leki na regenerację jelit

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

megip
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 20:52

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: megip »

Witajcie,
Mam alergię pokarmową typu III na gluten, nabiał krowi, kozi i owczy oraz drożdże. Mam również diagnozę: PCOS z hiperprolaktynemią czynnościową i niedoczynność tarczycy.
Zastanawiam się nad tą L-glutamina Solgar, czy ktoś miał, poleca?
Julenka10 - gdzie chodzisz do tej dietetyczki?
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: michal_mg »

megip pisze:Witajcie,
Mam alergię pokarmową typu III

Zastanawiam się nad tą L-glutamina Solgar, czy ktoś miał, poleca?

a wg czego masz diagnozę alergii typu III ?

W opisie L-glutamina Solgar czytam:
"POPRAWA STANU JELIT
Glutamina jest ważnym składnikiem tkanki łącznej układu jelitowego. Wy­kazano, że suplementacja zapobiega a nawet odwraca nadmierną przeni­kalność jelit (zespół nieszczelnych jelit)."
tak z ciekawości, to na czym polega uszczelnianie jelita przez L-glutamine?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: Nalewka »

Megip, ureguluj sobie najpierw poziom hormonów tarczycowych, a wtedy łatwiej będzie poprawić stan układu pokarmowego. A przy okazji prolaktyna powinna wrócić do zakresu norm, bo póki masz niedoczynność tarczycy to prolaktyna na ogół jest za wysoko...
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
megip
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 20:52

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: megip »

Dziękuję za odpowiedzi.
Alergię pokarmową typu III wykazał test ImuPro 50.

Nalewko, masz rację :)
Biorę leki 1/2 tabl. Letrox oraz 1/2 tabl. Novothyral 75, oraz Dostinex 1/4 tabl co 2 tygodnie.
Przepraszam, za głupie pytanie, czy diagnoza wskazuje na chorobę autoimmunologiczną?

Odstawiłam już od sierpnia nabiał i gluten. Zastanawiam się nad dietą paleo mniej restrykcyjną (z dodatkiem komosy ryżowej, kaszy jaglanej)?
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: michal_mg »

wystarczy eliminacja tego co wykazał test - ale musisz też sprawdzić składy produktów, które kupujesz jak i skład leków. Odstawienie tylko produktów nie zwracając uwagi na dodatki z ich udziałem nic nie da, jak i częste łamanie diety.
Sama alergia typu III jest już oznaką schorzenia autoimmunologicznego, a nie napisałaś z czym jeszcze się borykasz - ale to możesz sam sprawdzić, czy choroby, które posiadasz są z tej samej grupy.
Jesteś ponad pół roku na diecie, są jakieś efekty?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
megip
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 20:52

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: megip »

Efektem diety eliminacyjnej był spadek wagi (do 47 kg). Nadal mam zaparcia i wzdęcia. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne -> zespół policystycznych jajników z hiperprolaktynemią czynnościową i niedoczynność tarczycy. Biorę też żelazo. Dlatego tak podpytuję o leki na jelita oraz o dietę, bo może powinnam zrobić coś jeszcze, aby było lepiej.
Julenka10
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: sob 11 paź, 2014 22:01

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: Julenka10 »

megip, chodzę do cmgamma, do M. Desmond. Moze sie powtórzę, ale polecam :)
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: Nalewka »

Ta hiperprolaktynemia czynnościowa to pewno właśnie od niedoczynności tarczycy, bo wysoka prolaktyna jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Bierzesz coś na to?
Na pcos bierzesz metforminę?
Dobrze byłoby znależć jakiegoś endo, który weźmie się za całość twojego organizmu, a nie jeden leczy to, drugi tamto, każdy ciągnie w swoją stronę a ty czujesz się coraz gorzej...
Czy mogłabyś wstawić w jednym poście swoje wyniki tarczycowe i dawkę HT, co jeszcze łykasz i w jakiej kolejności i z czym (woda? obiad? kolacja? czy tp), plus czy masz jakieś niedobory, jaka morfologia (czy w nrmie, czy poza normą, a jeśli w normie, to które wyniki są graniczne). Takie podsumowanie, żeby nie skakać po postach i nie szukać. Jesteś bezglutkiem?

Moim zdaniem:
- jeśli nie masz wrzodów czy Helicobactera, to problemy trawienne pewnie odejdą po uregulowaniu spraw tarczycowych.
- dieta paleo na bolący brzuch nie jest dobra, za ciężka.
- znacznie lepiej jest na kilka tygodni przejść na dietę "niemowlęcą", lekkostrawną, parowaną, gotowaną, miksowaną, gęstą, ale półpłynną.
- mnie (oprócz diety, ustawienia hormonów i wyleczenia jersinii, Helicobactera itd) pomogły cztery słoiki Pepzin gi (http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-PepZ ... -Caps/2467) czyli Zinc-L-Carnosine Complex. Koi i goi śluzówkę żoładka.
- czarna herbata i mięta drażnią śluzówkę
pewno o wielu rzeczach zapomniałam, jakby co, pytaj :)
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Hazel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 17 mar, 2015 20:36

BG Leki przeciwbólowe i inne

Post autor: Hazel »

Hej,

Jestem dość nowa w temacie, od niedawna na diecie BG. Bardzo się staram przestrzegać diety i miewam na co dzień wiele wątpliości.
Czy wiecie gdzie mogę znaleźć info na ten temat?
A może sami wiecie i możecie mi pomóc?

Bardzo zależy mi na szybkiej regeneracji, gdyż chcę zajść w ciążę, mam już 29 lat, czas nam ucieka a tu dopiero od grudnia wiem co mi dolega....

Dzięki i pozdr!
dębianka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 30 paź, 2014 22:34

Re: BG Leki przeciwbólowe i inne

Post autor: dębianka »

Hazel pisze:Bardzo zależy mi na szybkiej regeneracji, gdyż chcę zajść w ciążę, mam już 29 lat, czas nam ucieka a tu dopiero od grudnia wiem co mi dolega...
jelita potrzebują czasu na regenerację, czy tego chcemy czy nie, wg mnie już samo nie przeszkadzanie im w "naprawie" (tzn trzymanie szczelnej diety - na początku dosyć trudne) dużo daje w szybkości regeneracji. ale wydaje mi się, że jelitom można pomóc pijąc np. napar z rumianku - ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i jest jak najbardziej wskazany w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Dobrze byłoby połączyć ten napar z maceratem z nasion lnu. Len działa powlekająco i osłaniająco, co również tutaj jest efektem pożądanym. Tylko uwaga - ostatnio stało się modne (nie wiadomo czemu) zalewanie siemia lnianego wrzątkiem czy bardzo gorącą wodą - siemie lniane zalewamy wodą w temperaturze pokojowej i NIE podgrzewamy, najlepiej zalać wieczorem i rano jest już gotowy "kisielek"- można go przecedzić przez gazę, żeby pozbyć się nasion, nasz pożądany śluz przeszedł już do wody. Również używamy nierozdrobnionego siemia lnianego, ponieważ śluz o który nam chodzi jest tylko i wyłącznie w skórce nasion. Użycie rozdrobnionych nasion powoduje, że do wody przechodzą również inne substancje, które mogą pogorszyć jakość maceratu - używanie sproszkowanych nasion lnu jest bez sensu, też nie wiem skąd ta moda ostatnio się wzięła.
Hazel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 17 mar, 2015 20:36

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: Hazel »

Dzięki :)
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: michal_mg »

Trzeba też pamiętać, że kondycja flaka zależy od odpowiedniej flory bakteryjnej - i tu trzeba pomagać, bo o ile tkanki są w stanie się zregenerować, to nad odbudową lub zmianą flory trzeba popracować.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Hazel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 17 mar, 2015 20:36

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: Hazel »

ale jak?
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: michal_mg »

choćby przerost grzybów...
Odpowiednia flora bakteryjna to odpowiednie trawienie, wchłanianie i odpowiednie proporcje substancji wytwarzanych przez owe bakterie. Konsystencja tego co wydalamy jest uzależniona od flory bakteryjnej - to mogę potwierdzić na swoim przykładzie - a konsystencja zbyt twarda również może powodować podrażnienia jak i nadmiar błonnika. A nieodpowiednie ilości szczepów bakteryjnych mogą produkować niektóre substancje w nadmiarach. A ilość decyduje o tym czy coś jest zdrowe, obojętne, szkodliwe, czy trujące. Mogą te substancje oddziaływać bezpośrednio na jelito lub podtruwać stopniowo cały organizm.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
agatonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 11:32

Re: leki na regenerację jelit

Post autor: agatonek »

macie na myśli jakieś pro/pre biotyki?
ODPOWIEDZ