Witam..

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pablo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 02 maja, 2007 10:14
Lokalizacja: częstochowa

Witam..

Post autor: pablo »

Dzień dobry..

Mam kilka pytań odnośnie celiakia
1.Rozumiem ,ze przy tej chorobie używa się diety bezglutenowej ? tak?
również artykuły spożywcze bez mąki prawda?
2.Czy ta choroba jest dziedziczna ?
Pytam gdyż dowiedziałem się ,że znajoma jest chora..
,a widzę ,że na forum znajdują się no no .. niezłe przepisy na dobre ciasta hihi :)
które oj mogą się przydać:)
z góry dziękuje ..
Ostatnio zmieniony śr 02 maja, 2007 10:51 przez pablo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Po pierwsze - tak, przy celiakii obowiązuje bezwzględnie dieta bezglutenowa. Wszystko, co się je, nie zawiera nie tylko mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej, owianej, ale również skrobi różnego pochodzenia (zwłaszcza niewiadomego). Natomiast do wypieków, gotowania itp. uzywa się specjalnych mixów, które dla ułatwienia (i z przyzwyczajenia) nazywamy czasem mąką. Mixy takie kupuje się albo w sklepach ze zdrową żywnością albo przez internet w jednym z dwóch źródeł: Glutenex lub Bezgluten. Samemu taki mix można teoretycznie próbować zrobić, ale musi zawierać kilka rodzajów mąki bezglutenowej (np. kukurydzianą, ziemniaczaną), lepszy jest z bezglutenową skrobią pszenną, dodatkowo zawiera zawsze gumę guar lub analog. Dla polepszenia "cech piekarniczych" (zastępuje gluten). To łatwiej kupić...
Po drugie - z własnego i nie tylko doświadczenia wiem, że w zasadzie każdy przepis glutenowy można wykorzystać w kuchni bezglutenowej, podstawą są bezglutenowe zamienniki. I to w zasadzie wszystko.
Po trzecie - skoro Twoja znajoma ma celiakię, to chyba dasz jej namiary na to Forum? ;)
A po czwarte - powodzenia w bezglutenowym gotowaniu, jak masz jeszcze jakieś pytania, to jesteśmy tu po to, aby na nie odpowiadać. :D
P.s. Czy celiakia jest dziedziczna to trudno powiedzieć, na pewno nie jest to proste dziedziczenie, że jak matka/ojciec ma, to dziecko na pewno też mieć będzie. Mówi się o rodzinnym ryzyku, ale jest ono niewielkie w porównaniu z resztą populacji. Badania naukowe trwają.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
pablo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 02 maja, 2007 10:14
Lokalizacja: częstochowa

Post autor: pablo »

kabran pisze: Po trzecie - skoro Twoja znajoma ma celiakię, to chyba dasz jej namiary na to Forum? ;)
Chętnie bym dał..ale nie posiada komutera
,a co z tym dalej idzie nie ma dostępu do internetu.:(
ale dziękuje ślicznie ,ze znalazłeś odrobinkę wolnego czasu
za odpowiedz krótką ,a jakże treściwą ..:)
teraz wiem już więcej..ihih.. :)
Jeśli będę potrzebował.. pomocy, jakiejś rady wrócę hihi :)
Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ