Kawa i herbata.

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ainer
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: pt 26 maja, 2006 15:21
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Ainer »

Kawa powróciła do łask dzięki :=D>: ,a dalej i tak czarna magia.
Awatar użytkownika
Trillion
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 88
Rejestracja: śr 30 lis, 2005 14:37
Lokalizacja: Kraków

KAKAO I INNE W PROSZKU

Post autor: Trillion »

Grażyna pisze:Czasem przeglądam amerykańskie fora dla bezglutków i tam kiedyś spotkałam informację, że nie należy używać kakao holenderskiego. Natomiast w przepisach nie piszą, żeby użyć kakao, tylko zawsze jest "kakao bezglutenowe ". Co Wy na to?
Ostatnio natknęłam się na informację, że do cukru pudru dodaje się środki przeciwzbrylające - czasem jest to skrobia! ](*,)
Szkoda, ze wczesniej tego postu nie widzialam... Po kakao holenderskim zawsze w typowy sposob boli mnie zoladek a raz ostro poszlo na calego. Nie mialam pojecia co jest grane... W istocie to, co w proszku i sie nie zbryla jest z gory podejrzane... [niczego innego w proszku, w tym cukru pudru, nie tykam]
Dziekuje za post.
Awatar użytkownika
Młoda_17
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: wt 23 maja, 2006 20:55
Lokalizacja: Świebodzice

Post autor: Młoda_17 »

Dobrze, że ja mam uczulenie też na kakao...przynajmniej nie martwię się że mi mogło zaszkodzić...a co do kawy to ja pije naturalną i zawsze po niej jest Ok:):)czuje się dobrze:)
Awatar użytkownika
Trillion
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 88
Rejestracja: śr 30 lis, 2005 14:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Trillion »

Substancje ktore przeciwdziałają zbrylaniu, spotykane w sproszkowanych produktach żywnościowych oraz w wędlinach typu salami, to glukoniany ukryte pod E 575-579
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Problem kawy u mojego syna zniknął, podobnie jak mleka, kilka miesięcy po wprowadzeniu diety. W tej chwili, po wypiciu gatunku poleconego przez Kabran (dziękujemy!) nic złego się nie dzieje.

Chciałabym tym razem nawiązać do herbaty. Wg A. Hiller („Dieta bezglutenowa”) gluten może występować np. w aromatyzowanych herbatach, gdy jako dodatku smakowego użyto słodu. Przyznam, że wcześniej nie zwracałam uwagi na aromat (także w olejkach do ciast). Znów zaczyna ogarniać mnie jakaś paranoja :(
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Joanna P. pisze: W początkowym okresie diety brakowało mi kawy zbożowej, więc kiedy trafiłam na kawopodobny produkt "Cykoria", o składzie "cykoria palona instantyzowana" rozpoczęłam śledztwo - jak to instantyzowali i czym. Nie ustaliłam nic, a technolog produkcji pobił rekord w wymigiwaniu się od kontaktów ze mną. Na szczęście ochota na kawę zbożową już mi przeszła.
Joanno P., ja również próbowałam się dowiedzieć czegoś na temat tej cykorii w 2006 roku, ale technolog w tym czasie była na urlopie.Dostałam wtedy maila do tej pani, ale gdzieś mi się zagubił.Masz może gdzieś ten kontakt? Dobrze byłoby wreszcie dowiedzieć się, czy jest bezpieczna. Jest to niezły zastępnik dla osób, które mają sensacje po kawie.
Obrazek
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Nie dostałam żadnego adresu, tylko mi powtarzano, że technolog jest na zwolnieniu i lada dzień wróci. Po przemyśleniach doszłam do wniosku że w tym zakładzie nie mają technologa i próbują to zataić. :D Na szczęście, o ile dobrze pamiętam, napój jest zgłoszony jako propozycja do badań konsumenckich. Niezależnie od tego jeszcze poszukam może mam zapisany do nich numer telefonu w starym kapowniku. Bo zadzwonić ponownie też nie zaszkodzi.
Z drugiej strony w miedzyczasie weszły przepisy o obowiązkowym wymienianiu niektórych składników więc może coś tam przybyło w informacji o składzie. Przestałam sie tym interesować więc nie wiem, czy opakowanie ma dalej te same informacje.

Obecnie skupiam się na dotarciu do technologii domowego wyrobu kawy z żołędzi. Moja mama kupiła takie cuś w sklepie ze zdrową żywnością, wzbogacone przyprawami korzennymi i bardzo to chwali. Sama nie próbowałam, bo było glutenowe, ale pomysł mnie zainspirował. Wiem, że moja prababcia robiła taką kawę "za okupacji" i do jesieni muszę ustalić na czym to polega. :)
Z pozdrowieniami - Aśka P.
Awatar użytkownika
Trillion
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 88
Rejestracja: śr 30 lis, 2005 14:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Trillion »

Potwierdzam informacje o silnym prawdopodobienstwie wystepowania glutenu (lub czegos innego co szkodzi podobnie) w herbatach aromatyzowanych.
Celiakia od maleńkości; ponownie zdiagnozowana 2005 (Marsh III)
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Joanna P. pisze:Z drugiej strony w miedzyczasie weszły przepisy o obowiązkowym wymienianiu niektórych składników więc może coś tam przybyło w informacji o składzie. Przestałam sie tym interesować więc nie wiem, czy opakowanie ma dalej te same informacje.
Postaram się wkrótce to sprawdzić.
Joanna P. pisze:Obecnie skupiam się na dotarciu do technologii domowego wyrobu kawy z żołędzi.
Widzę że doszłyśmy do podobnych rozwiązań :) Ja postanowiłam że spróbuję kupić korzeń cykorii w sklepie zielarskim i go zmielić. Jak tylko będę miała trochę więcej czasu, to spróbuję. Zobaczymy co wyjdzie..

[ Dodano: Nie 23 Wrz, 2007 18:05 ]
A więc sprawdziłam i mile się zaskoczyłam. Na opakowaniu Cykorii instant firmy Alcor pojawiła się dodatkowa reklama w postaci dołączonego paska, zawierająca m.in. informację, że jest to produkt naturalnie bezglutenowy. Na dowód dołączam zdjęcie:

Obrazek
Obrazek
Mariola
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 10 lut, 2008 13:13
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Mariola »

Witam.



Witam.Czy ktoś może mi powiedzieć,czy i jakie mozna pić soki przy celiace?

[ Dodano: Czw 14 Lut, 2008 22:13 ]
A co z herbatą? Czy naprawdę nie można pić herbat aromatyzowanych?Jestem nowa i dużo jeszcze nie wiem ,proszę o konkretną odp
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Mariola pisze:Witam.Czy ktoś może mi powiedzieć,czy i jakie mozna pić soki przy celiace?
1. celiakii a nie "celiace".
2. można pić te soki, które nie zawierają glutenu. Wydaje mi się, że żadne nie zawierają, ale przed wypiciem trzeba zawsze przeczytać skład.
Mariola pisze:A co z herbatą? Czy naprawdę nie można pić herbat aromatyzowanych?
3. Skąd ten pomysł ? Herbaty generalnie są bezpieczne, chyba że ... patrz pkt 2.
Mariola pisze:Jestem nowa i dużo jeszcze nie wiem ,proszę o konkretną odp
4. Poświęć trochę czasu i poczytaj forum. Zacznij od FAQ, a jeśli potrzebujesz odpowiedzi na konkretne pytanie, użyj funkcji szukaj.
Ostatnio zmieniony pt 15 lut, 2008 01:01 przez Magdalaena, łącznie zmieniany 1 raz.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Nastka i prozaiczne pytanie w jakie sieci sklepów można ta cykorię instant dostać?
Urszula
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz 02 gru, 2007 15:33
Lokalizacja: Słupca

Cykoria instant

Post autor: Urszula »

Patka ja kupuję cykorię instant w markecie Polo, nie widziałam w innych sklepach.
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Patka, można ją dostać w Kauflandzie, jest też w sklepach ze zdrową żywnością.
Obrazek
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Cykoria jest też w Billi - taka z przekreślonym kłosem na opakowaniu.

Kto mi powie, jak to smakuje?
Jak kawa rozpuszczalna, czy jak inka bardziej?
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
ODPOWIEDZ