pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Niezapominajka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2012 10:32
Lokalizacja: Pomorze

pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Niezapominajka »

Witam serdecznie , jestem tu nowa.
Kilkanaście dni temu zdiagnozowano u mnie nietolerancję glutenu i mleka. Niestety, mam również nietolerancję na kukurydzę i drożdże, więc chleb bezglutenowy oparty o te oba składniki też nie jest dla mnie, zresztą próbowałam i nie jestem w stanie jeść chleba bezglutenowego. W sumie nigdy chleba specjalnie nie lubiłam, zawsze jakoś wewnętrznie mnie od niego odrzucało i teraz wiem, dlaczego. Moj organizm sam dawał znać, co mi szkodzi.
W tej chwili jakoś radzę sobie z komponowaniem obiadów, o tyle kompletnie nie wiem, co mogłabym jeść na śniadanie. Na razie jem kaszę jaglaną gotowaną z jabłkami i orzechami, ale nie moge tego jeść codziennie, a nie wiem, jakie inne pomysły mogę zastosować - bez chleba, mleka, kukurydzy, drożdży.
Przeglądałam forum, ale tu są tysiące rozproszonych informacji i nie natknęłąm się na jakieś konkretne porady na temat pomysłu na śniadania bez chleba. Bardzo bym była wdzięczna za jakieś podpowiedzi, przepisy, linki, cokolwiek konkretnego.
Dziękuję z góry. :)
TheLibelle91
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: śr 11 kwie, 2012 14:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TheLibelle91 »

Moze jakies placuszki, tu na forum jest swietny przepis na placuszki z maki gryczanej, one sa bez drozdzy i bez mleka. A sa naprawde pyszne!
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Od roku żyję bez chleba, żadnego chleba. Pół roku jadłam kaszki na śniadanie z owocami, nie było tak zle. Poza kukurydzą, są jeszcze wafle ryżowe z różnych kombinacjach do kupienia. Można robić tortille, dobra wychodzi z mąki gryczanej. Szklanka mąki gryczanej, jajko, nieco wody soli lub innych przypraw.Albo mieszać mąkę gryczaną z ryżową lub z mąką z ciecierzycy.

Często jem twaróg wymieszany z owocami i płatkami sojowymi firmy Davert. Do tego olej sezamowy, cynamon i syrop z agawy.

Często tez jem kaszę gryczaną wymieszaną z twarogiem i np. ogórkiem surowym, plus zioła do tego. Obok pomidor. Czyli taka niby sałatka. Zamiast kaszy dodaję czasem ryż.

Zamist twarogu możesz dodać tofu. Bardzo lubię pasztet sojowy firmy POLSOJA. Można nim smarować tortille, placki, wafle, dodawać do kaszy gryczanej czy ryżu, podobnie jak parówki czy kabanosy na ciepło, jak się nie ma czasu na robienie jakiegoś mięsa.
Jajciarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jajciarz »

ja na śniadanie od pół roku jem parówki Konspolu hehe :P szybko i smacznie :)
Niezapominajka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2012 10:32
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Niezapominajka »

Dziękuję za odpowiedzi. Przepis na placki gryczane znalazłam, nawet kilka i zamierzam wypróbować. Alva_alva, przepisu na tortille też poszukam i pokombinuję z wymienionymi przez ciebie mąkami. Nie jestem pewnam, ale tortilla to chyba coś w stylu naszego naleśnika, prawda? Spróbuję.
Niestety, mam nietolerancję mleka i twaróg odpada (chyba). Tofu wprawdzie nigdy nie lubiłam, ale teraz będe się musiała przekonać, bo inaczej niewiele mi zostanie do jedzenia. Dla mnie jest to całkiem nowa sytuacja, do tej pory jadłam wszystko, a teraz muszę się uczyć jeść - i w pewnym sensie żyć - od nowa.
Do parówek z Konspolu jakoś zaufania nie mam. :039:
Ostatnio zmieniony ndz 30 wrz, 2012 15:53 przez Niezapominajka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Parówki Konspolu są absolutnie bezpieczne. Jestem bardzo wrażliwa na gluten, stąd nie jem żadnego chleba, nawet rzadko wafle ryżowe, bo także czuję gluten jak pojem kilka dni pod rząd. W parówkach Konspolu nigdy nic nie wyczułam.
Tofu zamiast twarogu, jak się dobrze doprawi cynamonem, syropem z agawy np plus owoce, to jest bardzo dobre.
Awatar użytkownika
Mazona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 05 wrz, 2012 21:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mazona »

Jejecznica z cebulką i pomidorkami trzyma sytość przez długi czas, ale nie polecam jak twoje kosmki są jeszcze w kiepskim stanie.
Ja na przykład nie lubię chleba bezglutenowego, wolę wafle ryżowe Good Fooda (ze znakiem przekreślonego kłosa), a z tego co widziałam Niezapominajko, ryż możesz jeść bez problemu. One mają jednak jedną wadę - nie da się nimi najeść. U mnie są raczej podtrzymywaczem obkładu, którym dopiero się najem.
Co do nich? Miód, pomidory, pasta jajeczna zrobiona domowym sposobem, kiełbasa krakowska (firmy Konspol jest bez glutenu), dżem. Jak bardziej kalorycznie to pyszną turbo kanapkę z dodatkiem szynki, ketchupu McDonalda, kiszonego ogórka, cebuli i pomidora.
Teraz tanie są jabłka, więc polecam sobie zrobić musy jabłkowe na drugie śniadanie do pracy. Pyszności, a jakie zdrowie. Ja pokupowałam duże słoje i otwieram jeden na około 3 dni. Przekładam sobie mniejsze ilości do pracy w mniejsze słoiczki. Pasteryzacja malutkich słoików to mordęga. A dla tych którzy na to czasu nie mają, polecam sprawdzić w sklepach - może możemy jeść.
Sałatki z warzyw gotowanych. Można dodać dressingi Develey, bo firma odpisała że jak nie ma w składzie glutenu, to go nie ma (badań nie robili, więc inf. na własne ryzyko). Warzywami gotowanymi można się na serio najeść.
Płatki kukurydziane z mlekiem sojowym. Płatki firmy Molino Nicoli są bez glutenu. Ostatnio takie widziałam w Almie. Są też płatki ryżowe firmy Kupiec, ale moim zdaniem są bez smaku. Ja do nich dodaję syropów sunquick, albo dżemu, ale w połączeniu z mlekiem - nie wiem jak to do mleka sojowego będzie pasować.
Kabanosy Konspol z Biedronki, ugotowane i z dodatkiem ketchupu, są ekstra. Dużo lepsze niż ich parówki.
Mamy ryż, mamy mus? Ryż z musem i cynamonem. Smacznie i sycąco, choć słodko od rana.
Opcją na szybko są mielonki PROFI (ze znakiem) dodawane do wafli ryżowych. Szukać w Chacie Polskiej.
Innych pomysłów na bezmleczne śniadanie nie mam.
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Awatar użytkownika
Mazona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 05 wrz, 2012 21:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mazona »

Acha, jeszcze jedno.
Ja w domu piekę od czasu do czasu chleb na zakwasie ryżowym, z mąki ryżowo-gryczanej ( http://www.chleb.info.pl/moje-chleby-re ... leb-ryzowy ). Chleb jest bardzo smaczny - na tyle że dobiera się do niego rodzina, jak jest świeżutki. Z tego co wiem, zakwas robi się przez bakterie kwasu mlekowego, a nie z drożdży, które są grzybami. Tu jest opisany proces hodowli i drożdży i bakterii kwasu mlekowego: http://www.mikrobiologia.xzq.pl/produkcja-drozdzy.html O ile dobrze wyczytałam tylko kefir zawiera i drożdże i kwas mlekowy. Taki zakwas nie jest trudny. Jak już działają grzejniki w domu, to będzie rósł jak szalony. Spróbuj.

Polecam jednak, dla własnej pewności zapytać się jeszcze jakiegoś mikrobiologa czy w zakwasie mogą się wytworzyć drożdże, tak na wszelki wypadek.
Ostatnio zmieniony wt 02 paź, 2012 14:02 przez Mazona, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

na śniadanie jem zupy mleczne- mogą być z kaszy gryczanej, jaglanej, ryżu, płatków ryżowych, płatków gryczanych i tym podobne. można wykorzystać nabiał- jajka, twaróg i inne sery, a także wędliny czy ryby (dobre do past kanapkowych). do kanapek nadają się wafle ryżowe. jest wiele wariantów, zależy kto co lubi.
Ostatnio zmieniony wt 02 paź, 2012 16:39 przez barbieri, łącznie zmieniany 1 raz.
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Na śniadanie odkryłam niedawno płatki owsiane (bezglutenowe oczywiście) gotowane na wodzie. Byłam bardzo zdziwiona, że są takie smaczne. Robię to tak: ilość płatków wg uznania prażę na sucho kilka (ok. 3 ) minut, po czym zalewa wodą, tak, żeby było z 2 cm wody nad płatkami. Dodaję szczyptę soli, łyżeczkę masła i gotuję 10-15min. Wychodzi taka papka, do której można dodać miód albo melasę, cynamon, kardamon, rodzynki, orzechy, pestki....co kto lubi. Jak dla mnie pycha! Bardzo syci i rozgrzewa.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Niezapominajka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2012 10:32
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Niezapominajka »

Ależ duzo pomysłów, kochani jesteście, naprawdę. <roza>
Alva_alva, w takim razie wypróbuję wyroby z Konspolu.
Barbieri, mleka krowiego niestety nie mogę, spróbuję z mlekiem ryżowym,ale to tylko okazjonalnie, bo jest bardzo drogie.
Mazona, właśnie dziś jadłam jajecznicę, do przygryzania wafle ryżowe ( smakują jak styropian, no ale trudno). Wypróbuję wszystkie twoje pomysły i świetnie, że podalaś też nazwy firm, które produkuja konkretne wyroby. Uwielbiam sałatki wielowarzywne i poszukam tych dressingów. A zwykły majonez też można? Musy jabłkowe robię zawsze w ilościach hurtowych i mam tego pełno w piwnicy, daję mus do kaszy jaglanej, która jem na śniadanie i kolację, do tego daję kilka orzechów, rodzynki, syrop z agawy (to dla mnie rewelacja).
Ania, a te płatki owsiane bezglutenowe to jakiej firmy i gdzie kupowane? Jesli nie możesz na forum, to daj mi priva.
Aha, Mazona, jeszcze co do chlebka ryżowego, do którego linka dawalaś...
Ja mam kupiony w Niemczech suchy zakwas do chleba "bio", w składzie pisze :" skrobia kukurydziana,zakwas". Czy moge tego użyć w tym przepisie? Nie wiem, czy w ogóle mozna tego typu zakwasów używać. Dodam tylko,że ja mam nietolerancję glutenu, ale bez celiakii, więc może odrobina glutenu - jeśli jest zawarty w takim zakwasie - by mi nie zaszkodziła?
Jak sądzicie?
I jeszcze raz dzięki na istną kopalnię pomysłów. :)
Awatar użytkownika
Mazona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 05 wrz, 2012 21:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mazona »

Czy ja wiem? Pisałaś że jesteś uczulona na kukurydzę.
Skrobia, nie skrobia, tak czy siak kukurydza. Zakwasem który znam jest po prostu stosunek wagi 50% na 50% wody i mąki, która stoi w cieple i bakterie kwasu mlekowego mogą się tam swobodnie rozwijać. Same się tam pojawiają, nie mam pojęcia jak. Po 3 dniach bakterie są "dojrzałe". To jest zakwas. A ten suchy, to najzwyczajniej w swiecie nie wiem co to. Ale na bank wówczas musiałabyś do przepisu dodać jeszcze wody, bo na przepis z tej strony przewidziany jest na zakwas mokry.
Na tej stronce co ci podałam jest przepis na zakwas ryżowy. Poszukaj. Jest na bank. Babka która prowadzi tę stronę, Mirableka, jest bardzo uprzejma i odpowiada na wszelkie pytania i maile. Na zakwas ryżowy dobry przepis ma tez Ola_la, poszukaj na forum wyrażenie "zakwas", gdzieś tam jest jej przepis.
Co do nietolerancji, to przykro mi, ale nie wiem czy można ciut. JAko dziecko miałam tylko nietolerancję, którą mi "wyleczyli" i po paru latach znów jadłam gluten. Teraz widzisz, mam celiakię. Może lepiej zapytaj się gastroenterologa? W tamtych czasach badania i nowinki w świecie naukowym były daleko w tyle. Było to ze 20 lat temu jakby nie patrzeć.Teraz polscy lekarze są wstanie powiedzieć dużo więcej. Szkoda by było żebyś sobie zafundowała (tak jak ja) na przykład niedoczynność tarczycy.
Ostatnio zmieniony śr 03 paź, 2012 14:11 przez Mazona, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Niezapominajka, to płatki firmy provena, o takie
http://www.glufree.pl/pl/p/PROVENA_Bezg ... ts_500g/81
Ja kupuję w Leclercu.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

różnego rodzaju płatki można robić na wodzie tylko zabielonej mlekiem czy napojem mlekopodobnym. z dodatkiem miodu są równie smaczne.
ja mogę pić mleko krowie, a sama gotuję zupy "mleczne" w ten sposób, bo piję dużo kakaa i kawy, a nie chce spożywać po litrze mleka dziennie.

ps wierzcie lub nie, ale raz kupiłam płatki owsiane provena w leclercu za ok 3,70zł! niestety szybko się połapali, że mogą za to brać więcej, bo na kolejnych zakupach ich cena wynosiła już ponad 12zł...
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
szajajaba
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: sob 22 wrz, 2012 10:07
Lokalizacja: Zagłębie

Post autor: szajajaba »

Niezapominajko, ale masz nietolerancję mleka czy laktozy?

Jeśli laktozy to odpada majonez, właśnie dzisiaj się w szpitalu dowiedziałam.
ODPOWIEDZ