pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Niezapominajka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2012 10:32
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Niezapominajka »

Mazona, ja juz od dawna mam niedoczynność i guzki tarczycy, ale sądziłam ,że jest to pokłosie Czernobylu. Teraz na forum doczytałam ( też zresztą twoje posty),że niektórzy lekarze łączą celiakię z niedoczynnością. Dla mnie to zdumiewające, może coś w tym jest, a może to tylko zbieg okoliczności, bo dużo osób ma problemy z tarczycą i może to być efekt tzw. przypadkowego"nałożenia" się dwóch rzeczy. Jednak jeśli to prawda, to tym bardziej przekonuję się do diety bezglutenowej.
Co do zakwasu na mące kukurydzianej, to masz rację faktycznie.
Aniu, dzięki, dziś kupiłam te płatki, były w Leclercu po 12 zł.
Barbieri, niestety, nawet odrobiny mleka nie mogę, ale kupiłam dziś mleko ryżowe, jutro zrobię sobie płatki gryczane na tym mleku, zobaczę, czy da radę to zjeść. :)
Szajajaba, mam nietolerancję białek mleka, czyli kazeiny i czegoś tam jeszcze. O majonezie to myślałam własnoręcznie robionym, nie kupnym. To w końcu tylko olej i żółtko plus sól i ewentualnie ciut musztardy, jak się chce sos tatarski. Mleka w tym przepisie nie ma, więc chyba taki majonez można ( na jajka nie jestem uczulona).
Zaczynam już wykorzystywać wasze pomysły. Dziś zjadłam wafle ryżowe z musem jabłkowym, bo akurat dżemu nie miałam i były smaczne. Na kolację spróbuję placuszki gryczane. Jutro sałatka wieczorem i płatki z mlekiem ryżowym rano. Jakoś się ten jadłospis ułoży... :)
Ostatnio zmieniony czw 04 paź, 2012 11:05 przez Niezapominajka, łącznie zmieniany 1 raz.
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

Niezapominajka pisze: Barbieri, niestety, nawet odrobiny mleka nie mogę, ale kupiłam dziś mleko ryżowe, jutro
no wiem, potrafię czytać ze zrozumieniem.

chodzi mi o to, że z oszczędności możesz robić te płatki z rozcieńczonym napojem ryżowym bądź sojowym, albo wręcz na samej wodzie.
swoja drogą w biedronce mleko sojowe kosztuje coś około 4zł, także nie jest to majątek.
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Owocówka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 15 wrz, 2012 10:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: Owocówka »

Na śniadania smaczne sa też placuszki z kaszy jaglanej z owocami albo polane sokami-musami, ew. miodem czy syropem z agawy. Można tez opruszyc startą gorzką czekoladą.

No i na śniadania daję też młodemu naleśniki -z mąk bg nie z mixu skrobiowego. Daję 1/3 mąki z tapioki a 2/3 to mieszanka mąk bg (amarantus, ryżowa, jaglana, teff, owsiana, z kasztanów..). Robię na wodzie i bez jajka bo młody uczulony.
Do naleśników można tradycyjnie dżem lub przekrawam wzdłuż banana na 4 części i gotowe nadzienie do 4 naleśników..
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Zupa jarzynowa - krem, z ziołami, jajkiem, makaronem ryżowym itd. Japończycy na śniadanie jedzą rodzaj rosołu, dlaczego my nie możemy? Jarzyny dowolne, ugotowane dość krótko, ale do miękkości i zmiksowane. Dwie, trzy czy pięć, dzięki dobraniu takich, lub innych jarzyn masz krem-barszcz (z pieczonych buraków), krem-zielony (brokuł, szpinak, groszek i zioła), krem-biały (kalafior, albo seler, czy pasternak), krem-dyniowy, krem-marchewkowy, krem-różowy (rzodkiewka), kolor i smak zależy od warzywa "przewodniego".

Chlebki / bułeczki domowe z fasoli (np. te: - http://dietetyczniesiostro.blogspot.com ... e-bez.html )

Budyń / krem z napoju ("mleka") migdałowego czy kokosowego z jagłami, ugotowane jagły zmiksować z "mlekiem" i dodać owoce, albo miód czy wiórki kokosowe czy cokolwiek.

Omlet z jaj ze skrobią kukurydzianą / ziemniaczaną / mąką ryżową plus pomidory, zioła, cebula czy cokolwiek innego.

Pasta jajeczna z wędzoną rybą plus chlebek ryżowy.

Biszkopt z kilku łyżek różnych domowych mąk bezglutenowych i jaj (ryżowa, owsiana, z gryki niepalonej) z czymś owocowym albo z polewą z karobu czy melasy.

Placuszki smażone / pieczone w piekarniku z dowolnej ugotowanej kaszy bg. z czymkolwiek dozwolonym, na słono, słodko, na sucho, czy z sosem.

Polenta (kasza kukurydziana na gęsto) pokrojona w plastry, odsmażana i podana z sosem, czy jarzynami.

Placek pieczony z dowolnej mieszanki mąk domowych bg. z wędliną czy majonezem (może wegańskim, czyli z ziemniaka?) i ogórkiem kiszonym.

Racuchy z owocami z mieszanki mąk bg (jak zwykle zmielonych w domu, po dwie łyżki płatków owsianych, kaszy gryczanej, ryżu brązowego i co ci tam w ręce wpadnie). Można smażyć, albo piec w piekarniku, można też przygotować dzień wcześniej.

Dynia!!! Można piec dynię (najlepiej mączystą, ale można tak zrobić każdą) pokropioną oliwą / olejem, z solą i ziołami (tymianek) albo z cukrem (po bułgarsku). Pycha!!! wystarczy umyć, pokroić na kawałki (łódeczki), wyciągnąć pestki, ułożyć na blasze i upiec 20-30 minut w 185stC.

Mufinki bg. na słodko albo na wytrawnie.

Sałatka jarzynowa dowolna.

Placuszki jak ziemniaczane, ale z różnych jarzyn, trzemy na dużych oczkach marchewkę, ziemniak, cukinię, seler, cokolwiek razem, albo pojedyńczo, dodajemy jajka, łyżkę skrobii kukurydzianej czy ziemniaczanej, mieszamy i smażymy. Na słono albo na słodko.

Gęsty koktail owocowo-"mleczny", mix z napoju owsianego, migdałowego czy jakiegokolwiek innego z bananem i jakimś innym owocem. Sojowych produktów nie polecam, ale nie jest to miejsce na dyskusje o wyższości soi nad innymi źródłami białka.

Pasztet jarzynowy albo strączkowy, albo mięsny, albo mieszany, plastry na zimno np. z keczupem (bez chleba).

Kasza z jarzynami na ciepło, dowolna kasza ugotowana na miękko plus oliwa plus jarzyny krótko uduszone, ugotowane, uparowane albo i surowe.

Sushi i maki albo tempura.

I całe mnóstwo innych dań. Na śniadanie dobrze jest jeść węglowodany, więc można wymyślać naprawdę ogromną ilość wariacji :)
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Niezapominajka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2012 10:32
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Niezapominajka »

:)
No faktycznie, pomysłów mnóstwo - jeszcze raz dziękuje, większość na pewno wypróbuję, a część już zrobiłam i mam swoich faworytów.
Naleśniki od Owocówki wypróbuję jutro, bo akurat mam mąkę z tapioki ( zawsze ją wolałam od pszennej przy zagęszczaniu sosów) a resztę mąk się zmieli. A te placuszki z jaglanki to czym zagęszczasz,żeby sie nie rozsypała przy smażeniu?
Nalewka - czapki z głów. Jesteś szalenie kreatywna. Aż mnie zamurowało....
Niezapominajka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2012 10:32
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Niezapominajka »

Naleśniki od Owocówki pyszne. Zrobiłam z mąki ryżowej, jaglanej i tapioki. Trochę się rozwalały na początku,choć dałam jajko dla spoistości. Jednak , jak już się ogarnęłam było super.
Krem z jaglanki i mleka kokosowego od Nalewki bomba. Jakie to smaczne! Tylko jaglankę trzeba kilka razy dobrze opłukać, bo ona jest nieco gorzkawa. Ja zrobiłam jak budyń i polałam sokiem malinowym.
Naprawdę nie wiem, jak mam dziękować za takie pomysły. :heart:
Awatar użytkownika
rafjas
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: czw 27 maja, 2010 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rafjas »

Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Sumiakai, wręcz przeciwnie, białko i warzywa to raczej na kolację, szczególnie jeśli chce się schudnąć :P
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

Ja od ponad roku jen codziennie na sniadanie kasze jaglana z suszonymi pomidorami, mozarella i bazylia. Mniam. I jeszcze mi sie nie znudziło a wręcz brakuje mi jej jak jem co innego poza domem np.
michelle
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt 15 paź, 2013 16:46
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: michelle »

ile pomysłów! świetny wątek, uwielbiam placuszki, więc będę próbować :)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Anula80 »

Moje dziecko na śniadanie i nie tylko często zjada omleta na słodko :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: basiag »

ja na sniadanie jadam kasze jaglana z bananem lub jablkiem i lyzeczka masla, platki ryzowe kupca gotuje na wodzie pod koniec dolewam troszke mleka, platki kukurydziane schar lub musli, platki owsiane malinowe, morelowe Provena, platki z amarantusa w postaci zupy mlecznej tez gotuje na wodzie pozniej troszke mleka dolewam ;)
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

omlecik na słodko/słono/pikantnie, zawsze spoko :)
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Anika78 »

Moja propozycja śniadania,to kasza jaglana z pokrojonymi konferencjami(gruszki:),suszonymi jagodamii goji i cynamonem,pyszota :P a do tego kasza jaglana leczy żołądek :)
aisikkka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 09 lip, 2014 11:43

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: aisikkka »

Anika 78.. brzmi na prawdę nieźle. Sądzę, że smakuje jeszcze lepiej :D
ODPOWIEDZ