gorzej po chlebie

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

madnes
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 18:17
Lokalizacja: S-ki

gorzej po chlebie

Post autor: madnes »

Witam po 3 miesiącach diety bezglutenowej odstawiłem chleb pieczony z mąki formy - Bezgluten. Zastąpiłem go ryżem i dolegliwości typu przelewania , wzdęcia , gazy, częste wypróżnienia zniknęły. I tak było przez jakieś 3 tygodnie. Teraz znów jem chleb i dolegliwości wróciły.
Czy macie jakieś porady dlaczego tak może być ?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

A jakiej mąki używałeś? Czystej (ryżowa, gryczana) czy miksu do pieczenia? I jaki był skład miksu? Często bezglutenowcy mają nadwrażliwość na skrobię pszenną bezglutenową, która mimo, że spełnia normy, to jednak jest dla ich organizmów nie do zaakceptowania i mogą używać tylko naturalnie bezglutenowych składników (właśnie typu ryż, gryka, kukurydza, ziemniaki, komosa itp, natomiast skrobia pszenna odglutenowiona odpada).
Obrazek
madnes
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 18:17
Lokalizacja: S-ki

Post autor: madnes »

Ekstra uniwersalny koncentrat mąki bezglutenowej
Skład -skrobia pszenna bezglutenowa, skrobia kukurydziana, mąka kukurydziana, glukoza, substancja zagęszczająca: guma guar i E 464 , błonnik pokarmowy, reg kwasowości E 575, sub spulchniająca : wodorowęglan sodu.
Dodam że jak robiłem badanie na lamblie - GSA to wyszło czyste, czy porobić to badanie jeszcze kilka razy ?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Lamblie to lamblie, a skrobia pszenna to inna rzecz. Znaczy no, jeśli masz podejrzenie pasożytów, to oczywiście powtarzaj badania, natomiast niezależnie od tego ja bym odstawiła wszystkie produkty bezglutenowe które mają skrobię pszenną w składzie. Jest miks chlebowy bez niej, są ciastka i wszystko inne, sklepy internetowe mają teraz oddzielną kategorię na produkty bez skrobi, jest ich nieco mniej, ale są. Bardzo wiele osób tak ma, że nie może jeść skrobii, ja też. Może to być też kwestia ilości i akumulacji minimalnych ilości glutenu, czort wie.
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Po czystych mąkach Bezglutenu, kukurydzianej i ryżowej, dochodziłam do siebie 2 tygodnie i 10 kg tych mąk oddałam koleżance.Nie wiem jak to jest, ale tam jest raczej więcej glutenu niż być powinno. To samo mam po ich makaronach. Na forum już gdzieś była o ich wyrobach dyskusja, bo nie ja jedyna to czuję, nawet po mąkach bez skrobi pszennej.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

madnes.....po pierwsze musisz odstawić wszystkie produkty ze skrobią pszenną. Ja też jej nie mogę od początku. Ale mimo wszystko produkty tej firmy trzeba by było przebadac, bo są dla mnie podejrzani.
madnes
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 18:17
Lokalizacja: S-ki

Post autor: madnes »

No dobrze, a powiedzcie mi w takim razie, osoby które mają w diecie bogate doświadczenia:
Czym można zastąpić chleb ( kanapki do pracy)?
Czym zastąpić bułkę tartą do kotletów ?
Czy nabiał ( mleko i jajka) też mam odstawić ?
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

madnes pisze:No dobrze, a powiedzcie mi w takim razie, osoby które mają w diecie bogate doświadczenia:
moje doświadczenia są następujące:
madnes pisze:Czym można zastąpić chleb ( kanapki do pracy)?
zupą w termosie. chleb wprawdzie jadam, bo piekę sama nie z miksów, tylko z własnoręcznie mielonych mąk, ale do pracy biorę jedzenie w termosie.
madnes pisze:Czym zastąpić bułkę tartą do kotletów ?
wcale nie używać :). tzn. - ja nie używam. ewentualnie, jak mój facet (glutenowy, ale gotuję dla nas obojga) płacze za panierką, to robię podwójną panierkę z mąki kukurydzianej.
madnes pisze:Czy nabiał ( mleko i jajka) też mam odstawić ?
to zależy od organizmu i niekoniecznie musisz odstawić jedno i drugie. nie wiem, dlaczego pakuje się nabiał (produkty mleczne) i jajka do jednego wora, skoro mają kompletnie inne pochodzenie i inaczej skutkują w organizmie. z mojego doświadczenia - nabiału unikam, jajek wręcz przeciwnie.
a Ty musisz sam sprawdzić - odstawić kategorycznie na jakiś czas (tydzień-dwa), a potem dobrze się najeść - i zobaczyć, jak się czujesz.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ja robię tortille zamiast chleba. Woda plus mąka, wymieszam, osolę i na patelnię. Ostatnio dodaję jajko i trochę kefiru z wodą, wychodzą bardzo dobre placuszki, które można przekładać i smarować jak kanapki.
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

alva_alva,

Muszę spróbować :D
Jakiej mąki używasz i jakie są proporcje?
Obrazek
leaster
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: sob 02 cze, 2012 14:03
Lokalizacja: Lębork

Post autor: leaster »

alva_alva - ja też jestem ciekawa, podaj proszę przepis
aby dziecko było szczęśliwe, szczęśliwa musi być matka
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

do kotletów mielonych, zamiast tradycyjnej suchej bułki, używam rozmoczonych chrupek kukurydzianych. w szkole nie jem pieczywa, noszę ze sobą posiłki w pojemnikach, np twaróg, jajka, ryby i inne mięso, ryż, sałatki itd. w domu, gdy mam ochotę na kanapkę, korzystam z wafli ryżowych i kukurydzianych.
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Jakich chrupek kukurydzianych? Zwykłe chrupki zawierają często jęczmień bodajże.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

Obrazek

nie spotkałam się jeszcze z takimi chrupkami, które zawierałyby jęczmień. co najwyżej mogą być zanieczyszczone glutenem w czasie produkcji, bo skład to mąka kukurydziana.
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

http://naturo.pl/pl/p/Chrupki-kukurydzi ... ivani/1893

To przykład, ale w sklepie spotykałem się dość często z takimi chrupkami.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ