ZAMIAST MASŁA

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: Leeloo »

awokado w Carrfour Express- 1,49zł za sztukę :)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: Anula80 »

Super cena
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
LenaKato
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 07 kwie, 2015 15:10
Lokalizacja: Katowice

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: LenaKato »

Zamiast masła polecam zrobić HUMUS z ciecierzycy ;-) lub ewentualnie używać oleju kokosowego.
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: xymi »

ja stosuję zamiennie: pastę z avocado (guacamole), pastę z ciecierzycy (humus) lub pastę z czerwonej soczewice (ostatnie moje odkrycie). A robię ja z suszonymi pomidorami, czosnkiem i oliwą.
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: monisiak81 »

a podpowiedzcie mi... bo ja dość często dla siebie robię pastę z awokado, ... ale co zamiast masła mogę zaproponować mojemu małemu b/g bezmlecznemu dziecku? (niecałe 2 lata)
ostatnio przyglądał się jak mąż smaruje kanapki masłem i chciał od niego zjeść, ale prowokowaliśmy go na polecenie pani alergolog, a na wizycie u pani gastrolog stwierdziła że to na bank nie laktoza, tylko tzw. nietolerancja białka mleka krowiego i żeby mu dać spokój na jakiś czas. Jak macie jakiś pomysł na masło bez krowy to będę wdzięczna.
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: xymi »

a masła weganskie? ja ostatnio kupilam ser zolty weganski. bez glutenu, bez laktozy, bez soji. Genialny. Takze myslę, ze smarowidla rowniez sa :) ja ostatnio corce (5 lat) przemyciłam paste z czerwonej soczewicy i zjadla :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: Leeloo »

oliwa z oliwek, olej lniany - polewać delikatnie
olej kokosowy - w temp. pokojowej jest konsystencji masła
hummus

a masło klarowane nie przechodzi?
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: monisiak81 »

oliwa z oliwek jest fajna, ale jakoś nie wiem hmmm, olej lniany budwingowy brałam w ciąży bo ginekolog ma kazał ojjjj Nie ;(

kupiłam właśnie masło kokosowe, zobaczymy, bo mój niejadek je oczami,

nie, nic a nic z krowy, dziwiłam się bo jak był mniejszy i kupowałam mu słoiczki w wołowiną i czymśtam (Gerberki, czy Bobovita) i zawsze był paw, więc to prowokowanie go tymi mlekami, i stwierdzenia pani alergolog że to tylko na laktozę po woli doprowadzają mnie do szewskiej pasji. Pani gastrolog w końcu jak go zobaczyła to powiedziała że to na bank tzw....nietolerancja białka krowiego czy jakoś tak...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: Leeloo »

Masło klarowane to sam tłuszcz, bez białek.
kofi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 96
Rejestracja: śr 03 gru, 2014 08:52

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: kofi »

Na przykład takie masełko:
http://www.olgasmile.com/maslo-weganski ... eczna.html.
Nie robiłam, ale spróbuję, bez tej lecytyny i bez kefiru wodnego, ani jogurtu sojowego. Jak robię własne mleko sojowe, to na dole jest taki osad - użyję po prostu resztki ;)
Na to http://truetastehunters.blogspot.com/20 ... lanej.html przepis już był chyba, uwielbiam je. :)
sekunda
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: czw 04 gru, 2014 19:27
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: sekunda »

W Biedronce można kupić tłuszcz roślinny do smarowania "Wyborny roślinny".
Składniki: oleje roślinne (rzepakowy, słonecznikowy), tłuszcz roślinny palmowy, woda, sól , emulgatory (mono- i diglicerydy kw. tłuszczowych, lecytyny), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromaty, barwnik (karoteny),witaminy A i D. Zawartość tłuszczu 75%.

Nie jest to najzdrowszy substytut masła, ale czasem można wykorzystać, bo do masła podobny jest wyglądem. Sprawdził się u mojego synka w okresie bezmlecznej diety.
ewelin170
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 12 sie, 2016 17:32

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: ewelin170 »

Wchodzę dopiero w świat bez glutenu - więc mam pytanie - oleje roślinne np. rzepakowy, kokosowy, z oliwek - generalnie nie ma do kupienia bezglutenowych - prócz kokosowego rafinowanego - czy zakładacie że nie ma w nich glutenu i ich używacie :?: Robię sama smalec, kupuję olej kokosowy bezglutenowy rafinowany, mogę kupić masło klarowane bezglutenowe, ale co z resztą tłuszczy:?: Podpowiedzcie proszę.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: pleomorfa »

Nie kupujemy tłuszczy smakowych, dziwnych margaryn z dodatkami (o ile nie ma nic podejrzanego w obydwóch tłuszczach), jak jest olej z kiełków pszenicy to zdania są podzielone co do jego bezglutenowości. Tak to generalnie nie ma się co specjalnie przejmować, ale należy czytać składy czy akurat nie ma nic na etykiecie o glutenie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ewelin170
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 12 sie, 2016 17:32

Re: ZAMIAST MASŁA

Post autor: ewelin170 »

Rozumiem. Choć jest to dla mnie trochę dziwne. No bo niby skąd wiadomo, że akurat w tłuszczu nie ma glutenu. Ale może to wynika z jakichś przepisów, że go tam nie może być. Że jak tłuszcz w składzie to tylko tłuszcz.


Nie do końca to wszystko ogarniam. Dziwnie jest - wchodzę do dyskontu spożywczego - tam całe półki towaru, ale nic dla mojego dziecka. Bo że dla mnie niewiele, to już się zdążyłam przyzwyczaić. Tak więc na półkach z tłuszczami coś znaleźć można. Ok obrajt. :)
ODPOWIEDZ