Kawa i herbata.

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Słuchałem niedawno przelotem w radiu audycji o błędach na etykietach. Na olejach wg obowiązujących przepisów nie trzeba pisać, że zawierają kwasy omega 3, bo muszą je zawierać, a wielu producentów, mimo to, dodaje ten tekst na etykiecie. Podobnie jest pewnie z taką kawą: mimo, że jest to produkt jednoskładnikowy, producent dodatkowo podkreśla, że jest to 100% kawy. Domniemuję, że jednoskładnikowy, bo gdyby tak nie było, musiałaby pojawić się lista składników.
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Ja bym to barała na logikę- kawa rozpuszczalna to również Inka- producent napisał prawdę, nie piłabym tego :D
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Bez przesady, Inka jest zbożowa, co tu porównywać...?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

No właściwie nigdzie nie jest tam napisane, że to tylko kawa z ziaren kawowca... Rozpuszczalnej już w każdym razie nie piję, bo się źle po niej czuję. Niezależnie czy zawiera gluten, czy nie.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Ja też, jak pisałem, źle się czuję po kawie. Bez względu na zawartość glutenu.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

a ja mam pytanie co do herbat. Zauważyłam m.in. w sadze owocowej (niektórych smakach) i w liptonie (też w niektórych smakach) ze jest maltodekstryna i pod spodem - otrzymywana ze skrobi. wiecie coś może na ten temat?
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Ja też coś widziałam podejrzanego w herbacie saga z wit c i miodem ale teraz zapomniałam co tam było nie tak wiem, że odłożyłam ją na półkę
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Pamietam, ze w herbacie Irving, ktora wcale nie jest najtansza, bylo napisane, ze zawiera gluten - to znaczy nie sama herbata, ale aromaty wlasnie. Nie powiem, podlamalo mnie to troche. Wiec jesli napisali w skladzie herbaty maltodekstryne ze skrobii, to ja bym nie pila. Po pierwsze - bo to paskudztwo ;) a po drugie, bo nie wiadomo.
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

herbata

Post autor: alva_alva »

Jakie herbaty sa bezpieczne? Pytam, bo wyczytałam, że gluten jest nośnikiem aromatu w herbatach.

Byłabym wdzięczna za wypisanie nazw herbat, które pijecie i które nie szkodzą.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

z owocowych pije Minutkę i herbaty z Lidla. W niektórych sagach i liptonie jest maltodekstyna otrzymywana ze skrobi (tylko nie ma napisane z jakiej).
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: herbata

Post autor: Magdalaena »

alva_alva pisze:Jakie herbaty sa bezpieczne?
Herbatę traktujesz tak jak każdy produkt - czytasz skład na opakowaniu (nie trzeba podawać składu jeśli produkt jedno jednoskładnikowi np. mleko).
Jeśli w składzie nie ma wymienionej np. mąki pszennej, czy glutenu jako alergenu, to znaczy że producent deklaruje, że produkt nie zawiera glutenu.
Jeśli masz wątpliwości (ale w końcu dlaczego miałabyś je mieć?) piszesz maila do producenta.
alva_alva pisze:Byłabym wdzięczna za wypisanie nazw herbat, które pijecie i które nie szkodzą
To nie jest dobra metoda, bo każdy ma indywidualną wrażliwość na gluten.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
@lk@
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 12 kwie, 2012 15:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: @lk@ »

Hmmm...tak przeczytałam ten wątek i od razu rzuciłam się do szafki z herbatami czytać etykiety. Nie wpadłam na to że i w herbacie może czaić się gluten ;/ Nie znalazłam w składach nic niepokojącego w oczywisty sposób... poza powtarzającym się słowem "aromaty". To znaczy że jakie aromaty? W sensie z czego? To te złe "skrobiowe aromaty"o których tu mowa?
Awatar użytkownika
Sage
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: sob 03 mar, 2012 18:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Sage »

Miałam kiedyś taką ulubioną herbatę zieloną Liptona o orientalnym, anyżowym smaku...Teraz jest bardzo trudna do dostania. Przeczytałam jej skład. W polskiej wersji było niesprecyzowane coś o aromatach. Ale już w słowackiej czy czeskiej w nawiasie poinformowano, że obsahuje maltodekstrin, czyli, że zawiera maltodekstynę. Odstawiłam ją. Na szczęście odkryłam, że koperkowa smakuje podobnie :)
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Ja zaczęłam pić "zwykłą" liściastą. Na szczęście nigdy nie smakowały mi smakowe wersje herbat.
Obrazek
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

wczoraj przejechałam się na herbacie owocowej aromatyzowanej z biedronki. Oj cierpiałam...prawdopodobnie nieszczęsne aromaty, chociaż z innym firm pije herbaty z aromatem i ok, a ta biedronkowa do kosza.
ODPOWIEDZ