki. :D Ale rano jak się obudziłam to wszystko nie takie było proste. Stwierdziłam że musiał by być jakiś spód żeby gluten nie przeszedł, może jakiś papier do pieczenia albo pojemnik. Oraz jest problem z sosem. Bo ten sos na glutenowy mi wygląda :(
Obrazek
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Znalazłam kiedyś w internecie reklamę kamienia do pieczenia pizzy - taki do włożenia do piekarnika. Myślę o kupieniu takiego - pochwalę się efektami.
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

a co to jest ten kamień? Pierwsze słysze.
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Dowiedziałam się, że coś takiego istnieje, na jakimś forum kulinarnym (glutenowym).
Na stronie www.pizzastone.pl można poczytać i pooglądać zdjęcia chlebów pieczonych przez forumowiczów, a na www.pizzastone.com.pl - kupić.
Ja wiem, że na zdjęciach są chleby i pizze glutenowe, ale może bezglutenowe też wyjdą takie piękne? :P
Ostatnio zmieniony pt 11 sty, 2008 22:59 przez Grażyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Mój wypróbowany przepis, parę innych piekłam, ale już nie wrócę do nich:
-30 dag mąki,
-pół szklanki mleka,
-2 dag drożdży,
-1 jajo,
-2-3 łyżki oleju.
Mąkę mieszamy z jajkiem, drożdżami rozpuszczonymi w ciepłym mleku i zagniatamy, potem dodajemy olej i mieszamy.Ja to ugniatam w misce ręką, to najlepszy sposób.Następnie rozkładam na blasze, najcieniej jak się da i odstawiam na ok 2 godziny do lodówki. W tym czasie przygotowuję wędliny, ser itp... Potem tylko trzeba upiec.
Dodam, że ciasto może leżeć dłużej w lodówce, kiedyś zagniotłam przed wyjściem z domu, po południu miałam jak znalazł:tylko nagrzałam piekarnik, nałożyłam farsz i upiekłam.
Z połowy porcji wychodzi dla jednej-wdóch osób, zależy od apetytu.
Ostatnio zmieniony śr 16 sty, 2008 15:50 przez Kasia-mama, łącznie zmieniany 1 raz.
EMILA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: sob 21 lip, 2007 15:50
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: EMILA »

Właśnie dzisiaj dotarła do mnie paczka z bezglutenu. Zamówiłam między innymi spody do pizzy na spróbowanie i właśnie zastanawiałam się z jakim sosem mozna zrobić. Co wy dajecie: kupne sosy pomidorowe czy jakieś własnej roboty?
ODPOWIEDZ