Jak zrobić ciemny sos?

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

Alicja Dabros
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 07 lis, 2004 03:31
Lokalizacja: USA

Jak zrobić ciemny sos?

Post autor: Alicja Dabros »

Chcialabym sie dowiedziec czego mozna uzyc, aby sos wyszedl ciemny(Wiem, ze jasny wystarczy zagescic maka kukurydziana lub ziemniaczana)? Moze zna ktos dobry przepis na taki?
Dziekuje z gory i pozdrawiam
Alicja i chora Viki
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Ja zagęszczam ciemne sosy mąką mleczną, są prawie identyczne jak te zaciągane tradycyjnie mąką pszenną no może bardziej aksamitne ale nie robią się przezroczyste jak przy mace ziemniaczanej.
Obrazek
Alicja Dabros
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 07 lis, 2004 03:31
Lokalizacja: USA

sos

Post autor: Alicja Dabros »

chodzilo mi o to z czego zrobic ciemny sos ( o zageszczaniu troche juz wiem), czego uzyc, zeby kolor byl ciemny
Mona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: czw 11 mar, 2004 19:42

Sosy ciemne

Post autor: Mona »

Chyba każda to wie, ale napiszę. Żeby sos był ciemny to przy tradycyjnej mące robiło się tak zwaną zasmażkę. Można by spróbować z tą mąką. :D
Awatar użytkownika
Goja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: czw 06 sty, 2005 08:34
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Goja »

Ja żeby uzyskać ciemny kolor sosu poprostu przypiekam mocno mięso, tzn jest na granicy przypalenia gdy dolewam wodę i wtedy jest ciemny na a później oczywiście go doprawiam i zagęszczam . Słyszałam też, że można mocno przysmażyć cebulę ale tego sposobu nigdy nie wypróbowałam.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Ciemny sos robi sie podczas smażenia mięsa i jego podlewania wodą. Np karkówkę najpierw nacierasz przyprawami potem obsmażasz ze wszystkich stron na rozgrzanym tłuszczu (jak się przyrumieni to samo odejdzie od spodu naczynia nie trzeba na siłę odrywać) potem podlewasz mięsko odrobina wody zamykasz naczynie i zaczyna sie proces duszenia. Co jakiś czas zaglądasz do mięska czy jeszcze ma płyn i obracasz na różne strony. Jak misko już będzie miękkie to je wyciągasz a powstałą zawiesinę zaciągasz. Jeśli jest jej zbyt mało to oczywiście możesz dolać wody tylko bez przesady bo może się za bardzo rozcieńczyć i zostanie sama woda bez smaku. :-)

Jest jeszcze sposób na osiągniecie bardziej ciemnego sosu przez zrobienie karmelu ale tego nigdy nie robiłam więc nie bardzo wiem jak to technicznie wygląda.
Obrazek
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

A ja po prostu robię zasmażkę z mąki kukurydzianej.
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
Alicja Dabros
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 07 lis, 2004 03:31
Lokalizacja: USA

Post autor: Alicja Dabros »

Dzieki za podpowiedzi. Teraz wszystko bedzie lepiej smakowalo ze sosikiem.
MaciekKrzysztof
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 26 kwie, 2004 09:51
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: MaciekKrzysztof »

Ja znalazłem kiedyś przepis na sos chlebowy. Poprostu dodaje się parę kromek ciemnego chleba. Rozgotowany chleb pełni również funkcję zagęszczacza sosu.
MaciekKrzysztof
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

A ja dodaję wodę z namoczonych wcześniej *jestem głupi* lub podgrzybków-puchota :P
Beata B.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 02 maja, 2005 21:45
Lokalizacja: Lubin

ciemny sos

Post autor: Beata B. »

Ja albo mocno opiekam mięso, albo robię karmel z łyżeczki cukru - dość ciemny, zalewam wrzątkiem i dodaję do sosu.
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

Trzeba będzie spróbować z tym karmelem :))
mamuśka Mariuszka
Awatar użytkownika
Paroowa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 02 sie, 2006 15:28
Lokalizacja: Viborg, Dania

Sos "z niczego"?

Post autor: Paroowa »

Czy wie ktos z was jak zrobic jakikolwiek sos do ziemniakow albo ryzu, np jak robie kurczaka, to chce czyms potem polac, bo jest suchy, no a z torebek wszystkie sa z maka pszenna. Wiec moze macie jakies pomysly? :-)
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

moja mama robi czasem sos, i wtedy zwykle robi go z wody, wlanej na patelnię po kurczaku, ewentualnie z jakimis dodatkami, i zagęszcza się toto tapioką, całkiem niezłe wychodzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

Właśnie! a napiszcie mi cosik więcej o tapioce, bo tego akurat nie uzywałam i nie bardzo wiem jak sie do tego zabrać, czytałam że się zagęszcza, ale jak, po prostu się wrzuca, rozcieńcza z wodą, czy jak? A ma toto jakieś witaminki?
mamuśka Mariuszka
ODPOWIEDZ