Witam - zaczynamy dietę

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
edit38
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 20 lis, 2008 06:27
Lokalizacja: Częstochowa

Witam - zaczynamy dietę

Post autor: edit38 »

Ponieważ u mojej córeczki wykryto grzybicę układu pokarmowego trafiliśmy do gastrologa. Lekarz polecił zrobić badania: IgAEmA, IgGEmA, L-amylaza, oraz kał na strawność. wyniki IgAEmA, IgGEmA wyszły dobrze, pozostałe wyniki trafiły bezpośrednio do lekarza. Ponieważ ja nie mogę wziąć urlopu do lekarza z dzieckiem poszedł mój mąż który nie zadawał lekarzowi pytań tylko słuchał co mówi lekarz. Podobno w tamtych wynikach wyszły jakieś zwłóknienia zbożowe i lekarz zakazał podawania dziecku do ukończenia 2 roku życia makaronów i pieczywa (wspomniał że w tych produktach jest gluten ale nie mówił o zakazie jedzenia innych produktów glutenowych). Czy ktoś słyszał o takim czymś? O czym mogą świadczyć te zwłóknienia? Gdy zapytałam o to internistę to odpowiedział że przebyta grzybica mogła uszkodzić kosmyki jelit i wówczas do czasu ich regeneracji zaleca się ograniczenie glutenu. Zastanawiam się czy skoro lekarz nie wspominał nic o pozostałych produktach glutenowych to czy muszę ich unikać (przyznam że bardzo mnie to przeraża) Samo nie podawanie zwykłego pieczywa jest dla mnie męką ponieważ dziecko chce jeść to co my (ukrywamy się z jedzeniem) a jest za małe (niecałe 18 m-cy) aby zrozumieć że to dla jego dobra.
Jestem zrozpaczona i wściekła że to nie ja poszłam do lekarza (gdy się człowiek kimś posłuży to nic nie wie) Wiem że powinnam udać się do tego gastrologa i z nim porozmawiać ale na wizyty z dzieckiem u lekarzy (którzy nieskutecznie szukali przyczyn dolegliwości) straciłam prawie cały urlop i nie mam możliwości porozmawiać z nim.
Przepraszam że się tak rozpisałam ale naprawdę jestem zdezorientowana.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

A czy ta grzybica została wyleczona?
Przeczytaj ten wątek: link do tematu o grzybicy
Wydaje się, że jeśli córka ma wciąż grzybicę, to powinna stosować dietę bezcukrową i pozbawioną innych składników, które są lubiane przez grzyby. I przyjmować probiotyki (vide post Kabran).

Dieta bezglutenowa powoduje odciążenie układu pokarmowego, ale nie oznacza wyłączenia cukrów...
Być może lekarz miał na myśli właśnie takie odciążenie układu trawienia i chciał zalecić dietę niskoglutenową, ale dla nas tu na tym forum to raczej albo dieta jest (z wyłączeniem glutenu całkowitym), albo jej po prostu nie ma.

Ciężko próbować zgadnąć, co lekarz miał na myśli :/
Ostatnio zmieniony pt 21 lis, 2008 11:21 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
edit38
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 20 lis, 2008 06:27
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: edit38 »

Mała właśnie jest w trakcie leczenia grzyba. Ja jestem może trochę nadgorliwą i nadopiekuńczą matką wszyscy (rodzina szczególnie męża, znajomi, lekarze) mi to mówią, ale ja nie mogę patrzeć jak mała cierpi więc szukam przyczyny (oni twierdzą że szukam dziecku chorób) Gdy dowiedziałam się o grzybicy to przeczytałam całą stertę artykułów na ten temat i wiem że mała powinna być na diecie bezcukrowej chociaż gdy mąż zapytał lekarza o to to on zrobił wielkie oczy . Mała nigdy nie dostawała dużej ilości słodyczy jedynie od czasu do czasu herbatniczka lub biszkopta i troszeczkę słodzimy herbatę. Probiotyki mała dostaje od dłuższego czasu codziennie.
Wiem że nikt tutaj nie będzie zgadywał co poeta/lekarz miał na myśli ale łudziłam się nadzieją że znajdzie się ktoś kto słyszał o czymś takim jak zwłóknienia zbożowe i będzie mógł mi coś podpowiedzieć lub zasugerować.
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Sugeruję zabrać lekarzowi wszystkie wyniki i iść z nimi do kogoś bardziej wyspecjalizowanego. Wyniki zawsze są własnością pacjenta, lekarz może sobie odpisac lub skserować, ale na koniec wizyty musi je oddać, nawet jeśli przyszły bezpośrednio do niego. Trudno cokolwiek komentować, skoro nie wiadomo co w nich było.
kinia2522
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 23 sie, 2009 17:47
Lokalizacja: Ostrow wlkp.

Post autor: kinia2522 »

witam
nie wiem od czego zaczac.dzis bylam po wynik gastroskopi,moj synek ma 4lata i 5 miesiecy.uslyszalam ze ma celiakie i diete bezglutenowa do konca zycia.czytam te wszystkie wypowiedzi na rozne tematy,zaskakuja mnie posty ze lody maja gluten,przerazaja skomplikowane nazwy pod ktorymi na etykietach znajduje sie gluten.nigdy nie zwracalam na to uwagi.jestem przerazona.pewnie za duzo jest tych nazw zeby ktos mi je wypisal,zebym mogla sie tego nauczyc.???
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kasinka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 288
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 22:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Kasinka »

Kiniu, w obecnej chwili raczej nie ma większych problemów jeśli chodzi o zaopatrzenie się w specjalne produkty bezglutenowe, coraz więcej produktów jest właściwie opisanych, (wiem wiem jeszcze długa droga przed nami), także proponuję powolutku przekopywac się przez forum jak to czyni wielu/e z nas.
Na początek polecam artykuł ze strony głównej Stowarzyszenia: http://www.celiakia.org.pl/index.php?la ... bdir=dieta tu jest opisane co wolno a czego nie powinno się spożywać.
Najważniejsze, żebyś była dobrej myśli, zarówno Tobie jak i synkowi potrzeba czasu na oswojenie się z dietą. No i uświadomieniem rodziny, opiekunów itd. Damy radę ;)
A nazw nie jest aż tak wiele ;)
Obrazek
kinia2522
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 23 sie, 2009 17:47
Lokalizacja: Ostrow wlkp.

Post autor: kinia2522 »

dziekuje za wsparcie i link.poczytam.pozdrawiam wszystkich
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Kinia, nie jesteś wyjątkiem- dla mnie diagnoza też była szokiem. Na początku było ciężko kupować, gotować czy piec. Teraz po 2 latach już nie jest żle, a to dzięki naszemu forum, spotkaniom i książkom. Ty również sobie poradzisz jestem tego pewna. Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ