biszkopt do tortu bez jaj

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
karolek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 04 lip, 2008 21:58
Lokalizacja: poznan

Post autor: karolek »

tydzień temu dowiedziałam się, że moja pięcioletnia córeczka musi być na diecie bezglutenowej i bezjajecznej. Jestem załamana. Wszstkiego muszę się nauczyć.
Proszę pomóżcie mi z przepisem na biszkopt do tortu. Tylko bez jaj.
Basia ma niebawem urodziny i zawsze robiłam jej torty i nie wyobrażam sobie tego nie kontynuować.

dziękuję
Karolina :)
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Jestem przerażona tym z czym musimy się borykać- znalazłam w BALVITEN-ie zastępnik jaj czyli tylko zamówić i tort dla córki będzie jak zawsze. ;)
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Ja borykam się z problemem biszkoptu już od kilku lat. Niestety jajka jest trudno zastąpić.
"Jajka zamiast" nie sprawdzają się, ale zastępnik jajka z Bezglutenu, który się niedawno pojawił, pomógł mi zrobić smaczny torcik. Spód wyszedł miękki, nie kruszył się.
Robiłam go na oko. Użyłam:
1,25 szkl. mąki domowej Bezglutenu
0,5 szkl. mąki ryżowej
0,5 szkl. mąki kukurydzianej
1 płaska łyżeczka gumy ksantan
1 szkl. cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia Celiko
7 łyżeczek zastępnika jaj Bezglutenu wymieszane z 0,5 szkl. wody
woda

Zastępnik jajka ubiłam mikserem z cukrem i wodą ok. 5. min, wymieszałam mąki i gumę ksantan w misce, dodałam do mieszanki. Konsystencja nie może być zbyt gęsta, ale i nie bardzo lejąca, coś pośredniego. Na końcu miksowania dodałam proszek do pieczenia. Ciasto wylałam do formy wysmarowanej margaryną i posypanej mąką kukurydzianą.

Mi osobiście bardzo odpowiada ksantan, ponieważ guma guar powoduje, że ciasto jest gąbkowate.

Jeśli chodzi o masę do tortu, zrobiłam bezmleczną, a la budyniową na bazie mleka sojowego w proszku i mleka kokosowego z puszki, mąki ryżowej i cukru. Polecam również osobom "mlecznym" zrobienie budyniu na bazie właśnie mąki ryżowej zamiast mąki ziemniaczanej, jest b. smaczny.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Gdzie można kupić gumę ksantan?
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Ja nigdzie w Polsce nie widziałam, dlatego poprosiłam o przywiezienie mi z Kanady...
Ale znalazłam na tej stronie: http://www.ecospa.pl/guma-ksantanowa-p-78.html

[ Dodano: Sro 06 Sie, 2008 17:54 ]
Dzisiaj dostałam ksantan wyżej wymienionej firmy w sklepie ze zdrową żywnością. Koszt: ok. 20 zł, jeśli się nie mylę za 60g.
Obrazek
ODPOWIEDZ