Kiedy wprowadzić dziecku gluten???

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

gucia17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 20 kwie, 2007 19:06
Lokalizacja: Biała Piska

Post autor: gucia17 »

Według aktualnych zaleceń przy karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym gluten wprowadzamy w 6. miesiącu. Podajemy go dziecku raz dziennie w postaci 2-3g(pół łyżeczki) kaszy manny na 100 ml przecieru warzywnego, owocowego lub mleka. Stopniowo zwiększamy ilość glutenu do ok. 6g/100 ml posiłku W 8. miesiącu. W 9. miesiącu 1 posiłek może być glutenowy(np.kaszka mleczna glutenowa). W 10. miesiącu 3 posiłki po ok.220ml dziennie mogą być łączone z produktami zbożowymi(np. kaszki, pieczywo, biszkopty). W przypadku dzieci karmionych piersią gluten wprowadzamy nie wcześniej niż w 5. miesiącu i nie później niż w 6. miesiącu. Podajemy go dziecku raz dziennie w postaci 2-3g(pół łyżeczki) kaszy manny. Kaszę można wymieszać z ściągniętym mlekiem matki. W 7-9 miesiącu 1 posiłek może być glutenowy(np.kaszka mleczna glutenowa).
Takie zalecenia były podawane mi i innym studentom kierunku lekarskiego na zajęciach z pediatrii w tym roku, więc myślę, że powinny być aktualne. Proszę pamiętać, że jestem tylko studentką i schemat żywienia dzieci powinien być skonsultowany z lekarzem.
Obrazek
Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

ha ha ha "palcem" - a potem do buzi, żeby się nie zmarnowało :D . A co ze smakiem?
Paskudne to nasze schorzenie!!! <sciana>
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Beatko ja przy Tymku miałam "magiczną" łyżeczkę co zmieniała kolor przy dobrej temperaturze mi się nie przydało bo moje dziecię i tak od zawsze woli chłodniejsze a co do smaku ja nigdy jego pierwszych zupek nie smakowałam bo nie dodawałam soli ani cukru więc dla mnie to było nie dobre ;) Robiłam na oko albo kupowałam słoiczki
O tym schemacie co pisze gucia też już czytałam jakoś mnie ściąganie mleka nie zachęca więc to u mnie odpada a schemat mówi, że karmić wyłącznie piersią 6 m-cy więc jak już to chyba podam po 6 m-cu razem z innymi pokarmami co będę wprowadzać
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
kaczka1000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 31 maja, 2010 15:39
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kaczka1000 »

A u nas było tak. Mam jedną córkę bezglutek ma już 6 lat, rok temu okazało się, że ja też mam celiakią. I jest nas dwie. W marcu urodziłam drugą córkę i oczywiście wielki dramat co z tym glutenem, karmiona piersią więc wprowadziłam gluten w piątym miesiącu. Najważniejsze dla mnie było dowiedzieć się już czy jest szansa, że będzie chora. Dlatego zrobiłam wszystko żeby się upewnić jak jest. Zrobiłam nam trzem badania genetyczne refundowane przez NFZ (tu dużo czasu poświęciłam) i okazało się że młodsza nie ma genów i będzie zdrowa. Od tamtej pory gluten daję sporadycznie właściwie mąż jej daje w weekend i tu mój strach o córkę się zakończył. Polecam taką drogę bo wiem ile nas matki kosztuję nerwów i stresu nieświadomość czy dziecko zachoruje czy też nie.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

kaczka1000....jak zrobić badania genetyczne na fundusz? jak możesz to napisz na priv.
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Ja dostałam skierowanie od naszej gastrolog tylko, że akurat ja ich nie zrobiłam bo limit się wyczerpał :( więc czekam na nowy kontrakt z drugiej strony może uda mi się od razu zbadać też moją Oleńkę aha myśmy mieli skier do Opola
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
powiewinspiracji
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt 21 gru, 2012 18:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: powiewinspiracji »

Według najnowszych wytycznych gluten wprowadzamy do diety dziecka karmionego naturalnie w 5 m. ż, a karmionego mieszankami między 4, a 6 m.ż. Wtedy występuje tak zwane okienko immunologiczne i nawet przy predyspozycji dziecka do nietolerancji glutenu, możemy zapobiec celiakii :)
Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

J właśnie tak wprowadziłam gluten. Wykorzystuję Babcię do karmienia glutkowymi posiłkami,bo mam głupi nawyk co upadnie w trakcie podawania, na moją dłoń - trzeba zlizać :(. A przed podanie obowiązkowo spróbować :(. Babcia zdrowa - karmi Olisia glutkowymi posiłkami. Kupka Ok! Nawet muszę się pochwalić, że nie było biegunki - jak do tej pory a ma 8,5 m-ca!!:)
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
Borówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 11:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedy wprowadzić dziecku gluten???

Post autor: Borówka »

Witajcie,

jakiś czas temu przeprowadzone zostały badania PREVENT CELIAC DISEASE (pisano o nich również na tym forum). Badano, czy podanie glutenu w 4-6 mies. życia uchroni dzieci przed zachorowaniem na celiakię. Wyniki zostały opublikowane w październiku 2014. Czy znacie może pełen tekst, bo ja mam tylko streszczenie (http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NE ... tured_home&)?

To dla mnie ważne, choruję na celiakię, a mój syn ma 6 miesięcy. Zastanawiam się, kiedy podać mu gluten.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
gucia17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 20 kwie, 2007 19:06
Lokalizacja: Biała Piska

Re: Kiedy wprowadzić dziecku gluten???

Post autor: gucia17 »

Tutaj jest streszczenie i link do całego artykułu
http://www.termedia.pl/Wyniki-badania-P ... 14557.html
Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy wprowadzić dziecku gluten???

Post autor: Leeloo »

było też o tym w najnowszym Menu Bez Glutenu
ODPOWIEDZ