Sprzeczne informacje...

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paw3lm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007 20:49
Lokalizacja: Pozań

Sprzeczne informacje...

Post autor: paw3lm »

Witam.

Dietę bezglutenową mam od ok. miesiąca. Na początku zaznaczam, że nie jestem chory na celiakie. Jestem chory na chorobę Leśniowskiego-Crohna, i jak już wyżej wspomniałem, od miesiąca mam włączoną dietę bezglutenową z powodu zaniku kosmków.
Przewertowałem forum, tyle na ile czas pozwolił, i natknąłem się na informacje jakoby syrop glukozowy zawierał gluten. A ja jestem w posiadaniu książeczki "Taste For Life" Schar - 20 Pytań i odpowiedzi dotyczących celiakii. I tam jest wyraźnie napisane, że syrop glukozowy, nie zawiera glutenu, gdyż jest produktem dozwolonym do spożycia.
I w końcu gdzie leży prawda? Korzystając z okazji, czy odrzucacie państwo wszystkie produkty, które zawierają skrobie modyfikowaną? I może na koniec ostatnie pytanie, ostatnio zastanawiałem się nad tym czy powinienem jeść loda Big Milk, Algidy. Zaniepokoił mnie jeden składnik, a mianowicie mączka chleba świętojańskiego, ale znalazłem na forum informacje, że ten składnik nie zawiera glutenu. Czy więc mogę jeść tego loda, czy znajdują się tam inne składniki zawierające gluten?
Proszę o wszelkie rady.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam, Paweł.
Ostatnio zmieniony wt 24 kwie, 2007 22:03 przez paw3lm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Jeśli chodzi o skrobię modyfikowaną to jeśli to jest skrobia kukurydziana, to ja używam/spożywam taki produkt. Natomiast jeśli to jest skrobia niewiadoma lub pszenna to omijam takie produkty z daleka...wolę dmuchać na zimne.

Jeśli chodzi o lody, to od Algidy dostałem odpowiedź, że tylko lody z widoczną zawartością glutenu(czyli rożki, jakieś ciasteczka, czy wafelki) zawierają gluten. (Także lody Tiramisu mają jakąś cieniutką warstwę ciasta więc zawierają gluten).

Jeśli chodzi natomiast o syrop glukozowy to jak sam powiedziałeś sprawa chyba nie jest do końca pewna....
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Według dyrektyw Unii Europejskiej syrop glukozowo-fruktozowy jest produktem bezpiecznym.
Obrazek
paw3lm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007 20:49
Lokalizacja: Pozań

Post autor: paw3lm »

miszczPZ pisze: Jeśli chodzi o lody, to od Algidy dostałem odpowiedź, że tylko lody z widoczną zawartością glutenu(czyli rożki, jakieś ciasteczka, czy wafelki) zawierają gluten. (Także lody Tiramisu mają jakąś cieniutką warstwę ciasta więc zawierają gluten).
Czyli z odpowiedzi jaką dostałeś od Algidy wynika, że Big Milka można spokojnie zjeść ;)

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Witaj paw3lm.
1. Twoje informacje nt. syropu glukozowego są jak najbardziej prawdziwe. Wg dyrektyw Unii Europejskiej jest dozwolony. Jak poczytasz dokładniej Forum, to zobaczysz, że na ten temat była dłuuuga dyskusja. Ale consensus chyba został osiągnięty. ;)
2. Skrobia modyfikowana niewiadomego pochodzenia jest zakazana właśnie dlatego, że nie wiadomo z czego jest. Może być z kukurydzy, może z pszenicy. Sam fakt jej modyfikacji nie jest przeciwwskazaniem. Zwłaszcza, że chodzi tu o modyfikację chemiczną, nie genetyczną (jakby co... ;) )
3. Mączka chleba świętojańskiego jest jak najbardziej o.k.
Reasumując, Algida (zwłaszcza w świetle tego, co napisał miszczPZ) jest raczej bezpieczna. Wszystko zależy, czy jesteś w remisji czy w zaostrzeniu (ale chyba do remisji daleko, skoro kosmki w takim stanie). Ale jak sam wiesz pewnie najlepiej, w Crohnie nie ma jednej diety, trzeba samemu ustalać co można, a co szkodzi. Pozdrawiam.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

nie wiedzialam ze syrop mozna :) ale w sumie to dobrze :) głównie chodzi tu o soki i jogurty :0 ale sie ciesze hahahahahahahhahahaha :D
paw3lm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007 20:49
Lokalizacja: Pozań

Post autor: paw3lm »

kabran, historia mojej choroby jest dosc dluga, dlatego nie bede sie tutaj rozpisywal. Powiem tylko, że teraz mam stan remisji choroby, a diete mam wlaczona, po to by "polepszyć" stan kosmkow. W remisji jestem juz ponad rok, i co bardzo mnie cieszy, wszystko jest w porzadku ;) a i na koniec musze powiedziec, ze jestem milo zaskoczony, gdyz myslalem ze diete bezglutenowa przyjdzie mi ciezej znosic, jednak nie jest tak zle. ;]

Pozdrawiam.

[ Dodano: Czw 26 Kwi, 2007 16:42 ]
nie chce zakladac, nowego tematu, a mam kolejne pytania.
Syrop glukozowy oraz Syrop glugozowo-fruktozowy sa bezpieczne tak?
A drugie pytanie dotyczny tłuszczu roślinnego, co z nim?
ODPOWIEDZ