Guma guar, pierogi

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

AnetaS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 01 cze, 2005 20:12
Lokalizacja: Wroclaw

Guma guar, pierogi

Post autor: AnetaS »

Czy ktos uzywal gumy guar np. do pieczenia chleba dla pozyskania lepszej kleistosci. A moze pierogi komus udaly sie z maki kukurydzianej lub ryzowej, bo one sa bardzo sypkie. Odpiszcie jak macie jakies doswiadczenie a ciasto na pierogi musialo by byc bez mleka i jego pochodnych.
Aneta
mamimo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: śr 21 sty, 2004 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: mamimo »

ciasto na pierogi robię z mieszanki makaronowo-pierogowej (czy jakoś tak) z Bezglutenu. Dodaję wody, odrobine soli i wychodzi piekne elastyczne ciasto.

dodatku, który wymieniłaś, nie używałam nigdy.
Pozdrawiam, Monika, mama Kubusia (06.02.2008), Michałka (ur. 26.03.2002) i Maksia (ur. 14.02.2000)
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Ja również używam mieszanki BEZGLUTENU (do naleśników,pierogów itp.) i jest moim zdaniem REWELACYJNA-nie trzeba wtedy żadnych sklejaczy typu guma-guar.

Pozdrawiam i życzę udanych pierogów :P
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

guma guar, pierogi

Post autor: Grażyna »

O ile dobrze pamiętam we wszystkich mieszankach Bezglutenu, ale też Fundacji Przekreślony Kłos, Glutenex-u jest guma guar. Dlatego pierogi z tych mieszanek dają się skleić.
mama Kingi (6 lat) od ponad 4 lat na diecie
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

Tak jak dziewczyny, uważam, że mieszanka na pierogi z bezglutenu jest nie do pobicia, ale ja należę do eksperymentatorów i próbowałam już nawet mąki gryczanej do pierogów i powiem że można wszystko zrobić na różny sposób, dodam, że ta pierwsza mieszanka o której piszę jest najprostsza w użyciu i bezkonkurencyjna.
Używałam też gumy guar, fiobrexu i fiber husk, to jest prawie to samo tylko z czego innego pozyskane. I mogę powiedzieć jedno jest bardzo przydatne, ale.... znacznie ciężej się z tym robi, np. chleb, i jak przesadzisz to będziesz miała charakterystyczny bezglutenowy zapach i smak, i będzie trochę gumowe, dlatego w tym przypadku należy bardzo dokładnie przestrzegać ilości i proporcji składników. Jeśli sie tak będzie stosowało to chlebuś ma szansę być dłużej świerzy i bardziej taki bułkowaty no i nie kruszy się.
Natomiast pierogi to mąka, woda, sól i jeśli ktoś może to jajko, jeśli nie to nie. I wychodzą rewelacja. Jeśli chce się poprawić smak i lub kleistość jak mamy nieszczególna mąkę to należy dodać troszkę rozmieszanego kleiku ryżowego lub sinlaku tak samo. Gwarantuję, nie ma problemu, są rewelacyjne i sie nie rozklejają. Zawsze robię więcej, mrożę surowe równo poukładane jak są już twarsde to zrzucam do jednego woreczka i później mam jak potzrebuję cos na szybko- na wrzatek wystarczy wrzucić.
UWAGA: nie wolno mrozić z mąki kukurydzianej bo robota na ni, rozleci się wszystko w wodzie. Chyba że zamrozi sie już ugotowane ale ten rodzaj mąki racczej nie nadaje sie na takie eksperymenty.
mamuśka Mariuszka
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

edyta pisze:Tak jak dziewczyny, uważam, że mieszanka na pierogi z bezglutenu jest nie do pobicia
przyłączam się - ta mieszanka uratowała mój pierogowy honor - zawsze wychodzą mi fantastycznie - czasem lepiej niż normalne...
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
mcelina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 01 sie, 2006 09:25
Lokalizacja: Wrocław-Radwanice

pierogi HURAAAAA

Post autor: mcelina »

Nie wiem czy to w tym dziale powinnam umieścić, ale muszę się z Wami podzielić moją wielką radością :D Po raz pierwszy w życiu robiłam pierogi ruskie i wyszły przepyszne!!!! Moja radość jest tym większa, że to moje pierwsze pierogi. Nawet glutkowych nigdy nie robiłam :roll:
A wszystko dzięki radom, które znalazłam na Forum. Polecam każdemu. Bezglutkowe pierogi są super!!!! Mój mąż (poniekąd glutkowy) zjadł 20sztuk :D 8-[ Dobrze, że zrobiłam dużo, to i dla synka starczy.
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

mcelina pisze:Nie wiem czy to w tym dziale powinnam umieścić, ale muszę się z Wami podzielić moją wielką radością Po raz pierwszy w życiu robiłam pierogi ruskie i wyszły przepyszne!!!! Moja radość jest tym większa, że to moje pierwsze pierogi. Nawet glutkowych nigdy nie robiłam
A wszystko dzięki radom, które znalazłam na Forum. Polecam każdemu. Bezglutkowe pierogi są super!!!! Mój mąż (poniekąd glutkowy) zjadł 20sztuk Dobrze, że zrobiłam dużo, to i dla synka starczy.
:=D>: pierwsze koty;-) za płoty :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

mcelina to gratuluję!!! czego jak czego ale pierogów do tej pory nie odważyłam się zrobić. Z którego przepisu korzystałaś? to dzięki Tobie się może jakoś zmobilizuję.
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

ja też sie boję mojej mamie nie wychodzą, a co dopiero mnie ....
mcelina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 01 sie, 2006 09:25
Lokalizacja: Wrocław-Radwanice

Post autor: mcelina »

Ciasto pierogowe zrobiłam z mieszanki pierogowo-makaronowo-naleśnikowej Bezglutenu. Skorzystałam z rad na Forum i wodę do ciasta dawałam ciepłą z kleikiem ryżowym. Do rozwałkowywania, podsypywania użyłam mąki kukurydzianek i dzięki temu ciasto nabrało ślicznego koloru. A farsz - z przepisu mamy (ser biały, ziemniaki ugotowane, podsmażona cebulka, sól, pieprze).
Jedyne co mnie zdziwiło - ciasto bezglutkowe jest nieelastyczne a że ja laik jestem to strasznie mnie to zdziwiło :lol:
Wasz pomysł odnośnie dodania do wody do gotowania oleju jest też rewelacyjny. Dzięki temu pierogi się nie sklejają.
Zrobiłam wczoraj 80 szt. pierogów :lol: 20 zjadł mężulek od razu, kilka zostawiłam na dzisiaj dla synka na obiad a resztę zamroziłam.
Powiem Wam, że smak tych pierogów niczym się nie różni od glutkowych. Mąż był zachwyc ony.
No i najważniejsze - zrobienie pierogów nie uważam już za skomplikowaną czynność!!!!
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

mcelina pisze:No i najważniejsze - zrobienie pierogów nie uważam już za skomplikowaną czynność!!!!
mcelina! i tego Ci jak na razie zazdroszczę!! :D
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

Pierożki robi się znacznie prościej niz zwykłe. Jak już kiedyś pisałam, kleik lub sinlak rozwiązuje sprawę. Czasami brak jajka działa na plus.
mamuśka Mariuszka
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Gratuluje pierwszych pierogów :=D>:
Dla mnie to do dziś czarna magia i potrawa, której zrobienie mnie przeraża :wink: Ale pewnie na święta będę musiała się przymierzyć. Bo moi teściowie robią niesamowite uszka z grzybami - z łebków *jestem głupi*. Może trochę farszu dostanę, jak się ładnie uśmiechnę :)
Awatar użytkownika
silverka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: czw 13 kwie, 2006 22:52
Lokalizacja: Szaflary

Post autor: silverka »

Tak, mieszanka Bezglutenu jest rewelacyjna ! Ja używam tej ogólnej BEZ SKROBII PSZENNEJ do wszystkiego, najlepiej to mi wychodzą z tego naleśniki. Są przepyszne ! i takie puchate :) tzn. są grubsze niż glutenowe przeciętniaki. Pyszności !!
Pierogów jeszcze nie próbowałam robić, ale jak spróbuję to dam znać jak mi poszło i czy się kleiły :)
Na diecie od 19.01.2006. Prowokacja od 1.02.2007.
ODPOWIEDZ